REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

W przypadku wystąpienia przez nas o „wykup” lokalu spółdzielczego, czyli przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności lokalu, zarząd spółdzielni zobowiązany jest do podjęcia uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

REKLAMA

Uchwała ta powinna określać: oznaczenie nieruchomości obejmującej budynek lub budynki, w których ustanawia się odrębną własność lokali, rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych, wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu.

Decyduje data podjęcia uchwały

To czy piwnica z której dotąd korzystaliśmy zostanie pomieszczeniem przynależnym do naszego lokalu zależy od terminu podjęcia przez zarząd uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

REKLAMA

W przypadku takich uchwał podejmowanych przed nowelizacją Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 roku, w wielu przypadkach piwnice nie zostawały zakwalifikowane jako przynależne do lokalu i zostały potraktowane jako część wspólna nieruchomości.
W przypadku uchwał podejmowanych od 31 lipca 2007 roku muszą one uwzględniać piwnice i inne pomieszczenia gospodarcze jako przynależne do mieszkań, jeżeli były one przyporządkowane do danego lokalu, a władające mieszkaniem osoby faktycznie je użytkowały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku uchwał podjętych przez zarządy przed 31 lipca 2007 roku, które zostały następnie zaskarżone i po tym terminie trwało postępowanie sądowe, uchwały takie powinny zostać dostosowane do aktualnych przepisów, tak aby przypisać piwnice jako pomieszczenia przynależne do mieszkań osób je użytkujących.

Co powiedział Sąd Najwyższy

Wykładnię obecnie obowiązujących przepisów przeprowadził Sąd Najwyższy w wyroku podjętym w 2008 roku (sygnatura akt V CSK 373/08).
W sprawie, której dotyczy wyrok Sądu Najwyższego, zarząd spółdzielni w uchwale podjętej w listopadzie 2007 roku zaliczył pomieszczenia piwniczne do nieruchomości wspólnej (obok klatek schodowych, pralni, suszarni, wózkowni, wind, zabudowanych wnęk międzypiętrowych, pomieszczeń technicznych i rozdzielni ciepła).

REKLAMA

Uchwała zarządu została zaskarżona przez jednego z członków spółdzielni, zainteresowanego tym, aby piwnica, użytkowana przez niego od 1992 roku stała się w jego własnością. Piwnica nie była wymieniona w przydziale spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wystawionym w 1992 roku, jednakże zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym spółdzielnia wydała mu piwnicę do użytkowania.

Sąd I instancji przychylił się do stanowiska spółdzielca i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji po apelacji spółdzielni zmienił wyrok i oddalił żądanie spółdzielca, uzasadniając to brzmieniem art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z tym artykułem, decyzję o przynależności do lokalu pomieszczeń przynależnych podejmuje zarząd. Sąd uzasadnił swój wyrok także okolicznością, że w danym budynku liczba piwnic różniła się od liczby lokali i miały one zróżnicowaną powierzchnię, tak więc uznanie w takiej sytuacji piwnic za części składowe lokali mogłoby naruszać prawa członków i innych osób.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu II instancji, stwierdzając między innymi, że przyporządkowanie piwnicy (pomieszczenia gospodarczego) do danego mieszkania może wynikać zarówno z czynności prawnej, jak i z czynności faktycznej (tak jak w rozpatrywanej sprawie).

Sąd Najwyższy wyjaśnił także, że określenie „użytkuje” zostało użyte w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych w znaczeniu potocznym, czyli oznacza tyle, co „korzysta z czegoś”. Najważniejszą więc kwestią dla rozstrzygnięcia w danej sytuacji jest to czy osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, faktycznie z niego korzysta z piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Przepis zaś art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje tylko iż uchwałę podejmuje zarząd, a nie inny organ spółdzielni, nie daje jednak zarządowi prawa do swobodnego decydowania o przynależności piwnic czy pomieszczeń gospodarczych do lokali jako ich części składowych.

Jak bronić swoich praw

Jeżeli zarząd nie uwzględni w uchwale przynależności użytkowanej przez nas piwnicy do naszego lokalu, musimy pamiętać o tym aby zaskarżyć uchwałę w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej nam przez spółdzielnię. W przeciwnym razie może nie być sposobu na podważenie uchwały.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Najem

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA