Kto powinien sprzątać po psie? Kto odpowiada za porządek na osiedlu? Co zrobić, kiedy właściciel nie sprząta po swoim psie? Pomimo wielu akcji społecznych na temat sprzątania, a także ustawowego nakazu utrzymania porządku, na osiedlach panuje duży bałagan. Zamiast zastanawiać się nad wysokością mandatów, można wziąć sprawy w swoje ręce. Odnosi się to zwłaszcza do wspólnot mieszkaniowych, odpowiadających za porządek na osiedlach lub posesjach.
Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem każdej nieruchomości. Księga wieczysta można porównać do dowodu osobistego da konkretnej działki, domu lub mieszkania. W księdze wieczystej znajdują się m.in. informacja o położeniu nieruchomości, właścicielach, powierzchni oraz rodzaju nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy też informacje o hipotekach i toczących się postępowaniach egzekucyjnych, dlatego też księga wieczysta należy do lektur obowiązkowych każdego, kto zamierza nabyć nieruchomość.
Zdarza się, że lokatorzy przestają płacić czynsz. W praktyce jest to problem nie tylko zadłużonego sąsiada, lecz także pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej. Brak regularnie płaconych czynszów może skutkować tym, że budynek nie zostanie na czas ocieplony, a winda nie będzie działać. Poza tym, należności z tytułu mediów w takiej sytuacji są rozdzielane na pozostałe lokale, w związku z czym pozostałym mieszkańcom wzrastają opłaty. Podpowiadamy, co zrobić kiedy sąsiad nie płaci czynszu.
Prawo budowlane w sposób jednoznaczny nie uwzględnia ogrodzenia nieruchomości gruntowej, jest ono traktowane jak „urządzenie budowlane”. Ogrodzenie definiowane jest jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (może to być żywopłot, płot, mur, itp.), które ma chronić ją przed dostępem osób trzecich i zwierząt.
Rozbiórka jest rodzajem robót budowlanych, dlatego jej przeprowadzenie, tak jak rozpoczęcie budowy, wymaga wydania decyzji administracyjnej właściwego organu administracji publicznej. Jednak nie w każdym przypadku jest wymagane pozwolenie na rozbiórkę. Przeczytaj, kiedy pozwolenie jest niezbędne, a kiedy wystarczy zgłoszenie.
Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).