Premia kompensacyjna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną dla rekompensaty strat właścicieli budynków, jakie mogli oni ponieść w wyniku zasad odgórnego ustalania czynszów za wynajem lokali obowiązujących od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 roku. O premię może się starać właściciel nieruchomości, w której znajdował się przynajmniej jeden wynajmowany lokal lub jego spadkobierca, jeśli nabył budynek drogą spadku po 25 kwietnia 2005 roku.
Premia kompensacyjna przyznawana jest jednorazowo w stosunku do danego budynku mieszkalnego.
Na co można przeznaczyć premię kompensacyjną?
Premia kompensacyjna może być przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Premia kompensacyjna zostaje przyznana wraz z premią remontową.
Zobacz także: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku
Zobacz także: Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku
Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?
Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej?
Wysokość premii kompensacyjnej jest liczona jako iloczyn wskaźnika kosztu przedsięwzięcia i kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej wynajmowanego lokalu za każdy rok, kiedy obowiązywały wymienione wcześniej zasady ustalania czynszów. W sytuacji gdy wskaźnik kosztu przedsięwzięcia wynosi mniej niż 0,5, wówczas aby obliczyć wysokość premii kompensacyjnej przyjmujemy, że jest on równy 0,5. Wskaźnik ten nie może być wyższy niż 0,7, dlatego gdy przekracza on tę sumę, do obliczeń używamy wskaźnika równego 0,7.
Kto przyznaje premię kompensacyjną?
Premia kompensacyjna jest przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wobec tego odpowiedni wniosek o premię należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku, który przyznał nam kredyt na realizację inwestycji.
Wniosek o premię kompensacyjną
Prawidłowo wypełniony wniosek o premię kompensacyjną powinien zawierać informacje o budynku mieszkalnym, na remont jakiego zaciągnęliśmy kredyt, dane osobowe inwestora w tym PESEL a także informacje na temat wynajmowanych w danym czasie lokali, takie jak ich powierzchnia i okres na jaki były one wynajmowane w podanym wcześniej przedziale czasowym. Do wniosku o premię należy również dołączyć kopie dokumentów potwierdzających te informacje. Kopie muszą być potwierdzone notarialnie.
REKLAMA
REKLAMA