Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowe unormowania dotyczące ogrodzenia i oświetlenia terenu budowy określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
REKLAMA
Ogrodzenie terenu budowy
REKLAMA
Teren budowy powinien być ogrodzony w taki sposób, aby uniemożliwiał dostęp na teren osobom nieupoważnionym, jednakże nie powinno stanowić zagrożenia dla ludzi. Zaś jego minimalna wysokość powinna wynosić 1,5 m. Należy zaznaczyć, iż w przypadku jeżeli wykonanie ogrodzenia byłby niemożliwe, wówczas kierownik budowy, jako osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie terenu, powinna oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a razie potrzeb ustanowić stały nadzór.
Ogrodzeniu i odpowiedniemu oznaczeniu podlegają również strefy niebezpieczne, czyli strefy, w obrębie których występuje zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi. Z kolei w przypadku stref niebezpiecznych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spadania z wysokości przedmiotów, powinny zostać ogrodzone balustradami, a sama powierzchnia danej strefy nie może być mniejsza niż 1/10 wysokości, z jakiej mogą spaść przedmioty, jednakże nie może ona być mniejsza niż 6m. W przypadku zwartych zabudowań miejskich dopuszcza się zmniejszenie stref niebezpiecznych, o ile zostaną zastosowane inne rozwiązania techniczne lub organizacyjne, zabezpieczające przed spadaniem przedmiotów, np.: daszków ochronnych. Wcześniej wspomniane rozporządzenie określa szczegółowe wymagania odnośnie konstrukcji daszku (wysokość nie mniejsza niż 2,4 m, nachylony pod kątem 45 stopni w kierunku źródła zagrożenia). Należy zaznaczyć, iż daszki powinny być wykonane w sposób szczelny i wytrzymały na ewentualne przebicie ich przez spadające przedmioty. Ponadto wykonana konstrukcja daszków nie powinna stanowić rusztowań i miejsc składowania wszelkiego rodzaju narzędzi.
Istotne jest, że zainstalowanie tymczasowego ogrodzenia na czas trwania budowy nie jest objęta, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy też dokonania zgłoszenia.
Oświetlenie terenu budowy
REKLAMA
Zgodnie z wspomnianym wcześniej rozporządzeniem teren budowy jako stanowisko pracy oraz znajdujące się na nim ewentualne pomieszczenia czy drogi komunikacyjne powinny być oświetlone w miarę możliwości światłem dziennym. Zaś jeżeli jest ono niewystarczające bądź prace odbywają się w porze nocnej, wówczas teren budowy powinien być oświetlony światłem sztucznym. Dopuszcza się stosowanie przenośnych źródeł światła, jak halogenów, reflektorów, o ile swoją konstrukcją, obudową czy sposobem zasilania, nie będą stwarzać zagrożenia porażenia prądem elektrycznym. Zaś zainstalowane punkty świetlne należy rozmieścić w sposób zapewniający odczytanie tablic i znaków ostrzegawczych oraz znaków sygnalizacji ruchu na terenie budowy.
W przypadku korzystania przy dużych inwestycjach budowlanych z urządzeń, tj. żurawie, maszty czy też inne wysokie konstrukcje powinny być one po zmroku i w porze nocnej odpowiednio oświetlone światłem pozycyjnym.
Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oświetlenie nie powinno powodować wydłużonych cieni, olśnienia wzroku, zmiany barw znaków lub zakłóceń odbioru i przestrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie oraz zjawisk stroboskopowych, co niewątpliwie mogłoby stwarzać zagrożenie podczas wykonywanych robót budowlanych.
Zobacz serwis: Budowa i remont
Warto zaznaczyć, że zainstalowanie samego oświetlenia nie jest objęte, zgodnie z prawem budowlanym, obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. Jednakże zamiar wybudowania przyłącza elektroenergetycznego, a tym samym zasilenie terenu budowy w energie elektryczną będzie skutkowało koniecznością dokonania zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.