Prawo budowlane – zmiany, które pojawią się w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowe prawo budowlane miało z założenia wejść w życie pod koniec tego roku, jednak ze względu na opóźnienie, prawdopodobnie nastąpi to w pierwszym kwartale roku 2014. Planowanych jest kilka zmian, które mają przyspieszyć czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę. Nowelizacja prawa budowlanego będzie dotyczyła zasad realizacji mieszkalnych budynków jednorodzinnych i działek wokół tych budynków.
Zobacz też: Budowa - serwis poradniczy na temat budowy domu
Propozycje zmian w prawie budowlanym
Projekt nowelizacji, która ma wejść w życie w przyszłym roku zawiera wiele propozycji, jednak da się je pogrupować i tym samym wyłonić najważniejsze zagadnienia. Przede wszystkim zmiany mają zamiast pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wprowadzać zgłoszenie wraz z projektem budowlanym. Co ciekawe, od przyszłego roku projekt budowlany tego typu obiektów nie będzie musiał zawierać warunków i uzgodnień ustalonych z osobami odpowiedzialnymi za sieci infrastruktury technicznej oraz z zarządcami dróg gminnych i powiatowych. Zmieni się także termin, w którym można wezwać inwestora do uzupełnienia ewentualnych braków formalnych w złożonych w urzędzie gminy wniosków lub zgłoszeń – będzie on wynosił czternaście dni. Do rozpoczęcia prac budowlanych wystarczy nam decyzja podlegająca wykonaniu, nie trzeba już czekać na decyzję ostateczną, co oczywiście umożliwia szybsze postawienie budynku. Ułatwieniem będzie również brak konieczności zgłoszenia planowanego terminu rozpoczęcia prac, które do tej pory obowiązywało wszystkich inwestorów. Od początku roku 2014 także rejestr zgłoszeń ma być zmieniony – będzie on dostępny na stronie internetowej BIP.
Zobacz też: Prawo budowlane - serwis poradniczy
Proces realizacji budowy domu jednorodzinnego od 2014 roku
Tak jak wspomniano, zmianom ulegnie przede wszystkim proces realizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do zadań inwestora będzie należało zlecenie wykonania projektu, zadbanie o umieszczenie tablicy informacyjnej dotyczącej budowy a także zgłoszenie robót budowlanych na danym terenie. Projektant, który podejmie się wykonania projektu budynku zgodnie z planowanymi zmianami nie musi umieszczać w nim warunków przyłączenia do sieci i dróg powiatowych lub gminnych. Każda osoba będzie miała prawo zgłosić naruszenie przez określoną inwestycję interesu prawnego przez czternaście dni od daty pojawienia się informacji o planowanej budowie na stronie BIP.
REKLAMA
REKLAMA