REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kilka uwag o przygotowaniu eksmisji i jej przebiegu

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eksmisja nie jest przyjemnym momentem zarówno dla lokatorów, jak i dla właścicieli mieszkań. Jak wygląda ten trudny proces?

REKLAMA

Kiedy można eksmitować lokatora?

Są dwa najczęstsze powody eksmisji, pierwszy to zaleganie z opłatami przez lokatorów, a drugi utrata prawa do zajmowanego lokalu, np. z powodu wygaśnięcia umowy najmu. W pierwszym przypadku, gdy lokatorzy nie płacą czynszu, ich lokal może zostać sprzedany na licytacji i wówczas staje się własnością innej osoby.

Problemem nowego nabywcy jest na ogół pozbycie się starych lokatorów, którzy powinni opuścić lokal dobrowolnie, ale na ogół tego nie robią. W takiej sytuacji nowy właściciel składa pozew o eksmisję, jego złożenie kosztuje 200 zł. Polskie prawo zezwala na eksmisję tylko na podstawie wyroku sądu.

Po uzyskaniu wyroku sądu konieczne jest uzyskanie jeszcze tzw. klauzuli wykonalności, którą wystawia sąd. Dopiero ona zezwala na przeprowadzenie eksmisji.

Konieczne jest znalezienie lokalu zastępczego

Po rozpatrzeniu pozwu sąd orzeka, czy osoba eksmitowana ma prawo do lokalu socjalnego. Jeżeli ma, to obowiązek jego znalezienia spoczywa na gminie. Niestety większość gmin w Polsce nie posiada na tyle dużo lokali zastępczych i najczęściej trzeba na niego czekać tak długo, aż któryś nie zostanie zwolniony.

Kiedy nie można odmówić lokalu socjalnego?

Sąd nie może odmówić lokalu socjalnego w przypadku:

 • bezrobotnych;
 • kobiet w ciąży;
 • obłożnie chorych;
 • małoletnich lub też emerytów i rencistów, którzy kwalifikują się do otrzymywania pomocy z opieki społecznej.

Czy komornik może wyrzucić dłużnika na bruk?

To, że gmina nie ma lokalu socjalnego dla dłużnika, nie oznacza, że komornik może go wyrzucić na bruk. Gmina jest zobowiązana do znalezienia mu tzw. lokalu zastępczego. Szczegóły na ten temat można znaleźć w art. 1046 ust. 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Aby dany lokal można było uznać za zastępczy musi on posiadać:

 • możliwość ogrzewania;
 • oświetlenie naturalne i elektryczne;
 • co najmniej 5 m kw. powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;
 • miejsce zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków;
 • dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, nawet gdy te urządzenia znajdują się poza budynkiem.

Może się zdarzyć tak, że przez 6 miesięcy gmina nie znajdzie dla eksmitowanego pomieszczenia tymczasowego. W takiej sytuacji komornik może eksmitować lokatorów do schroniska lub noclegowni.

Przebieg eksmisji

Eksmisja przebiega najczęściej w obecności osoby eksmitowanej. W sytuacji, gdy zachowuje się ona niewłaściwie w stosunku do komornika może również przebiegać pod jej nieobecność.

Co do zasady, zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (art. 829), zajęciu nie podlega m.in.:

 • pościel, bielizna i ubranie codzienne;
 • ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;
 • zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i członków jego rodziny;
 • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika;
 • przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych;
 • przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową.

Co zrobić, gdy eksmitowany nie chce odebrać przedmiotów?

Gdy dojdzie do sytuacji, w której eksmitowany nie chce odebrać swoich przedmiotów, komornik ustanawia dozorcę i oddaje mu rzeczy na przechowanie. Koszt przechowania pokrywa eksmitowany. Jeśli nie odbierze swoich rzeczy po wezwaniu dozorcy, to sąd zarządza ich sprzedaż.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

Zobacz także:  Renta planistyczna, co trzeba wiedzieć?

Zobacz także:  Kiedy fiskus może zakwestionować cenę nieruchomości z aktu notarialnego?

Mateusz Kozłowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA