REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Premia kompensacyjna

Justyna Hek
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną w celu rekompensaty strat jakie ponieśli właściciele budynków mieszkalnych ze względu na obowiązujące w latach 1994–2005 zasady ustalania czynszów za wynajem. Kto może się starać o premię kompensacyjną? Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej? Jakich dokumentów potrzebujemy aby złożyć wniosek o premię kompensacyjną?

REKLAMA

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną dla rekompensaty strat właścicieli budynków, jakie mogli oni ponieść w wyniku zasad odgórnego ustalania czynszów za wynajem lokali obowiązujących od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 roku. O premię może się starać właściciel nieruchomości, w której znajdował się przynajmniej jeden wynajmowany lokal lub jego spadkobierca, jeśli nabył budynek drogą spadku po 25 kwietnia 2005 roku.

Premia kompensacyjna przyznawana jest jednorazowo w stosunku do danego budynku mieszkalnego.

Na co można przeznaczyć premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna może być przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Premia kompensacyjna zostaje przyznana wraz z premią remontową.

Zobacz także: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej?

Wysokość premii kompensacyjnej jest liczona jako iloczyn wskaźnika kosztu przedsięwzięcia i kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej wynajmowanego lokalu za każdy rok, kiedy obowiązywały wymienione wcześniej zasady ustalania czynszów. W sytuacji gdy wskaźnik kosztu przedsięwzięcia wynosi mniej niż 0,5, wówczas aby obliczyć wysokość premii kompensacyjnej przyjmujemy, że jest on równy 0,5. Wskaźnik ten nie może być wyższy niż 0,7, dlatego gdy przekracza on tę sumę, do obliczeń używamy wskaźnika równego 0,7.


Kto przyznaje premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna jest przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wobec tego odpowiedni wniosek o premię należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku, który przyznał nam kredyt na realizację inwestycji.

Wniosek o premię kompensacyjną

Prawidłowo wypełniony wniosek o premię kompensacyjną powinien zawierać informacje o budynku mieszkalnym, na remont jakiego zaciągnęliśmy kredyt, dane osobowe inwestora w tym PESEL a także informacje na temat wynajmowanych w danym czasie lokali, takie jak ich powierzchnia i okres na jaki były one wynajmowane w podanym wcześniej przedziale czasowym. Do wniosku o premię należy również dołączyć kopie dokumentów potwierdzających te informacje. Kopie muszą być potwierdzone notarialnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

REKLAMA

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA