REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym należy pamiętać budując garaż?

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

REKLAMA

Szczegółowe wymogi techniczne dotyczące budowy garażu zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mając na uwadze przepisy powyższego aktu prawnego, pod pojęciem garażu należy rozumieć samodzielny obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu, będący garażem zamkniętym z pełna obudową i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych. W rozumieniu powyższego pojęcia jako garaż można zakwalifikować zarówno garaże przy domach jednorodzinnych jak również garaże wielkopowierzchniowe jedno bądź wielopoziomowe.

REKLAMA

Zgodnie ze wskazanym powyżej rozporządzeniem wszystkie obiekty noszące miano garażu powinny posiadać następujące wymiary: co najmniej 2,20 m wysokość w świetle konstrukcji oraz co najmniej 2,30 co do szerokości i 2 m co do wysokości w świetle wjazdów i wrót garażowych. Ponadto powinny być wyposażone w:

  •  elektryczną instalację oświetleniową,
  •  odpowiednią wymianę powietrza poprzez wentylację naturalną, grawitacyjną bądź mechaniczną (w zależności od rodzaju garażu, o parametrach określonych w przepisach rozporządzenia),
  •  wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów,
  • instalację przeciwpożarową, wymaganą przez przepisy o ochronie przeciwpożarowej zabezpieczoną przed zamarzaniem,
  • spadki posadzek nachylone pod odpowiednim kątem, umożliwiającym odprowadzenie do kanalizacji zbędnej wody.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Garaże przy domach jednorodzinnych

Niejednokrotnie wybudowanie garażu przy domu jednorodzinnym mylnie utożsamiane jest z wybudowaniem parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2, który wedle przepisów prawa budowlanego nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy wówczas przed rozpoczęciem robót budowlanych dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Zasadnicza różnica pomiędzy wspomnianymi budynkami opiera się na fakcie spełniania funkcji związanej z przechowywaniem samochodu. W przypadku jeżeli w parterowym budynku gospodarczym będziemy przechowywali samochód, to wówczas należy go uznać za garaż. Błędne, ale dość częste, przeświadczenie inwestorów polegające na braku konieczności wystąpienia do starostwa o pozwolenie na budowę „parterowego budynku gospodarczego” spełniającego rolę garażu w konsekwencji spowoduje powstanie samowoli budowlanej, a następnie wydaniem przez organ decyzji o nakazie rozbiórki danego obiektu. Choć warto zaznaczyć, iż w sytuacji wybudowania podobnego obiektu budowlanego można wystąpić o jego legalizację. Jednakże uniknięcie rozbiórki obiektu, wiąże się z koniecznością spełnienia przez dany obiekt, określonych prawem, wymagań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Samowola budowlana i jej legalizacja

Wymagania techniczne dla garaży wielkopowierzchniowych

REKLAMA

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierają również wymogi techniczne od nośnie garaży wielko powierzchniowych, tzn. wyróżniający garaże przeznaczone dla nie więcej niż 10, nie więcej niż 25  bądź dla więcej niż 25 samochodów na każdej kondygnacji.  

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wspomniane rodzaje garaży powinny posiadać odpowiednie pochylnie, umożliwiające samochodem sprawny i bezpieczny dojazd. Wielkość pochylnie, a także organizacja ruchu na nich (jednokierunkowa czy dwukierunkowa) uzależniona jest od pojemności danego garażu.

Przestrzeń manewrowa oraz stanowiska postojowe w danym garażu powinny być dostosowane do wielkości i warunków ruchowych samochodów w taki sposób, aby umożliwiały bezpieczne poruszanie się na terenie garażu.

Istotną kwestią wśród wymagań technicznych omawianego typu obiektów jest dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na terenie garażu powinna znajdować się odpowiednia ilość miejsc postojowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, usytuowanych na poziomie terenu lub na kondygnacjach dostępnych dla nich z pochylni. Zaś do każdego z takich stanowisk postojowych powinny być zapewnione odpowiednie dla wózków inwalidzkich dojazdy do drzwi samochodu, z których korzysta wspomniana grupa osób. Dodatkowo w garażach wielopoziomowych lub znajdujących się na kondygnacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego bądź budynku użyteczności publicznej powinny być zainstalowane urządzenia dźwigowe lub innego rodzaju urządzenia służące transportowi pionowemu na poziom innych kondygnacji.    

W ramach stricte technicznych warunków, jakim powinny odpowiadać garaże jest obowiązek wyposażenia garaży, znajdujących się w budynkach o innym przeznaczeniu (niż przechowywanie samochodów), w odpowiednią izolacje akustyczną ścian i stropów, która jednocześnie będzie uniemożliwiała przenikanie spalin lub oparów paliwa do sąsiednich pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, usytuowanych obok lub nad garażem. Ponadto przepisy prawa budowlanego dopuszczają możliwość usytuowania nad garażem otwartym kondygnacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi przy spełnieniu wskazanych w prawie warunków. Jednakże powyższe rozwiązanie nie dotyczy pomieszczeń mieszkalnych, opieki zdrowotnej oraz oświaty i nauki.

Zobacz: Garaż we wspólnocie mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA