REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Justyna Hek
senior, seniorka. kobieta, jesień, spacer, liście/ fot. Fotolia
senior, seniorka. kobieta, jesień, spacer, liście/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

REKLAMA

Do przejścia na emeryturę uprawnia ubezpieczonych przepracowanie określonego stażu pracy oraz ukończenie odpowiedniego wieku. Obliczanie wysokości emerytury nie jest jednak wcale łatwe. Wpływa na to wiele czynników, a dodatkowo musimy również wiedzieć, czy nasza emerytura będzie obliczana na starych, nowych czy mieszanych zasadach.

Stare, nowe i mieszane zasady obliczania emerytur – kogo obowiązują

REKLAMA

Stare zasady obliczania emerytur obowiązują osoby urodzone przed 1.01.1949 roku, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny (jest to 60 lat dla kobiet i od 65 do 65 i 4 miesięcy dla mężczyzn) i które legitymują się określonym okresem składkowym i nieskładkowym (minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Wysokość emerytury jest zależna wtedy od trzech skłądowych. Są to: kwota bazowa świadczenia (24 %), wysokość podstawy wymiaru emerytury oraz uwzględnione okresy składkowe i nieskładkowe (po 1,3 % podstawy jej wymiary za każdy okres składkowy i po 0,7 % podstawy wymiaru za każdy okres nieskłądkowy). Podstawę emerytury oblicza się z ostatnich dwudziestu lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o emeryturę, z dwudziestu lat dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia albo z dziesięciu lat wybranych przez ubezpieczonego.

Nowe zasady obliczania emerytury mają zastosowanie w przypadku osób, które urodziły się po 31.12.1948 roku. Ubezpieczeni muszą ukończyć określony w ustawie wiek – dla kobiet 60–67 lat, a dla mężczyzn 65–67. Wysokość emerytury jest równowartością kwoty, która powstaje w wyniku podzielenia podstawy emerytalnej przez uśrednione dalsze trwanie życia. Ustala się je na podstawie tablic trwania życia publikowanych w „Monitorze Polskim” raz w roku. Przy określaniu prawa do świadczeń bez znaczenia jest długość ubezpieczenia,  chociaż wpływa ona na wysokość emerytury.

Mieszane zasady obliczania emerytur przysługują osobom urodzonym po 31.12.1948 roku, którzy wiek emerytalny osiągnęli pomiędzy rokiem 2009 a 2014. Aby emerytura była naliczana w sposób mieszany, nie możemy podjąć wypłaty wcześniejszej emerytury ani być członkiem otwartego funduszu emerytalnego.

Na wniosku o przyznanie emerytury możemy zaznaczyć, aby organ, który będzie nam ją wypłacał, wybrał dla nas najkorzystniejszy sposób obliczenia postawy emerytalnej.

Zobacz także: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz także:  Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA