REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym należy pamiętać budując garaż?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

REKLAMA

Szczegółowe wymogi techniczne dotyczące budowy garażu zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mając na uwadze przepisy powyższego aktu prawnego, pod pojęciem garażu należy rozumieć samodzielny obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu, będący garażem zamkniętym z pełna obudową i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych. W rozumieniu powyższego pojęcia jako garaż można zakwalifikować zarówno garaże przy domach jednorodzinnych jak również garaże wielkopowierzchniowe jedno bądź wielopoziomowe.

REKLAMA

Zgodnie ze wskazanym powyżej rozporządzeniem wszystkie obiekty noszące miano garażu powinny posiadać następujące wymiary: co najmniej 2,20 m wysokość w świetle konstrukcji oraz co najmniej 2,30 co do szerokości i 2 m co do wysokości w świetle wjazdów i wrót garażowych. Ponadto powinny być wyposażone w:

  •  elektryczną instalację oświetleniową,
  •  odpowiednią wymianę powietrza poprzez wentylację naturalną, grawitacyjną bądź mechaniczną (w zależności od rodzaju garażu, o parametrach określonych w przepisach rozporządzenia),
  •  wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów,
  • instalację przeciwpożarową, wymaganą przez przepisy o ochronie przeciwpożarowej zabezpieczoną przed zamarzaniem,
  • spadki posadzek nachylone pod odpowiednim kątem, umożliwiającym odprowadzenie do kanalizacji zbędnej wody.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Garaże przy domach jednorodzinnych

Niejednokrotnie wybudowanie garażu przy domu jednorodzinnym mylnie utożsamiane jest z wybudowaniem parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2, który wedle przepisów prawa budowlanego nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy wówczas przed rozpoczęciem robót budowlanych dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Zasadnicza różnica pomiędzy wspomnianymi budynkami opiera się na fakcie spełniania funkcji związanej z przechowywaniem samochodu. W przypadku jeżeli w parterowym budynku gospodarczym będziemy przechowywali samochód, to wówczas należy go uznać za garaż. Błędne, ale dość częste, przeświadczenie inwestorów polegające na braku konieczności wystąpienia do starostwa o pozwolenie na budowę „parterowego budynku gospodarczego” spełniającego rolę garażu w konsekwencji spowoduje powstanie samowoli budowlanej, a następnie wydaniem przez organ decyzji o nakazie rozbiórki danego obiektu. Choć warto zaznaczyć, iż w sytuacji wybudowania podobnego obiektu budowlanego można wystąpić o jego legalizację. Jednakże uniknięcie rozbiórki obiektu, wiąże się z koniecznością spełnienia przez dany obiekt, określonych prawem, wymagań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Samowola budowlana i jej legalizacja

Wymagania techniczne dla garaży wielkopowierzchniowych

REKLAMA

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierają również wymogi techniczne od nośnie garaży wielko powierzchniowych, tzn. wyróżniający garaże przeznaczone dla nie więcej niż 10, nie więcej niż 25  bądź dla więcej niż 25 samochodów na każdej kondygnacji.  

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wspomniane rodzaje garaży powinny posiadać odpowiednie pochylnie, umożliwiające samochodem sprawny i bezpieczny dojazd. Wielkość pochylnie, a także organizacja ruchu na nich (jednokierunkowa czy dwukierunkowa) uzależniona jest od pojemności danego garażu.

Przestrzeń manewrowa oraz stanowiska postojowe w danym garażu powinny być dostosowane do wielkości i warunków ruchowych samochodów w taki sposób, aby umożliwiały bezpieczne poruszanie się na terenie garażu.

Istotną kwestią wśród wymagań technicznych omawianego typu obiektów jest dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na terenie garażu powinna znajdować się odpowiednia ilość miejsc postojowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, usytuowanych na poziomie terenu lub na kondygnacjach dostępnych dla nich z pochylni. Zaś do każdego z takich stanowisk postojowych powinny być zapewnione odpowiednie dla wózków inwalidzkich dojazdy do drzwi samochodu, z których korzysta wspomniana grupa osób. Dodatkowo w garażach wielopoziomowych lub znajdujących się na kondygnacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego bądź budynku użyteczności publicznej powinny być zainstalowane urządzenia dźwigowe lub innego rodzaju urządzenia służące transportowi pionowemu na poziom innych kondygnacji.    

W ramach stricte technicznych warunków, jakim powinny odpowiadać garaże jest obowiązek wyposażenia garaży, znajdujących się w budynkach o innym przeznaczeniu (niż przechowywanie samochodów), w odpowiednią izolacje akustyczną ścian i stropów, która jednocześnie będzie uniemożliwiała przenikanie spalin lub oparów paliwa do sąsiednich pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, usytuowanych obok lub nad garażem. Ponadto przepisy prawa budowlanego dopuszczają możliwość usytuowania nad garażem otwartym kondygnacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi przy spełnieniu wskazanych w prawie warunków. Jednakże powyższe rozwiązanie nie dotyczy pomieszczeń mieszkalnych, opieki zdrowotnej oraz oświaty i nauki.

Zobacz: Garaż we wspólnocie mieszkaniowej

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA