REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z lokalu mogą zostać wyeksmitowane osoby, które samowolnie go zajęły lub, które w jakiś sposób utraciły prawo do tego lokalu. Eksmisja dzieli się na trzy etapy – etap wstępny, etap postępowania toczącego się przed organem orzekającym i etap egzekucyjny. Warto wiedzieć również kogo nie można eksmitować z lokalu nawet jeśli doszło do sytuacji wymienionych wcześniej.

REKLAMA

Eksmisja, czyli konieczność opuszczenia lokalu i wydania go właścicielowi musi zostać przeprowadzona zgodnie z prawem. Istnieją przepisy, które ściśle określają kiedy właściciel ma prawo wnieść o eksmisję, kiedy nie można jej dokonać, a nawet na jakie etapy dzieli się proces eksmisji.

Kto może zostać eksmitowany z lokalu?

Eksmitowany może zostać jedynie ktoś, kto nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wobec tego z koniecznością opuszczenia lokalu może się liczyć osoba zajmująca go samowolnie lub taka, która utraciła prawo do danego lokalu – na przykład przez wypowiedzenie umowy najmu lub wygaśnięcie prawa lokatorskiego do mieszkania. Wyjątkowo może się zdarzyć, że o opuszczenie lokalu zostanie poproszona osoba nadal posiadająca tytuł prawny do tego lokalu. Jest to możliwe w sytuacji gdy budynek stanowi zagrożenie bezpieczeństwa lub gdy należy w nim przeprowadzić konieczne remonty. Jednak są to bardzo rzadkie sytuacje określone przez szczególne przepisy prawne.

Etapy przeprowadzania eksmisji

Eksmisja przeprowadzana jest w trzech etapach. Pierwszy z nich to wezwanie lokatora, który nie posiada tytułu prawnego do danego lokalu do jego dobrowolnego opuszczenia. Drugi, etap postępowania przed organem orzekającym, powództwo do sądu powszechnego. Zaś trzeci, tak zwany etap egzekucyjny, to przymusowe usunięcie lokatora z mieszkania po prawomocnym wyroku sądu powszechnego. W sytuacji gdy lokator nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania, tylko prawomocny wyrok sądu daje możliwość usunięcia do z danego lokalu. Nie można jednak samowolnie usunąć lokatora, gdyż wówczas lokator ma prawo wystąpić z powództwem o przywrócenie utraconego posiadania – takie postępowanie toczy się wówczas również w sądzie powszechnym. Warto wiedzieć, że w każdej sprawie o eksmisję sąd ma obowiązek orzeczenia czy lokator ma prawo do lokalu socjalnego, czy go nie ma – każdy wyrok sądu musi zawierać rozstrzygnięcie w przedmiocie uprawnienia do lokalu socjalnego.


Kto musi otrzymać lokal socjalny?

Sąd musi orzec prawo do lokalu socjalnego w sytuacji gdy osobami eksmitowanymi mają być kobiety w ciąży, osoby małoletnie lub niepełnosprawne, obłożnie chorzy, osoby o statucie bezrobotnego, emeryci i renciści a także osoby ubezwłasnowolnione oraz osoby sprawujące nad nimi opiekę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Eksmisja a prawo do lokalu socjalnego

Zobacz także:  Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zobacz także:  Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA