REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż mieszkania – sprawnie i z głową

Mieszkanie w stylu rosyjskim. Fot. Materiały prasowe
Mieszkanie w stylu rosyjskim. Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży może mieć znaczy wpływ na sprzedaż mieszkania i jego cenę. Zobacz jak sprzedać mieszkanie szybki, sprawnie i z zyskiem.

REKLAMA

Rozwiązaniem może być skorzystanie z zyskującej coraz większą popularność usługi home stagingu, którą można określić jako marketing nieruchomości. Jest to trudna sztuka. Przeciwnicy łączą ją z ukrywaniem wad danego mieszkania, ale bardziej chodzi tu o uwypuklenie zalet niż tuszowanie wad. To dokładnie tak jak przy sprzedawaniu samochodu: myjemy go i dokładnie sprzątamy przed wizytą oglądającego, by robił jak najlepsze wrażenie. W przypadku mieszkania chodzi o to samo: by wyglądało tak, aby oglądający po pierwsze poczuł się w nim komfortowo, a po drugie chciał w nim zamieszkać. Jest to swego rodzaju połączenie marketingu i psychologii ze sztuką aranżacji wnętrz. Warto zaznaczyć, że celem podstawowym home stagingu jest maksymalizacja prawdopodobieństwa i ceny sprzedaży przy jak najmniejszych nakładach. Przy zbyt wysokim koszcie cała operacja nie miałaby sensu.

Zobacz także: Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Home Broker zwraca uwagę, że podstawą jeśli chodzi o przygotowanie mieszkania do sprzedaży jest jego posprzątanie. To niby oczywiste, ale rzeczywistość jest taka, że wiele osób zaprasza potencjalnych kupców do mieszkania, w którym jest bałagan i z zażenowaniem tłumaczy się zabieganiem, czy nieposłuszną gromadką dzieci, która „właśnie porozrzucała te zabawki”. Takie coś nie może mieć miejsca. Niedopuszczalne jest, by w trakcie wizyty oglądającego w mieszkaniu był ktoś więcej niż sprzedający, to robi bardzo złe wrażenie.

REKLAMA

Gdy spodziewamy się odwiedzin kupujących powinniśmy posprzątać mieszkanie nie gorzej niż na święta Bożego Narodzenia. Ogólne przejechanie podłóg odkurzaczem na pewno nie wystarczy. Oglądający mieszkanie nie ma prawa zobaczyć żadnego kurzu czy brudu. Posprzątać powinno się nie tylko przedpokój i salon, ale wszystkie pomieszczenia.

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest usunięcie przedmiotów personalizujących nieruchomość. Chodzi o zdjęcia, plakaty, trofea i inne osobiste pamiątki czy ozdoby. To, że obecny właściciel czuje się z nimi dobrze nie znaczy, że tak samo będzie w przypadku kupującego. Widząc osobiste pamiątki wielu oglądających może czuć się wręcz skrępowanych. Dużo lepsze będą neutralne ozdoby – jeśli wystawiamy zdjęcia do krajobrazów, a nie swoich bliskich.

Dobrze oświetlone mieszkanie to klucz do sukcesu

W wielu wypadkach kluczem do tego, by mieszkanie korzystnie wyglądało jest światło. Czasem wystarczy pozbyć się zasłon czy grubych firan, rozjaśnić sufit i załatwione. Odświeżenie mieszkania może być jedynym prawdziwym kosztem w procesie przygotowania go do sprzedaży i w przypadku przeciętnego mieszkania nie powinien on przekroczyć 1,5 tys. zł, choć oczywiście dokładna kwota zależy od jakości farb i fachowca, któremu to zlecimy. Samodzielnie wykonana praca nie dość, że będzie tańsza, to jeszcze przyniesie dużo satysfakcji.

Często ważnym elementem przygotowania nieruchomości do sprzedaży jest przemeblowanie. W połączeniu z odświeżeniem ścian i dodaniem kilku drobiazgów nadających pomieszczeniom klimatu jest to najczęściej cała operacja home stagingu.

Warto wiedzieć:

REKLAMA

Wg Barbary Schwarz, amerykańskiej guru home stagingu, na przygotowanie mieszkania do sprzedaży trzeba zwykle wydać ok. 1 proc. wartości nieruchomości. Efektem jest cena rosnąca nawet o 10 proc., więc zainwestowane pieniądze zwracają się z kilkakrotnym przebiciem. Dodatkowo przeprowadzenie procesu przygotowania mieszkania do sprzedaży znacznie skraca czas potrzebny na znalezienie ostatecznego nabywcy (średnio o 40 proc.).

Koszt? To zależy. Celem działania jest wydobycie z mieszkania potencjału po to, by przy możliwie najniższych kosztach zmaksymalizować prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia kupca, który zapłaci oczekiwaną kwotę. Sama konsultacja ze specjalistą od home stagingu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Wtedy jednak można liczyć jedynie na wizytę stagera i raport z listą rzeczy, które warto by zrobić. Wówczas właściciel mieszkania ma dwa wyjścia: albo zmian dokona samodzielnie, albo realizację zleci specjalistom.

Łączny koszt zależy naturalnie od tego, ile pracy wymaga dany lokal, ale kwota potrzebna do przygotowania przeciętnego mieszkania do sprzedaży (łącznie z odświeżeniem ścian) bardzo rzadko przekracza kilka tysięcy złotych. W większości przypadków pieniądze ulokowane w przygotowanie mieszkania do sprzedaży zwracają się z solidną nawiązką. Niektóre firmy w pakiecie oferują nawet wykonanie profesjonalnych zdjęć, które umieszczone w ogłoszeniu na pewno przyciągną uwagę potencjalnych chętnych. Jak ważne to jest można przekonać się przeglądając ogłoszenia w portalach internetowych. Nie brakuje zdjęć niewyraźnych, zbyt ciemnych czy fatalnie wykadrowanych. A to pierwsze, z czym styka się poszukujący mieszkania.

Warto pamiętać, że oglądający nieruchomość często skupiają się na jej wadach. Niektórzy wręcz za punkt honoru stawiają sobie znalezienie jak największej liczby niedociągnięć. Home staging ma odciągnąć ich uwagę od wad nieruchomości i skoncentrować ją na zaletach. Czasem złe dopasowanie mebli (co nie ma znaczenia, bo sprzedający i tak je zabiera) lub bałagan w mieszkaniu potrafią skutecznie odstraszyć nabywców.

Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Zobacz także: Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?

Zobacz także: Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA