REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Premia kompensacyjna

Justyna Hek
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną w celu rekompensaty strat jakie ponieśli właściciele budynków mieszkalnych ze względu na obowiązujące w latach 1994–2005 zasady ustalania czynszów za wynajem. Kto może się starać o premię kompensacyjną? Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej? Jakich dokumentów potrzebujemy aby złożyć wniosek o premię kompensacyjną?

REKLAMA

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną dla rekompensaty strat właścicieli budynków, jakie mogli oni ponieść w wyniku zasad odgórnego ustalania czynszów za wynajem lokali obowiązujących od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 roku. O premię może się starać właściciel nieruchomości, w której znajdował się przynajmniej jeden wynajmowany lokal lub jego spadkobierca, jeśli nabył budynek drogą spadku po 25 kwietnia 2005 roku.

Premia kompensacyjna przyznawana jest jednorazowo w stosunku do danego budynku mieszkalnego.

Na co można przeznaczyć premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna może być przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Premia kompensacyjna zostaje przyznana wraz z premią remontową.

Zobacz także: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Zobacz także: Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej?

Wysokość premii kompensacyjnej jest liczona jako iloczyn wskaźnika kosztu przedsięwzięcia i kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej wynajmowanego lokalu za każdy rok, kiedy obowiązywały wymienione wcześniej zasady ustalania czynszów. W sytuacji gdy wskaźnik kosztu przedsięwzięcia wynosi mniej niż 0,5, wówczas aby obliczyć wysokość premii kompensacyjnej przyjmujemy, że jest on równy 0,5. Wskaźnik ten nie może być wyższy niż 0,7, dlatego gdy przekracza on tę sumę, do obliczeń używamy wskaźnika równego 0,7.


Kto przyznaje premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna jest przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wobec tego odpowiedni wniosek o premię należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku, który przyznał nam kredyt na realizację inwestycji.

Wniosek o premię kompensacyjną

Prawidłowo wypełniony wniosek o premię kompensacyjną powinien zawierać informacje o budynku mieszkalnym, na remont jakiego zaciągnęliśmy kredyt, dane osobowe inwestora w tym PESEL a także informacje na temat wynajmowanych w danym czasie lokali, takie jak ich powierzchnia i okres na jaki były one wynajmowane w podanym wcześniej przedziale czasowym. Do wniosku o premię należy również dołączyć kopie dokumentów potwierdzających te informacje. Kopie muszą być potwierdzone notarialnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  REKLAMA

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  REKLAMA

  Kupno nowego mieszkania. Ile trzeba mieć na jego wykończenie i czy warto skorzystać z opcji mieszkania urządzonego po klucz

  Wykończenie mieszkania to szereg rozmaitych prac remontowych, instalacyjnych i dekoratorskich, z którymi muszą się zmierzyć nabywcy nowych lokali. W przypadku zakupu mieszkania „pod klucz”, działania ograniczają się najczęściej do wyboru sprzętu oraz akcesoriów.

  Mieszkanie na Start 2024. Jak na rynek mieszkaniowy wpływa oczekiwanie na nowy rządowy program wsparcia kupujących

  Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań w oczekiwaniu na wejście w życie kredytu Mieszkanie na start? Najlepiej wiedzą to sami deweloperzy. Oni też są najbardziej zainteresowani, by kolejne swoje oferty budować uwzględniając spodziewane oczekiwania klientów, którzy z nowego rządowego programu zechcą skorzystać.

  REKLAMA