REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja z nieruchomości i jej wycena przez rzeczoznawcę

Justyna Hek
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucję z nieruchomości przeprowadza komornik, do którego dana nieruchomości przynależy. Nieruchomość zostaje następnie wyceniona przez uprawnionego rzeczoznawcę. W jaki sposób przebiega egzekucja z nieruchomości? Jakie prawa posiada w tej sytuacji komornik? Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomość do licytacji?

REKLAMA

Zanim komornik przystąpi do licytacji nieruchomości, rzeczoznawca powinien przeprowadzić jej wycenę. Dopiero po wycenieniu ustala się cenę, za jaką można sprzedać nieruchomość. Istotne jest, że każdy dłużnik ma prawo zaskarżyć opinię rzeczoznawcy – często dzieje się tak wówczas, gdy dłużnicy uznają określoną cenę za zbyt niską lub gdy chcą przedłużyć postępowanie egzekucyjne.

Opis i wycena nieruchomości

Opis i wycena nieruchomości zostają rozpoczęte, kiedy dłużnik nie spłaci swego długu w ciągu dwóch tygodni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty. Komornik powinien w takiej sytuacji przesłać wniosek o wpis do księgi wieczystej zawiadamiający o rozpoczęciu postępowania. Co istotne, oszacowania nieruchomości dokonuje biegły sądowy, wobec tego wierzyciel - który składa wniosek o egzekucję nieruchomości dłużnika - musi liczyć się z tym, że zostanie obciążony kosztami oszacowania. Jest to przeważnie kwota nie niższa niż tysiąc złotych, przy większych nieruchomościach oczywiście proporcjonalnie rośnie. W sytuacji, kiedy uda się wyegzekwować zapłatę długu, kwota ta zostanie wierzycielowi zwrócona w całości.

Zaskarżenie opisu i oszacowania

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, dłużnik ma prawo zaskarżyć oszacowanie i opis nieruchomości należącej do niego. Wówczas w ciągu dwóch tygodni od momentu ukończenia prac biegłego sądowego powinien zaskarżyć daną opinię. Komornik ma obowiązek powiadomić wszystkich uczestników postępowania o dacie rozpoczęcia oszacowania, a gdy oszacowanie nie zostanie zakończone w tym terminie, również o terminie jego zakończenia – przepisy te obowiązują od 3 maja 2012 roku. Zaskarżenie składa się w sądzie rejonowym, pod który podlega komornik prowadzący całą sprawę. Koszt zaskarżenia wynosi 100 zł. Pamiętajmy, że dłużnik musi podać powód zaskarżenia – często jest to na przykład duża różnica pomiędzy wyceną biegłego sądowego a innego rzeczoznawcy. Do 3 maja 2012 roku komornicy nie mieli obowiązku informowania o dniu zakończenia oszacowania,  co znacznie utrudniało możliwość zaskarżenia oszacowania.

Licytacja nieruchomości

Po upływie dwóch tygodni od uprawomocnienia się opisania i oszacowania nieruchomości komornik ogłasza datę licytacj przez publiczne obwieszczenie, które musi zawierać wszystkie dane dotyczące licytowanej nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed przystąpieniem do licytacji należy złożyć zaliczkę w wysokości 1/10 części sumy oszacowania nieruchomości. Suma, za jaką można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji nie może być niższa niż 3/4sumy oszacowania. W przypadku drugiej licytacji cena wywoławcza obniżona zostaje do 2/3 części sumy oszacowania. Trzecia licytacjia jest niemożliwa i w związku z tym postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone.

Licytacja odbywa się publicznie w obecnośći i pod nadzorem sędziego.i ma charakter ustny.

Jeżeli w toku licytacji nieruchomość znajdzie nabywcę, dokonywane jest tzw. przybicie, którego następstwem jest wydanie przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostają podzielone między wierzycieli.

Zobacz także: Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA