REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kilka uwag o przygotowaniu eksmisji i jej przebiegu

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eksmisja nie jest przyjemnym momentem zarówno dla lokatorów, jak i dla właścicieli mieszkań. Jak wygląda ten trudny proces?

REKLAMA

Kiedy można eksmitować lokatora?

Są dwa najczęstsze powody eksmisji, pierwszy to zaleganie z opłatami przez lokatorów, a drugi utrata prawa do zajmowanego lokalu, np. z powodu wygaśnięcia umowy najmu. W pierwszym przypadku, gdy lokatorzy nie płacą czynszu, ich lokal może zostać sprzedany na licytacji i wówczas staje się własnością innej osoby.

Problemem nowego nabywcy jest na ogół pozbycie się starych lokatorów, którzy powinni opuścić lokal dobrowolnie, ale na ogół tego nie robią. W takiej sytuacji nowy właściciel składa pozew o eksmisję, jego złożenie kosztuje 200 zł. Polskie prawo zezwala na eksmisję tylko na podstawie wyroku sądu.

Po uzyskaniu wyroku sądu konieczne jest uzyskanie jeszcze tzw. klauzuli wykonalności, którą wystawia sąd. Dopiero ona zezwala na przeprowadzenie eksmisji.

Konieczne jest znalezienie lokalu zastępczego

Po rozpatrzeniu pozwu sąd orzeka, czy osoba eksmitowana ma prawo do lokalu socjalnego. Jeżeli ma, to obowiązek jego znalezienia spoczywa na gminie. Niestety większość gmin w Polsce nie posiada na tyle dużo lokali zastępczych i najczęściej trzeba na niego czekać tak długo, aż któryś nie zostanie zwolniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nie można odmówić lokalu socjalnego?

Sąd nie może odmówić lokalu socjalnego w przypadku:

  • bezrobotnych;
  • kobiet w ciąży;
  • obłożnie chorych;
  • małoletnich lub też emerytów i rencistów, którzy kwalifikują się do otrzymywania pomocy z opieki społecznej.

Czy komornik może wyrzucić dłużnika na bruk?

To, że gmina nie ma lokalu socjalnego dla dłużnika, nie oznacza, że komornik może go wyrzucić na bruk. Gmina jest zobowiązana do znalezienia mu tzw. lokalu zastępczego. Szczegóły na ten temat można znaleźć w art. 1046 ust. 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Aby dany lokal można było uznać za zastępczy musi on posiadać:

  • możliwość ogrzewania;
  • oświetlenie naturalne i elektryczne;
  • co najmniej 5 m kw. powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;
  • miejsce zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków;
  • dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, nawet gdy te urządzenia znajdują się poza budynkiem.

Może się zdarzyć tak, że przez 6 miesięcy gmina nie znajdzie dla eksmitowanego pomieszczenia tymczasowego. W takiej sytuacji komornik może eksmitować lokatorów do schroniska lub noclegowni.

Przebieg eksmisji

Eksmisja przebiega najczęściej w obecności osoby eksmitowanej. W sytuacji, gdy zachowuje się ona niewłaściwie w stosunku do komornika może również przebiegać pod jej nieobecność.

Co do zasady, zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (art. 829), zajęciu nie podlega m.in.:

  • pościel, bielizna i ubranie codzienne;
  • ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;
  • zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i członków jego rodziny;
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika;
  • przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych;
  • przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową.

Co zrobić, gdy eksmitowany nie chce odebrać przedmiotów?

Gdy dojdzie do sytuacji, w której eksmitowany nie chce odebrać swoich przedmiotów, komornik ustanawia dozorcę i oddaje mu rzeczy na przechowanie. Koszt przechowania pokrywa eksmitowany. Jeśli nie odbierze swoich rzeczy po wezwaniu dozorcy, to sąd zarządza ich sprzedaż.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

Zobacz także:  Renta planistyczna, co trzeba wiedzieć?

Zobacz także:  Kiedy fiskus może zakwestionować cenę nieruchomości z aktu notarialnego?

Mateusz Kozłowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA