Zmiana przeznaczenia lokalu - jak to zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Prawo budowlane nakłada na wszystkich obowiązek korzystania z lokalu tak, jak wskazuje na to jego przeznaczenie. Nie ma jednak przeszkody, aby je zmienić, gdyż te same przepisy, które nakazują z niego korzystać zgodnie z przeznaczeniem, umożliwiają również zmianę tego przeznaczenia.
Gdzie sprawdzić przeznaczenie lokalu?
Aby można było zmienić przeznaczenie lokalu, konieczne jest najpierw sprawdzenie jakie ma przeznaczenie. Informacji na ten temat można szukać w kilku źródłach. Wśród nich znajduje się:
- projekt budowlany;
- decyzja o pozwoleniu na użytkowanie;
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp).
Może się zdarzyć tak, że nieruchomości nie ma w mpzp. W takim wypadku konieczne będzie sprawdzenie czy dla nieruchomości wydana była decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. O wydanie takich dokumentów należy wystąpić do odpowiedniego urzędu miasta.
Dlaczego zmiana przeznaczenia jest konieczna?
Jeżeli ktoś planuje otworzyć biuro w mieszkaniu i będzie tam wykonywał codziennie swoją pracę, to zmiana przeznaczenia nie jest konieczna. Dzieje się tak dlatego, że zmiany dokonane przez właściciela nie będę trwale wpływały np. na bezpieczeństwo pożarowe.
Co innego, gdy adaptacja lokalu będzie znaczna. W takiej sytuacji mogą się zmienić warunki bezpieczeństwa:
- pracy;
- pożarowego;
- zdrowotnego;
- powodziowego;
- higieniczno-sanitarngo.
W każdym z tych przypadków obowiązkowe jest postaranie się o zmianę przeznaczenia lokalu. W innym wypadku, samowolna zmiana przeznaczenia lokalu przez właściciela może zagrażać życiu lub zdrowiu osób pracujących w danym pomieszczeniu. Aby nie dopuścić do ryzykownych sytuacji i prawidłowo ocenić wymagania dla danej działalności, konieczne jest przeanalizowanie wymogów dla prowadzenia danej działalności. Niezbędna będzie zatem porada specjalisty.
Kto rozstrzyga o całej sprawie?
REKLAMA
O zmianie przeznaczenia lokalu rozstrzyga starosta. Jego zadaniem jest przede wszystkim sprawdzenia w jakim stopniu podjęcie działalności wpłynie na zmianę przypisanych obiektowi warunków. Chodzi tu przede wszystkim o warunki odnoszące się do bezpieczeństwa dalszego użytkowania obiektu.
Nie trudno się domyślić, że mogą się one nie zmienić, np. w przypadku adaptacji mieszkania na biuro, w którym pracują dwie osoby. Zmienić nieznacznie, jak np. w przypadku adaptacji przydomowego garażu na kwiaciarnię. A mogą też ulec diametralnej zmianie - dlatego zawsze powinien to nadzorować fachowiec.
Dokumenty, które trzeba dołączyć do zgłoszenia
By starać się o zmianę przeznaczenia lokalu, konieczne jest złożenie kilku dokumentów. Obowiązek taki nakłada na właścicielu ustawa - Prawo budowlane. Oprócz zgłoszenia chęci zmiany przeznaczenia, należy do niego dołączyć również:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- opis techniczny, który określa rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję;
- opis i rysunek, który określa usytuowanie obiektu budowlanego z oznaczeniem jego części, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
- zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego mpzp, a także planu zagospodarowania przestrzennego lub ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
Organy administracyjne mogą też - w niektórych przypadkach - wymagać dostarczenia ekspertyzy technicznej, czy też opinii z zakresu pożarnictwa lub BHP.
Dodatkowe opłaty
Trzeba pamiętać, że zmiana przeznaczenia lokalu, wiąże się też ze zmianą wysokości podatku, który płaci właściciel. Są to dodatkowe koszty, które od teraz właściciel będzie musiał ponieść. Dlatego trzeba je wliczyć do kosztorysu całego przedsięwzięcia.
Zobacz także: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary
Zobacz także: Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik
Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?
Mateusz Kozłowicz
REKLAMA
REKLAMA