REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana przeznaczenia lokalu - jak to zrobić?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
sklep, kupowanie, zakupy, jedzenie/fot. Fotolia
sklep, kupowanie, zakupy, jedzenie/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można w mieszkaniu otworzyć biuro, a w przydomowym garażu kwiaciarnię? Tak, jest to możliwe, trzeba jednak wcześniej pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu.

REKLAMA

Prawo budowlane nakłada na wszystkich obowiązek korzystania z lokalu tak, jak wskazuje na to jego przeznaczenie. Nie ma jednak przeszkody, aby je zmienić, gdyż te same przepisy, które nakazują z niego korzystać zgodnie z przeznaczeniem, umożliwiają również zmianę tego przeznaczenia.

Gdzie sprawdzić przeznaczenie lokalu?

Aby można było zmienić przeznaczenie lokalu, konieczne jest najpierw sprawdzenie jakie ma przeznaczenie. Informacji na ten temat można szukać w kilku źródłach. Wśród nich znajduje się:

  • projekt budowlany;
  • decyzja o pozwoleniu na użytkowanie;
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Może się zdarzyć tak, że nieruchomości nie ma w mpzp. W takim wypadku konieczne będzie sprawdzenie czy dla nieruchomości wydana była decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. O wydanie takich dokumentów należy wystąpić do odpowiedniego urzędu miasta.

Dlaczego zmiana przeznaczenia jest konieczna?

Jeżeli ktoś planuje otworzyć biuro w mieszkaniu i będzie tam wykonywał codziennie swoją pracę, to zmiana przeznaczenia nie jest konieczna. Dzieje się tak dlatego, że zmiany dokonane przez właściciela nie będę trwale wpływały np. na bezpieczeństwo pożarowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co innego, gdy adaptacja lokalu będzie znaczna. W takiej sytuacji mogą się zmienić warunki bezpieczeństwa:

  • pracy;
  • pożarowego;
  • zdrowotnego;
  • powodziowego;
  • higieniczno-sanitarngo.

W każdym z tych przypadków obowiązkowe jest postaranie się o zmianę przeznaczenia lokalu. W innym wypadku, samowolna zmiana przeznaczenia lokalu przez właściciela może zagrażać życiu lub zdrowiu osób pracujących w danym pomieszczeniu. Aby nie dopuścić do ryzykownych sytuacji i prawidłowo ocenić wymagania dla danej działalności, konieczne jest przeanalizowanie wymogów dla prowadzenia danej działalności. Niezbędna będzie zatem porada specjalisty.

Kto rozstrzyga o całej sprawie?

REKLAMA

O zmianie przeznaczenia lokalu rozstrzyga starosta. Jego zadaniem jest przede wszystkim sprawdzenia w jakim stopniu podjęcie działalności wpłynie na zmianę przypisanych obiektowi warunków. Chodzi tu przede wszystkim o warunki odnoszące się do bezpieczeństwa dalszego użytkowania obiektu.

Nie trudno się domyślić, że mogą się one nie zmienić, np. w przypadku adaptacji mieszkania na biuro, w którym pracują dwie osoby. Zmienić nieznacznie, jak np. w przypadku adaptacji przydomowego garażu na kwiaciarnię. A mogą też ulec diametralnej zmianie - dlatego zawsze powinien to nadzorować fachowiec.

Dokumenty, które trzeba dołączyć do zgłoszenia

By starać się o zmianę przeznaczenia lokalu, konieczne jest złożenie kilku dokumentów. Obowiązek taki nakłada na właścicielu ustawa - Prawo budowlane. Oprócz zgłoszenia chęci zmiany przeznaczenia, należy do niego dołączyć również:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • opis techniczny, który określa rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję;
  • opis i rysunek, który określa usytuowanie obiektu budowlanego z oznaczeniem jego części, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
  • zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego mpzp, a także planu zagospodarowania przestrzennego lub ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Organy administracyjne mogą też - w niektórych przypadkach - wymagać dostarczenia ekspertyzy technicznej, czy też opinii z zakresu pożarnictwa lub BHP.

Dodatkowe opłaty

Trzeba pamiętać, że zmiana przeznaczenia lokalu, wiąże się też ze zmianą wysokości podatku, który płaci właściciel. Są to dodatkowe koszty, które od teraz właściciel będzie musiał ponieść. Dlatego trzeba je wliczyć do kosztorysu całego przedsięwzięcia.

Zobacz także:  Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Zobacz także:  Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik

Zobacz także:  Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Mateusz Kozłowicz

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA