REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja z nieruchomości i jej wycena przez rzeczoznawcę

Justyna Hek
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucję z nieruchomości przeprowadza komornik, do którego dana nieruchomości przynależy. Nieruchomość zostaje następnie wyceniona przez uprawnionego rzeczoznawcę. W jaki sposób przebiega egzekucja z nieruchomości? Jakie prawa posiada w tej sytuacji komornik? Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomość do licytacji?

REKLAMA

Zanim komornik przystąpi do licytacji nieruchomości, rzeczoznawca powinien przeprowadzić jej wycenę. Dopiero po wycenieniu ustala się cenę, za jaką można sprzedać nieruchomość. Istotne jest, że każdy dłużnik ma prawo zaskarżyć opinię rzeczoznawcy – często dzieje się tak wówczas, gdy dłużnicy uznają określoną cenę za zbyt niską lub gdy chcą przedłużyć postępowanie egzekucyjne.

Opis i wycena nieruchomości

Opis i wycena nieruchomości zostają rozpoczęte, kiedy dłużnik nie spłaci swego długu w ciągu dwóch tygodni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty. Komornik powinien w takiej sytuacji przesłać wniosek o wpis do księgi wieczystej zawiadamiający o rozpoczęciu postępowania. Co istotne, oszacowania nieruchomości dokonuje biegły sądowy, wobec tego wierzyciel - który składa wniosek o egzekucję nieruchomości dłużnika - musi liczyć się z tym, że zostanie obciążony kosztami oszacowania. Jest to przeważnie kwota nie niższa niż tysiąc złotych, przy większych nieruchomościach oczywiście proporcjonalnie rośnie. W sytuacji, kiedy uda się wyegzekwować zapłatę długu, kwota ta zostanie wierzycielowi zwrócona w całości.

Zaskarżenie opisu i oszacowania

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, dłużnik ma prawo zaskarżyć oszacowanie i opis nieruchomości należącej do niego. Wówczas w ciągu dwóch tygodni od momentu ukończenia prac biegłego sądowego powinien zaskarżyć daną opinię. Komornik ma obowiązek powiadomić wszystkich uczestników postępowania o dacie rozpoczęcia oszacowania, a gdy oszacowanie nie zostanie zakończone w tym terminie, również o terminie jego zakończenia – przepisy te obowiązują od 3 maja 2012 roku. Zaskarżenie składa się w sądzie rejonowym, pod który podlega komornik prowadzący całą sprawę. Koszt zaskarżenia wynosi 100 zł. Pamiętajmy, że dłużnik musi podać powód zaskarżenia – często jest to na przykład duża różnica pomiędzy wyceną biegłego sądowego a innego rzeczoznawcy. Do 3 maja 2012 roku komornicy nie mieli obowiązku informowania o dniu zakończenia oszacowania,  co znacznie utrudniało możliwość zaskarżenia oszacowania.

Licytacja nieruchomości

Po upływie dwóch tygodni od uprawomocnienia się opisania i oszacowania nieruchomości komornik ogłasza datę licytacj przez publiczne obwieszczenie, które musi zawierać wszystkie dane dotyczące licytowanej nieruchomości.

Przed przystąpieniem do licytacji należy złożyć zaliczkę w wysokości 1/10 części sumy oszacowania nieruchomości. Suma, za jaką można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji nie może być niższa niż 3/4sumy oszacowania. W przypadku drugiej licytacji cena wywoławcza obniżona zostaje do 2/3 części sumy oszacowania. Trzecia licytacjia jest niemożliwa i w związku z tym postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone.

Licytacja odbywa się publicznie w obecnośći i pod nadzorem sędziego.i ma charakter ustny.

Jeżeli w toku licytacji nieruchomość znajdzie nabywcę, dokonywane jest tzw. przybicie, którego następstwem jest wydanie przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostają podzielone między wierzycieli.

Zobacz także: Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA