REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odpowiedzialność karna w budownictwie

PS Redakcja Dom
Projekt ogrodu. Fot. Fotolia
Projekt ogrodu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeba wsparcia prawa administracyjnego, prawem karnym pojawiła się aby zaostrzyć sankcje za popełnienie samowoli budowlanych (art. 48 i 50) w wyniku słabej egzekucji administracyjnej. Zostało to ujęte w zapisie art. 90 Ustawy „Prawo Budowlane”, gdzie przewiduje to nałożenie kary do 2 lat pozbawiania wolności lub nałożenia grzywny na osoby, które wykonują prace a przy tym łamią przepisy.

Sankcje karne

Ogólnie przyjęło się, że odpowiedzialność za prowadzone prace spoczywa na inwestorze. Należy jednak pamiętać, że jest jeszcze kierownik budowy (o ile występuje w procesie budowlanym), który może kierować budową mając świadomość, że jest to „samowola budowlana” lub prowadzenie prac w sposób niezgodny przepisami. Zakłada się, że kierownik powinien mieć tego świadomość z racji swojego wykształcenia i posiadanych uprawnień budowlanych, a także posiadanej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Kierownik budowy powinien wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia budowy oraz jak prowadzić inwestycje w sposób legalny. Tyczy się to nie tylko całego procesu budowlanego ale i poszczególnych robót budowlanych. Kierownik budowy wie, które z prac wymagają pozwolenie na budowę oraz które prace można wykonywać jedynie na podstawie zgłoszenia. Kierownik budowy powinien móc umiejętnie ocenić dopuszczalność wykonywanych robót w sposób, który odbiega od warunków pozwolenia na budowę oraz ogólnie przyjętych przepisów technicznych.

REKLAMA

Taką samą wiedzę powinien posiadać też Inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kierownik robót.

Wg art. 50 do odpowiedzialności może być też pociągnięty projektant, do którego zadań należy nadzór autorski na budowie, która realizowana jest zgodnie z opracowanym projektem.

Do odpowiedzialności karnej może być również pociągnięty wykonawca robót budowlanych. Jeśli świadczy on usługi na rzecz osoby łamiącej prawo, sam również podlega karze za pomoc w popełnieniu przestępstwa.

REKLAMA

Tak szeroki zakres odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego wynika stąd, że ograniczenie odpowiedzialności karnej wyłącznie do inwestora spowodowałoby w wielu przypadkach pociągnięcie do odpowiedzialności tylko inwestora, w efekcie reszta uczestników procesu budowlanego pozostała by bezkarna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inny przepis karny ustawy „Prawo Budowlane” art.91 mówi o tym, że wszystkie osoby, które udaremniają czynności właściwych organów podlegają karze. Oznacza to, że np. poprzez swoje zachowanie  uniemożliwiają wykonanie zamierzonych czynności, których wykonanie w innym czasie  nie będzie miało tego samego skutku.

Przepis ten dotyczy także osób, które nie posiadają niezbędnych uprawnień budowlanych a mimo to, wykonują samodzielne funkcje techniczne.


Przepis ten ma za zadanie zdyscyplinować osoby uczestniczące w procesie budowlanym, by osoby te nie wykonywały czynności, do których nie posiadają uprawnień. 

Podczas budowy może pojawić się wiele zagrożeń. Powstałe przepisy mają na celu określenie jakie osoby mogą być dopuszczone do kierowania budową oraz poszczególnymi pracami. Ma to na celu wyeliminować zagrożenia, które mogą się pojawić np. w wyniku prac osób bez potrzebnych uprawnień. Tylko zatrudnienie osób o odpowiednich kwalifikacjach zagwarantuje nam należycie zrealizowany projekt.

„Prawo budowlane” zawiera też grupę przepisów, które określają wykroczenia za które na uczestników procesu budowlanego mogą nakładane być kary. Kary te mogą również tyczyć się inwestorów, właścicieli budynków oraz ich użytkowników.

Odpowiedzialność cywilna

Do odpowiedzialności cywilnej w procesie budowlanym mogą być pociągnięci uczestnicy procesu budowlanego oraz  inne osoby, które uczestniczą w wykonywaniu robót budowlanych. Aby uchronić się przed odpowiedzialnością można np. ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za błędy popełnione podczas wykonywania zobowiązań w procesie budowlanym.

Zobacz także:  O czym należy pamiętać budując garaż?

Zobacz także:  Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Zobacz także:  Termin rozpoczęcia robót budowlanych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA