REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pensje Polaków rosną – stać na coraz większe mieszkania?

kuchnia, biała, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
kuchnia, biała, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przeciągu ostatnich kilku lat, aby można było kupić mieszkanie o powierzchni ok. 50 m2 trzeba było zaciągnąć kredyt hipoteczny, gdzie jedna miesięczna rata za mieszkanie wynosiła około 1/3 średnich dochodów. Expander obliczył, że aktualnie rata kredytu hipotecznego jest nieco niższa. W przeciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia mieszkania, którą można było kupić za dwie średnie pensje netto wzrosła aż o 36% i wynosi zamiast 0,79 mkw. – 1,07 mkw.

REKLAMA

Z informacji opublikowanej przez GUS wynika, że pensje Polaków rosną. Przeciętne wynagrodzenie
w sektorze przedsiębiorstw wyniosło bowiem 2 783 PLN netto. Jeśli porównamy to z wartością z listopada 2008 r. (2356 PLN) to okaże się, że powodzi się nam coraz lepiej – w ciągu pięciu lat przeciętne wynagrodzenie netto wzrosło o ponad 18%. Warto dodać, że w tym samym czasie, ceny mieszkań spadły średnio o 13% (średnia cena ofertowa na portalu Szybko.pl w 15 miastach). W rezultacie, kupno mieszkania powinno być dziś znacznie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak wynika z wyliczeń Expandera, małżeństwo z dochodem na poziomie dwóch średnich pensji (łącznie 5566 PLN netto) może kupić dziś 1,07 mkw. mieszkania. To znacznie więcej niż w 2008 r., kiedy mogli sobie oni pozwolić jedynie na 0,79 mkw. Możliwa do zakupienia powierzchnia w ciągu minionych pięciu lat zwiększyła się więc aż o 36%.

REKLAMA

Mieszkania są co prawda znacznie łatwiej dostępne, nie ma jednak szans na ich kupno bez wsparcia kredytem hipotecznym. Jeśli nasze przykładowe małżeństwo odkładałoby 20% dochodów, oszczędzając na mieszkanie, to kwotę potrzebną na zakup 50 mkw. zbierze dopiero po ponad 15 latach (uwzględniając odsetki w wysokości 3,5% rocznie). To zdecydowanie zbyt długi okres, aby unikać zaciągnięcia kredytu. Na szczęście obecnie warunki udzielania kredytów hipotecznych sprzyjają tym, którzy chcieliby kupić mieszkanie. Obniżki stóp procentowych sprowadziły ich oprocentowanie do najniższego w historii poziomu (4,29%). W rezultacie, pożyczając na mieszkanie o powierzchni 50 mkw. i przy założeniu posiadania 20% wkładu własnego, zapłacimy ratę w wysokości ok. 1112 PLN, czyli 20% dochodu naszego przykładowego małżeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udział raty w dochodzie może wydawać się wysoki. W rzeczywistości jest on jednak na rewelacyjnie niskim poziomie. W ostatnich latach, żeby kupić takie mieszkanie (50 mkw., 20% wkładu) trzeba było zaciągnąć kredyt, którego początkowa rata wynosiła ok. 30% dochodu naszego przykładowego małżeństwa zarabiającego dwie średnie krajowe. W latach 2007-2008 było to nawet ok. 40%.

Patrząc na wykres pokazujący jak zmieniał się ten udział widać, ze szczególnie szybki spadek nastąpił w ciągu minionych 12 miesięcy. Był to wyniki obniżenia oprocentowania kredytów połączonego ze wzrostem płac. Pozytywna tendencja udziału rat w dochodach zapewne utrzyma się jeszcze pierwszej połowie przyszłego roku. Kredyty powinny pozostać tanie, ceny mieszkań stabilne (możliwy niewielki wzrost), a dochody zapewne będą dalej rosły. Później mogą jednak zacząć rosnąć stopy procentowe w naszym kraju, a wraz z nimi raty kredytów. Poza tym poprawiająca się sytuacja gospodarcza nie tylko będzie wpływała na wzrost płac, ale także stopniowo będzie ożywiała sprzedaż mieszkań i powodowała coraz wyraźniejsze wzrosty ich cen. Dlatego nie należy spodziewać się, że tak korzystna sytuacja utrzyma się w dłuższym terminie.  

Rata kredytu na mieszkanie 50 mkw., kredyt na 30 lat, wkład własny 20%. Małżeństwo zarabia dwie średnie pensje netto w listopadzie poszczególnych lat. Uwzględniono średnią cenę mieszkań na rynku wtórnym w 7 największych miastach wyliczoną przez NBP.

Zobacz także: Zakup nieruchomości: Domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zobacz także: Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Zobacz także: Opłaty notarialne przy zakupie nieruchomości

Jarosław Sadowski/ Główny Analityk firmy Expander

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA