REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szkockie zamki zyskują na popularności

Pałace, dwory i zapomniane zamczyska w Szkocji zyskują na popularności. W samym tylko Edynburgu agencje pośrednictwa poszukują obecnie takich obiektów dla ponad 500 klientów.

Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Gmina jest odpowiedzialna za wyłapywanie bezpańskich psów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Taki obowiązek dotyczy nie tylko psów porzuconych, lecz także tych, które się zabłąkały i nie potrafią wrócić do właścicieli. W jaki sposób gmina może dbać o bezpieczeństwo bezpańskich psów i jednocześnie o bezpieczeństwo ludzi na ulicach?

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Z lokalu mogą zostać wyeksmitowane osoby, które samowolnie go zajęły lub, które w jakiś sposób utraciły prawo do tego lokalu. Eksmisja dzieli się na trzy etapy – etap wstępny, etap postępowania toczącego się przed organem orzekającym i etap egzekucyjny. Warto wiedzieć również kogo nie można eksmitować z lokalu nawet jeśli doszło do sytuacji wymienionych wcześniej.

REKLAMA

Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zmiany w prawie budowlanym miały wejść w życie pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym, przewiduje się, że będą one obowiązywały od lutego lub marca 2014 roku. Zmiany obejmą między innymi zasady budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sprawdź jakie przepisy budowlane wejdą w życie w pierwszym kwartale 2014 roku.

Jak zaadaptować poddasze na cele mieszkalne?

We wspólnotach, poddasza budynków coraz częściej adaptowane są do celów użytkowych. Aby na poddaszu można było zamieszkać, potrzebny jest remont a co za tym idzie pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Niemniej jednak, nakład pracy i zainwestowane pieniądze mogą się szybko zwrócić i przynieść zysk.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży powinno odbywać się pod kątem przyszłego nabywcy. Pierwszą rzeczą, na którą kupujący zwraca uwagę podczas zakupu mieszkania jest jego ogólny wygląd, potem są instalacje, okna oraz reszta stałego wyposażenia (drzwi, szafy). Zobacz jak dobrze przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby zachęcić nabywcę do jego kupna.

Home Staging – jak zarobić na sprzedaży mieszkania?

Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem? Wcale nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów, które poprawią wygląd naszego mieszkania, na tyle aby zachwycić przyszłego nabywcę.

REKLAMA

Jakie mieszkanie lepiej kupić - nowe czy używane?

Wybór nowego lub używanego mieszkania to jedna z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przy kupnie własnego mieszkania. Zarówno mieszkania od dewelopera, jak i używane mają swoje wady i zalety. Podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej, tak jak członkowie wspólnot mieszkaniowych, posiadają zarówno prawa, jak i obowiązki związane z życiem w wielorodzinnych budynkach. Ze względu na to, że często dochodzi do konfliktów pomiędzy mieszkańcami a zarządami spółdzielni warto wiedzieć, jakie są prawa każdego z lokatorów zamieszkujących osiedla, które zarządzane są przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w zasadzie samoistnie gdy w jeden budynek zostaje zamieszkany przez co najmniej dwóch właścicieli lokali mieszczących się właśnie w tej nieruchomości. Ustanowienie własności danego lokalu określane jest w umowie, którą mogą podpisać współwłaściciel albo właściciel nieruchomości i ten, kto nabywa jeden z lokali.

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

Mieszkanie w jednym mieszkaniu po rozwodzie

Mieszkanie w jednym mieszkaniu po rozwodzie jest możliwe jeśli nie złożymy wniosku aby w trakcie rozpraw rozwodowych mieszkanie obojga zostało podzielone lub przyznane jednemu z małżonków, ewentualnie wniosku o eksmisję jednego z nich. Przeważnie jednak orzeczenie o wspólnym mieszkaniu ma tymczasowy charakter.

Sprzedaż mieszkania – sprawnie i z głową

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży może mieć znaczy wpływ na sprzedaż mieszkania i jego cenę. Zobacz jak sprzedać mieszkanie szybki, sprawnie i z zyskiem.

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

Nieruchomość można nabyć poprzez kupno praw własności, ten sposób jest najpowszechniejszy i najbardziej oczywisty. Trzeba jednak wiedzieć, że nieruchomość można nabyć w inny sposób, np. przez zasiedzenie. Czy wiesz na czym to polega?

Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zdjęcie nieruchomości to jej najlepsza wizytówka w internecie. Ładne zdjęcie bez zwięzłego i ciekawego opisu na niewiele się jednak zda. Czy wiesz w takim razie, jak przygotować interesujący opis nieruchomości?

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Każdy właściciel budynku jest zmuszony do opłacania podatku od nieruchomości dopóki dana nieruchomość posiada przymioty budynku. W jaki sposób rozbiórka budynku wpływa na podatek od nieruchomości? Kiedy można przestać płacić podatek od nieruchomości? Czy zły stan techniczny budynku zwalnia od płacenia podatku od nieruchomości?

Eksmisja a prawo do lokalu socjalnego

Wyrok eksmisji wiąże się z koniecznością opuszczenia dotychczas zamieszkiwanego lokalu. Niemożliwe są jednak eksmisje na bruk, wobec tego wyrok eksmisyjny musi również określać, że eksmisja nie może zostać wykonana dopóki gmina nie znajdzie lokalu zastępczego dla eksmitowanych osób. Czy osobom eksmitowanym przysługuje prawo do lokalu socjalnego?

Dolcan: mieszkania w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Od stycznia będzie można kupić mieszkania w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Zainteresowanych nie brakuje. Dolcan, ma w swojej ofercie mieszkania w programie „Mieszkanie dla Młodych, aż w siedmiu inwestycjach: Kamyk Zielony, Konik Polny na kilku etapach, Pasikonik, Rudy Rydz III i Las oraz Tęczowe II.

Zakup nieruchomości: Domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) miał obejmować tylko niewielkie lokale. Na rynku znajdują się jednak domy, które możemy kupić w programie MdM. Zobacz, gdzie szukać domu z dopłatą.

Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Zima to nie tylko nieprzyjemny chłód, ale również większa szansa na zwichnięcie, złamanie kończyn i innych obrażeń ciała. To także większa ilość szkód majątkowych – uszkodzeń samochodu na dziurawej drodze lub wpadnięcia w poślizg i doprowadzenie do wypadku. Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Prawo budowlane – zmiany, które pojawią się w 2014 roku

Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego. Zmiany mają współgrać z kodeksem budowlanym, który jest dopiero tworzony. Na jakie zmiany muszą się przygotować firmy budowlane i osoby indywidualnie budujące domy jednorodzinne? Jak zmieni się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę?

Egzekucja z nieruchomości i jej wycena przez rzeczoznawcę

Egzekucję z nieruchomości przeprowadza komornik, do którego dana nieruchomości przynależy. Nieruchomość zostaje następnie wyceniona przez uprawnionego rzeczoznawcę. W jaki sposób przebiega egzekucja z nieruchomości? Jakie prawa posiada w tej sytuacji komornik? Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomość do licytacji?

Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Rozliczenie podatku VAT wydaje się być łatwym obowiązkiem, który musimy spełniać raz do roku. W sytuacji gdy mamy do czynienia z nadpłatą podatku VAT od nieruchomości, możemy mieć pewne wątpliwości co do tego, jak prawidłowo się rozliczyć. Jak traktowana jest nadpłata podatku VAT od nieruchomości? W jaki sposób należy się rozliczyć?

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Kupując nieruchomość na licytacji komorniczej możemy nabyć mieszkanie, dom lub ziemię w atrakcyjnej cenie. Zobacz, kto może wziąć udział w licytacji komorniczej? Jak wystawia sieę nieruchomość na sprzedaż oraz jak zapłacić za wygraną aukcję?

Kilka uwag o przygotowaniu eksmisji i jej przebiegu

Eksmisja nie jest przyjemnym momentem zarówno dla lokatorów, jak i dla właścicieli mieszkań. Jak wygląda ten trudny proces?

Jak kupić mieszkanie z licytacji krok po kroku?

Często się zdarza, że lokatorzy nie płacą czynszu i w związku z długami ich nieruchomość trafia na licytację. Oczywiście każdy zainteresowany może je kupić, pytanie tylko – jak to zrobić?

