Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA
Zanim zaczniesz oglądać oferty z nieruchomościami. Pamiętaj!
REKLAMA
Zanim zaczniemy przeglądać oferty nieruchomości, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jak dużego mieszkania potrzebujemy? Gdzie chcemy mieszkać? Jakimi środkami finansowymi dysponujemy i jaką mamy zdolność kredytową? Odpowiedzi pozwolą nam zrozumieć własne potrzeby i zaoszczędzić czas.
REKLAMA
- Ustalenie metrażu i liczby pomieszczeń to punkt wyjścia podczas poszukiwań mieszkania. Warto wziąć pod uwagę nie tylko naszą bieżącą sytuację. Młodemu małżeństwu wystarczy kawalerka, ale kiedy pojawi się dziecko potrzebny będzie jeszcze jeden wolny pokój. Drugą, bardzo ważną kwestią do ustalenia jest budżet, jakim dysponujemy. Należy wziąć pod uwagę wysokość wkładu własnego oraz możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Na podstawie tych informacji, dużo łatwiej wyselekcjonować oferty, które mogą spełnić oczekiwania klientów – wyjaśnia Marcin Rogowski ekspert z biura nieruchomości HomePlace.
Zastanów się nad rozkładem mieszkania!
REKLAMA
Po zapoznaniu się z aktualną oceną rynkową możemy zastanowić się nad rozkładem mieszkania. Może się okazać np., że dwa podobne pod względem metrażu lokale mogą być zupełnie różne co do ustawności. Często zdarza się, że deweloperzy projektując mieszkania, próbują maksymalizować ich powierzchnię użytkową poprzez budowanie wąskich korytarzy, czy planowanie dużej liczby mieszkań na każdej z klatek schodowej. To tzw. „wyciskanie z metra kwadratowego powierzchni ” odbywa się kosztem układu funkcjonalnego mieszkań.
- Kluczem do sukcesu przy planowaniu nieruchomości jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Mieszkania w NAP Invest Group zaprojektowane są przede wszystkim na planie prostokąta lub kwadratu. Dzięki temu nabywcy nie będą mieli trudności z aranżacją przestrzeni. Układ mieszkań jest dokładnie przemyślany. Lokale posiadają wyraźnie wydzieloną strefę dzienną i nocną. Każde mieszkanie posiada balkon, taras lub loggię – informuje Agnieszka Podbielska z NAP Invest Group, firmy, która realizuje inwestycje przy ulicy Północnej (Nowy Przylądek) i Strzeszewskiego (Nowy Początek) w Lublinie.
Lokalizacja mieszkania. Jak blisko od centrum chcesz mieszkać?
Kolejną sprawą do przemyślenia jest lokalizacja nieruchomości. Musimy zadecydować czy zależy nam na bliskości centrum, a może bardziej cenimy sobie spokój na obrzeżach miasta? Dogodne połączenie komunikacyjne i rozwinięta infrastruktura osiedla to duże atuty. Dostępność miejsc parkingowych, sklepów, punktów usługowych doceni każdy. Dla rodziców ważna jest bliskość szkół i przedszkoli, placów zabaw a także kwestia bezpieczeństwa.
Duża rodzina to także większe wydatki. Nabywcy inwestycji podłączonych do sieci miejskiej zapłacą dużo mniejsze rachunki w okresie grzewczym, niż w przypadku mieszkań korzystających z ogrzewania gazowego bądź elektrycznego. Czynnikiem grzewczym w systemie ciepłowniczym jest woda - nie ma więc zagrożenia wybuchem, zatruciem lub porażeniem, a zaawansowane urządzenia automatycznej regulacji dostosowują temperaturę do potrzeb.
- To, co dziś wydaje się nam błahostką, po dłuższym czasie może urosnąć do rangi prawdziwego problemu. Rozważenie wszystkich czynników i poznanie własnych potrzeb co do metrażu, lokalizacji, czy ceny, wydatnie przyczyni się do podjęcia dobrej decyzji w kwestii nabycia mieszkania. Nie powinniśmy więc, żadnego z nich pominąć – mówi Marcin Rogowski.
Zobacz także: Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?
Zobacz także: Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?
Zobacz także: Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!
REKLAMA
REKLAMA