REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym należy pamiętać budując garaż?

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

REKLAMA

Szczegółowe wymogi techniczne dotyczące budowy garażu zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mając na uwadze przepisy powyższego aktu prawnego, pod pojęciem garażu należy rozumieć samodzielny obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu, będący garażem zamkniętym z pełna obudową i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych. W rozumieniu powyższego pojęcia jako garaż można zakwalifikować zarówno garaże przy domach jednorodzinnych jak również garaże wielkopowierzchniowe jedno bądź wielopoziomowe.

REKLAMA

Zgodnie ze wskazanym powyżej rozporządzeniem wszystkie obiekty noszące miano garażu powinny posiadać następujące wymiary: co najmniej 2,20 m wysokość w świetle konstrukcji oraz co najmniej 2,30 co do szerokości i 2 m co do wysokości w świetle wjazdów i wrót garażowych. Ponadto powinny być wyposażone w:

 •  elektryczną instalację oświetleniową,
 •  odpowiednią wymianę powietrza poprzez wentylację naturalną, grawitacyjną bądź mechaniczną (w zależności od rodzaju garażu, o parametrach określonych w przepisach rozporządzenia),
 •  wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów,
 • instalację przeciwpożarową, wymaganą przez przepisy o ochronie przeciwpożarowej zabezpieczoną przed zamarzaniem,
 • spadki posadzek nachylone pod odpowiednim kątem, umożliwiającym odprowadzenie do kanalizacji zbędnej wody.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Garaże przy domach jednorodzinnych

Niejednokrotnie wybudowanie garażu przy domu jednorodzinnym mylnie utożsamiane jest z wybudowaniem parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2, który wedle przepisów prawa budowlanego nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy wówczas przed rozpoczęciem robót budowlanych dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Zasadnicza różnica pomiędzy wspomnianymi budynkami opiera się na fakcie spełniania funkcji związanej z przechowywaniem samochodu. W przypadku jeżeli w parterowym budynku gospodarczym będziemy przechowywali samochód, to wówczas należy go uznać za garaż. Błędne, ale dość częste, przeświadczenie inwestorów polegające na braku konieczności wystąpienia do starostwa o pozwolenie na budowę „parterowego budynku gospodarczego” spełniającego rolę garażu w konsekwencji spowoduje powstanie samowoli budowlanej, a następnie wydaniem przez organ decyzji o nakazie rozbiórki danego obiektu. Choć warto zaznaczyć, iż w sytuacji wybudowania podobnego obiektu budowlanego można wystąpić o jego legalizację. Jednakże uniknięcie rozbiórki obiektu, wiąże się z koniecznością spełnienia przez dany obiekt, określonych prawem, wymagań.

Zobacz także: Samowola budowlana i jej legalizacja

Wymagania techniczne dla garaży wielkopowierzchniowych

REKLAMA

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierają również wymogi techniczne od nośnie garaży wielko powierzchniowych, tzn. wyróżniający garaże przeznaczone dla nie więcej niż 10, nie więcej niż 25  bądź dla więcej niż 25 samochodów na każdej kondygnacji.  

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wspomniane rodzaje garaży powinny posiadać odpowiednie pochylnie, umożliwiające samochodem sprawny i bezpieczny dojazd. Wielkość pochylnie, a także organizacja ruchu na nich (jednokierunkowa czy dwukierunkowa) uzależniona jest od pojemności danego garażu.

Przestrzeń manewrowa oraz stanowiska postojowe w danym garażu powinny być dostosowane do wielkości i warunków ruchowych samochodów w taki sposób, aby umożliwiały bezpieczne poruszanie się na terenie garażu.

Istotną kwestią wśród wymagań technicznych omawianego typu obiektów jest dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na terenie garażu powinna znajdować się odpowiednia ilość miejsc postojowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, usytuowanych na poziomie terenu lub na kondygnacjach dostępnych dla nich z pochylni. Zaś do każdego z takich stanowisk postojowych powinny być zapewnione odpowiednie dla wózków inwalidzkich dojazdy do drzwi samochodu, z których korzysta wspomniana grupa osób. Dodatkowo w garażach wielopoziomowych lub znajdujących się na kondygnacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego bądź budynku użyteczności publicznej powinny być zainstalowane urządzenia dźwigowe lub innego rodzaju urządzenia służące transportowi pionowemu na poziom innych kondygnacji.    

W ramach stricte technicznych warunków, jakim powinny odpowiadać garaże jest obowiązek wyposażenia garaży, znajdujących się w budynkach o innym przeznaczeniu (niż przechowywanie samochodów), w odpowiednią izolacje akustyczną ścian i stropów, która jednocześnie będzie uniemożliwiała przenikanie spalin lub oparów paliwa do sąsiednich pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, usytuowanych obok lub nad garażem. Ponadto przepisy prawa budowlanego dopuszczają możliwość usytuowania nad garażem otwartym kondygnacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi przy spełnieniu wskazanych w prawie warunków. Jednakże powyższe rozwiązanie nie dotyczy pomieszczeń mieszkalnych, opieki zdrowotnej oraz oświaty i nauki.

Zobacz: Garaż we wspólnocie mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  REKLAMA

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA