Odpowiedzialność karna w budownictwie
REKLAMA
REKLAMA
Sankcje karne
Ogólnie przyjęło się, że odpowiedzialność za prowadzone prace spoczywa na inwestorze. Należy jednak pamiętać, że jest jeszcze kierownik budowy (o ile występuje w procesie budowlanym), który może kierować budową mając świadomość, że jest to „samowola budowlana” lub prowadzenie prac w sposób niezgodny przepisami. Zakłada się, że kierownik powinien mieć tego świadomość z racji swojego wykształcenia i posiadanych uprawnień budowlanych, a także posiadanej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Kierownik budowy powinien wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia budowy oraz jak prowadzić inwestycje w sposób legalny. Tyczy się to nie tylko całego procesu budowlanego ale i poszczególnych robót budowlanych. Kierownik budowy wie, które z prac wymagają pozwolenie na budowę oraz które prace można wykonywać jedynie na podstawie zgłoszenia. Kierownik budowy powinien móc umiejętnie ocenić dopuszczalność wykonywanych robót w sposób, który odbiega od warunków pozwolenia na budowę oraz ogólnie przyjętych przepisów technicznych.
REKLAMA
Taką samą wiedzę powinien posiadać też Inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kierownik robót.
Wg art. 50 do odpowiedzialności może być też pociągnięty projektant, do którego zadań należy nadzór autorski na budowie, która realizowana jest zgodnie z opracowanym projektem.
Do odpowiedzialności karnej może być również pociągnięty wykonawca robót budowlanych. Jeśli świadczy on usługi na rzecz osoby łamiącej prawo, sam również podlega karze za pomoc w popełnieniu przestępstwa.
REKLAMA
Tak szeroki zakres odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego wynika stąd, że ograniczenie odpowiedzialności karnej wyłącznie do inwestora spowodowałoby w wielu przypadkach pociągnięcie do odpowiedzialności tylko inwestora, w efekcie reszta uczestników procesu budowlanego pozostała by bezkarna.
Inny przepis karny ustawy „Prawo Budowlane” art.91 mówi o tym, że wszystkie osoby, które udaremniają czynności właściwych organów podlegają karze. Oznacza to, że np. poprzez swoje zachowanie uniemożliwiają wykonanie zamierzonych czynności, których wykonanie w innym czasie nie będzie miało tego samego skutku.
Przepis ten dotyczy także osób, które nie posiadają niezbędnych uprawnień budowlanych a mimo to, wykonują samodzielne funkcje techniczne.
Przepis ten ma za zadanie zdyscyplinować osoby uczestniczące w procesie budowlanym, by osoby te nie wykonywały czynności, do których nie posiadają uprawnień.
Podczas budowy może pojawić się wiele zagrożeń. Powstałe przepisy mają na celu określenie jakie osoby mogą być dopuszczone do kierowania budową oraz poszczególnymi pracami. Ma to na celu wyeliminować zagrożenia, które mogą się pojawić np. w wyniku prac osób bez potrzebnych uprawnień. Tylko zatrudnienie osób o odpowiednich kwalifikacjach zagwarantuje nam należycie zrealizowany projekt.
„Prawo budowlane” zawiera też grupę przepisów, które określają wykroczenia za które na uczestników procesu budowlanego mogą nakładane być kary. Kary te mogą również tyczyć się inwestorów, właścicieli budynków oraz ich użytkowników.
Odpowiedzialność cywilna
Do odpowiedzialności cywilnej w procesie budowlanym mogą być pociągnięci uczestnicy procesu budowlanego oraz inne osoby, które uczestniczą w wykonywaniu robót budowlanych. Aby uchronić się przed odpowiedzialnością można np. ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za błędy popełnione podczas wykonywania zobowiązań w procesie budowlanym.
Zobacz także: O czym należy pamiętać budując garaż?
Zobacz także: Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę
Zobacz także: Termin rozpoczęcia robót budowlanych
REKLAMA
REKLAMA