Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola wynajmujących
Każdy wynajmujący nielegalnie mieszkanie musi się liczyć z kontrolą ze strony urzędów skarbowych i specjalnie wyznaczonych do tego organów kontroli skarbowej. Każdy z takich organów kontroli ma prawo weryfikować podawane przez nas dane w różnych miejscach. Jeśli ktoś z kontrolujących przypuszcza, że posiadamy dochody, których nie wykazujemy w urzędzie skarbowym, może poprosić o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na dany dzień. Wówczas podanie nieprawidłowych danych grozi nawet odpowiedzialnością karną – procesem za fałszywe zeznania.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Wykroczenie skarbowe i przestępstwo skarbowe
Jeśli zostanie dowiedzione, że wynajmowaliśmy nielegalnie mieszkanie i otrzymywaliśmy z tego tytułu dochody, od których nie odprowadzaliśmy podatku, będziemy mieli do czynienia z przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym. Przestępstwo skarbowe popełnione zostało gdy w trakcie wynajmu kwota podatku, jaką powinniśmy odprowadzić do urzędu wyniosła więcej niż pięciokrotne minimalne wynagrodzenie – jest to kwota ponad sześciu tysięcy. Wówczas grozi nam kara grzywny, więzienia lub obie kary łącznie. Kara grzywny może wynieść nawet 720 stawek dziennych – w sytuacji gdy nielegalny dochód ogółem nie przekroczył 255 200 zł. Kary więzienia albo grzywny i więzienia stosuje się w przypadku kiedy kwota narażona na uszczuplenie podatku jest bardzo wysoka. Stawkę dzienną naliczeń sąd w zależności od dochodów, warunków osobistych i rodzinnych wynajmującego. Nie może być ona niższa niż 1/30 miesięcznych minimalnych dochodów ani przekroczyć ich 400-krotności. Najniższa stawka dzienna to niecałe 50 zł.
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku od wynajmu
W sytuacji gdy wynajmujemy mieszkanie bezpłatnie, nie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku dochodowego. Tutaj jednak też należy spełnić odpowiednie warunki – najemcą musi być osoba z I lub II grupy podatkowej – ma to związek z pokrewieństwem i powinowactwem z wynajmującym. Pamiętajmy jednak, że urząd skarbowy może zweryfikować czy rzeczywiście najemca jest członkiem naszej rodziny. Jeśli podalibyśmy nieprawdziwe informacje, najemca musiałby zapłacić czynsz i podatek od nieodpłatnego świadczenia.
Zobacz także: Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik
Zobacz także: Rodzaje umów najmu mieszkania
Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać
REKLAMA
REKLAMA