Jak inwestować w obligacje?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obligacje są formą oszczędności i inwestycji, która pozwala na niewielkie ryzyko utraty majątku. Dzięki temu inwestowanie w staje się coraz popularniejsze. W Polsce popularność obligacji prawie równa się popularności lokat i rachunków oszczędnościowych. Niewątpliwą zaletą obligacji w stosunku do innych form oszczędzania jest możliwość osiągnięcia dużo większych zysków.
Obligacje – definicja
Zanim rozpoczniemy inwestowanie warto wiedzieć czym w ogóle są obligacje. Za obligacje uznaje się papiery wartościowe emitowane w serii, w których emitent – na przykład skarb państwa, określone przedsiębiorstwo albo osoba fizyczna – stwierdza bycie dłużnikiem obligatariusza, czyli osoby posiadającej obligacje i zobowiązana jest do spełnienia wobec niego określonego świadczenia. Świadczenie może przyjąć formę pieniężną lub niepieniężną w zależności od tego, czego oczekuje właściciel obligacji.
Rodzaje obligacji ze względu na sposób ich oprocentowania
Ze względu na sposób oprocentowania obligacji dzielimy je na stałokuponowe i zmiennokuponowe. Stałokuponowe charakteryzują się stałym i znanym oprocentowaniem, dzięki czemu mamy możliwość dokładnego określenia wysokości wszystkich opłat związanych z ich posiadaniem już w momencie zakupu. W obligacjach zmiennokuponowych wysokość oprocentowania zmienia się w zależności od terminów płacenia odsetek. Oprocentowanie zależne jest od stopy referencyjnej, która przeważnie stanowi stopę oprocentowania kredytów na rynkach międzybankowych albo stopę rentowności bonów skarbowych. Przy każdej wypłacie kuponu wysokość stopy referencyjnej jest ogólnie znana, ale obligacje zmiennokuponowe nie dają możliwości przewidzenia jak wysokie będą opłaty przez cały czas ich posiadania.
W jakie obligacje warto inwestować?
Warto pamiętać, że bezpieczeństwo transakcji w przypadku tego typu papierów wartościowych zapewnia wiarygodność emitenta. Na przykład najbezpieczniejszym emitentem jest skarb państwa – obdarzamy go największym zaufaniem, a co ciekawe, z reguły pozwala na znaczny zysk. Wiarygodność emitenta zapewnia między innymi wiarygodność jego partnerów, dlatego zanim kupimy obligacje danego przedsiębiorstwa, warto sprawdzić partnerów emitenta.
Zobacz także: Jak inwestować w akcje?
Zobacz także: Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej w 2014
Zobacz także: Podatek VAT – co to takiego?
REKLAMA
REKLAMA