REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
Kutrzebka Paulina
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Ogrodzenie nieruchomości.
Ogrodzenie nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Przed rozpoczęciem robót budowlanych warto podjąć się zagospodarowania terenu budowy, celem ułatwienia i usprawnienia, a przede wszystkich odpowiedniego zabezpieczenia wykonywania przyszłych prac. Przepisy prawne odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określają, iż zagospodarowanie terenu powinno być dokonane m.in. w zakresie ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych oraz zapewnienia oświetlenia naturalnego i w razie potrzeby oświetlenia sztucznego.

Szczegółowe unormowania dotyczące ogrodzenia i oświetlenia terenu budowy określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

REKLAMA

Ogrodzenie terenu budowy

REKLAMA

Teren budowy powinien być ogrodzony w taki sposób, aby uniemożliwiał dostęp na teren osobom nieupoważnionym, jednakże nie powinno stanowić zagrożenia dla ludzi. Zaś jego minimalna wysokość powinna wynosić 1,5 m. Należy zaznaczyć, iż w przypadku jeżeli wykonanie ogrodzenia byłby niemożliwe, wówczas kierownik budowy, jako osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie terenu, powinna oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a razie potrzeb ustanowić stały nadzór.

Ogrodzeniu i odpowiedniemu oznaczeniu podlegają również strefy niebezpieczne, czyli strefy, w obrębie których występuje zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi. Z kolei w przypadku stref niebezpiecznych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spadania z wysokości przedmiotów, powinny zostać ogrodzone balustradami, a sama powierzchnia danej strefy nie może być mniejsza niż 1/10 wysokości, z jakiej mogą spaść przedmioty, jednakże nie może ona być mniejsza niż 6m. W przypadku zwartych zabudowań miejskich dopuszcza się zmniejszenie stref niebezpiecznych, o ile zostaną zastosowane inne rozwiązania techniczne lub organizacyjne, zabezpieczające przed spadaniem przedmiotów, np.: daszków ochronnych. Wcześniej wspomniane rozporządzenie określa szczegółowe wymagania odnośnie konstrukcji daszku (wysokość nie mniejsza niż 2,4 m, nachylony pod kątem 45 stopni w kierunku źródła zagrożenia). Należy zaznaczyć, iż daszki powinny być wykonane w sposób szczelny i wytrzymały na ewentualne przebicie ich przez spadające przedmioty. Ponadto wykonana konstrukcja daszków nie powinna stanowić rusztowań i miejsc składowania wszelkiego rodzaju narzędzi.

Istotne jest, że zainstalowanie tymczasowego ogrodzenia na czas trwania budowy nie jest objęta, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy też dokonania zgłoszenia.

Oświetlenie terenu budowy

REKLAMA

Zgodnie z wspomnianym wcześniej rozporządzeniem teren budowy jako stanowisko pracy oraz znajdujące się na nim ewentualne pomieszczenia czy drogi komunikacyjne powinny być oświetlone w miarę możliwości światłem dziennym. Zaś jeżeli jest ono niewystarczające bądź prace odbywają się w porze nocnej, wówczas teren budowy powinien być oświetlony światłem sztucznym. Dopuszcza się stosowanie przenośnych źródeł światła, jak halogenów, reflektorów, o ile swoją konstrukcją, obudową czy sposobem zasilania, nie będą stwarzać zagrożenia porażenia prądem elektrycznym. Zaś zainstalowane punkty świetlne należy rozmieścić w sposób zapewniający odczytanie tablic i znaków ostrzegawczych oraz znaków sygnalizacji ruchu na terenie budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku korzystania przy dużych inwestycjach budowlanych  z urządzeń, tj. żurawie, maszty czy też inne wysokie konstrukcje powinny być one po zmroku i w porze nocnej odpowiednio oświetlone światłem pozycyjnym.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oświetlenie nie powinno powodować wydłużonych cieni, olśnienia wzroku, zmiany barw znaków lub zakłóceń odbioru i przestrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie oraz zjawisk stroboskopowych, co niewątpliwie mogłoby stwarzać zagrożenie podczas wykonywanych robót budowlanych.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Warto zaznaczyć, że zainstalowanie samego oświetlenia nie jest objęte, zgodnie z prawem budowlanym, obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. Jednakże zamiar wybudowania przyłącza elektroenergetycznego, a tym samym zasilenie terenu budowy w energie elektryczną będzie skutkowało koniecznością dokonania zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA