REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Prawnik Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

W przypadku wystąpienia przez nas o „wykup” lokalu spółdzielczego, czyli przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności lokalu, zarząd spółdzielni zobowiązany jest do podjęcia uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

REKLAMA

Uchwała ta powinna określać: oznaczenie nieruchomości obejmującej budynek lub budynki, w których ustanawia się odrębną własność lokali, rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych, wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu.

Decyduje data podjęcia uchwały

To czy piwnica z której dotąd korzystaliśmy zostanie pomieszczeniem przynależnym do naszego lokalu zależy od terminu podjęcia przez zarząd uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

REKLAMA

W przypadku takich uchwał podejmowanych przed nowelizacją Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 roku, w wielu przypadkach piwnice nie zostawały zakwalifikowane jako przynależne do lokalu i zostały potraktowane jako część wspólna nieruchomości.
W przypadku uchwał podejmowanych od 31 lipca 2007 roku muszą one uwzględniać piwnice i inne pomieszczenia gospodarcze jako przynależne do mieszkań, jeżeli były one przyporządkowane do danego lokalu, a władające mieszkaniem osoby faktycznie je użytkowały.

W przypadku uchwał podjętych przez zarządy przed 31 lipca 2007 roku, które zostały następnie zaskarżone i po tym terminie trwało postępowanie sądowe, uchwały takie powinny zostać dostosowane do aktualnych przepisów, tak aby przypisać piwnice jako pomieszczenia przynależne do mieszkań osób je użytkujących.

Co powiedział Sąd Najwyższy

Wykładnię obecnie obowiązujących przepisów przeprowadził Sąd Najwyższy w wyroku podjętym w 2008 roku (sygnatura akt V CSK 373/08).
W sprawie, której dotyczy wyrok Sądu Najwyższego, zarząd spółdzielni w uchwale podjętej w listopadzie 2007 roku zaliczył pomieszczenia piwniczne do nieruchomości wspólnej (obok klatek schodowych, pralni, suszarni, wózkowni, wind, zabudowanych wnęk międzypiętrowych, pomieszczeń technicznych i rozdzielni ciepła).

REKLAMA

Uchwała zarządu została zaskarżona przez jednego z członków spółdzielni, zainteresowanego tym, aby piwnica, użytkowana przez niego od 1992 roku stała się w jego własnością. Piwnica nie była wymieniona w przydziale spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wystawionym w 1992 roku, jednakże zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym spółdzielnia wydała mu piwnicę do użytkowania.

Sąd I instancji przychylił się do stanowiska spółdzielca i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji po apelacji spółdzielni zmienił wyrok i oddalił żądanie spółdzielca, uzasadniając to brzmieniem art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z tym artykułem, decyzję o przynależności do lokalu pomieszczeń przynależnych podejmuje zarząd. Sąd uzasadnił swój wyrok także okolicznością, że w danym budynku liczba piwnic różniła się od liczby lokali i miały one zróżnicowaną powierzchnię, tak więc uznanie w takiej sytuacji piwnic za części składowe lokali mogłoby naruszać prawa członków i innych osób.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu II instancji, stwierdzając między innymi, że przyporządkowanie piwnicy (pomieszczenia gospodarczego) do danego mieszkania może wynikać zarówno z czynności prawnej, jak i z czynności faktycznej (tak jak w rozpatrywanej sprawie).

Sąd Najwyższy wyjaśnił także, że określenie „użytkuje” zostało użyte w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych w znaczeniu potocznym, czyli oznacza tyle, co „korzysta z czegoś”. Najważniejszą więc kwestią dla rozstrzygnięcia w danej sytuacji jest to czy osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, faktycznie z niego korzysta z piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Przepis zaś art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje tylko iż uchwałę podejmuje zarząd, a nie inny organ spółdzielni, nie daje jednak zarządowi prawa do swobodnego decydowania o przynależności piwnic czy pomieszczeń gospodarczych do lokali jako ich części składowych.

Jak bronić swoich praw

Jeżeli zarząd nie uwzględni w uchwale przynależności użytkowanej przez nas piwnicy do naszego lokalu, musimy pamiętać o tym aby zaskarżyć uchwałę w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej nam przez spółdzielnię. W przeciwnym razie może nie być sposobu na podważenie uchwały.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  REKLAMA

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

  Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

  REKLAMA

  Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

  W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

  2024: jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile lat oszczędzania by kupić lokum bez pożyczania

  Dla zdecydowanej większości Polaków kupno własnego mieszkania z oszczędności jest niemożliwe. Nawet przy wysokich zarobkach dwóch osób – małżonków czy partnerów, gdy jedna pensja w całości odkładana jest w formie oszczędności na przyszłe lokum – trzeba kilkunastu lat takich wyrzeczeń, by zgromadzić kapitał potrzebny na kupno mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

  REKLAMA