Budowa i remont. Jak zaoszczędź VAT przy zakupie materiałów budowlanych

Kupując materiały budowlane do budowy lub remontu domu lub mieszkania – do końca tego roku mamy możliwość skorzystania z odliczenia VAT. Zobacz ile można zaoszczędzić? W przypadku budowy domu limit odliczenia wynosi ok. 30.000 zł, w sytuacji, kiedy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę – ok. 10.000 zł.

Zakłócanie ciszy nocnej – co nam grozi? Przepisy

Co nam grozi za zakłócanie ciszy nocnej? Czy hałasując po godzinie 22:00 możemy przysporzyć sobie kłopotów? Jakie czekają nas konsekwencje? Jak wygląda zakłócanie ciszy na osiedlu mieszkaniowym, a jak na osiedlu domków jednorodzinnych? Czy możemy hałasować przed godziną 22:00? Zobacz poradnik.

Kto powinien odśnieżać chodnik wokół budynku?

Kiedy nastaje okres zimowy, a wokół bloków na chodnikach zalega śnieg i lód pojawia się pytanie – kto go powinien zająć się jego odgarnianiem? Nie ma znaczenia czy jest to małe osiedle, czy duże – każdy administrator budynku czy to w spółdzielni mieszkaniowej, czy w spółdzielni ma obowiązek utrzymać porządek na terenie, za który odpowiada. Jakie są jego obowiązki?

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Gdy otrzymaliśmy w drodze spadku nieruchomość na przykład po dziadkach i zastanawiamy się nad jej sprzedażą, powinniśmy wiedzieć, jakie formalności na nas czekają oraz jak wygląda sprawa podatku od tego typu nieruchomości. Czy w ogóle będziemy zmuszeni zapłacić podatek? Jeśli tak, to jak wysoka jest to kwota? Jakie formalności musimy załatwić aby sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadku?

Zmiana przeznaczenia lokalu - jak to zrobić?

Czy można w mieszkaniu otworzyć biuro, a w przydomowym garażu kwiaciarnię? Tak, jest to możliwe, trzeba jednak wcześniej pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupimy nieruchomość musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jak duże mieszkanie jest nam potrzebne? w jakiej okolicy chcemy mieszkać? jakim budżetem dysponujemy oraz jaka jest nasza zdolność kredytowa? Zobacz poradnik, jak kupić mieszkanie i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Odpowiedzialność karna w budownictwie

Potrzeba wsparcia prawa administracyjnego, prawem karnym pojawiła się aby zaostrzyć sankcje za popełnienie samowoli budowlanych (art. 48 i 50) w wyniku słabej egzekucji administracyjnej. Zostało to ujęte w zapisie art. 90 Ustawy „Prawo Budowlane”, gdzie przewiduje to nałożenie kary do 2 lat pozbawiania wolności lub nałożenia grzywny na osoby, które wykonują prace a przy tym łamią przepisy.

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

Premia kompensacyjna

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną w celu rekompensaty strat jakie ponieśli właściciele budynków mieszkalnych ze względu na obowiązujące w latach 1994–2005 zasady ustalania czynszów za wynajem. Kto może się starać o premię kompensacyjną? Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej? Jakich dokumentów potrzebujemy aby złożyć wniosek o premię kompensacyjną?

Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Premia remontowa to premia przyznawana wtedy, kiedy przedmiotem przedsięwzięcia remontowego jest budynek wielorodzinny. Czym dokładnie jest premia remontowa? Komu może zostać przyznana premia remontowa? Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać premię? Jaka jest wysokość premii remontowej?

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczać z urzędem skarbowym danego miasta czy gminy. Do płacenia jakiego rodzaju podatków zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa? Czy wspólnotę mieszkaniową traktuje się jako pracodawcę? Kto ze wspólnoty mieszkaniowej odpowiada za uregulowanie kwestii finansowych związanych z urzędem skarbowym?

Przeniesienie własności mieszkania z wspólnego na własność (do majątku osobistego)

Co zrobić jeśli chcielibyśmy przenieść mieszkanie z majątku wspólnego – ze współmałżonkiem na własność – do majątku osobistego? Czy takie przeniesienie w ogóle jest możliwe w trakcie trwania wspólności majątkowej? Jakich formalności należy dopełnić aby dokonać przeniesienia własności nieruchomości?

Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Ze względu na wysokość czynszu i możliwość dodatkowych nieopodatkowanych dochodów często decydujemy się na wynajem mieszkania nie zgłaszając tego faktu do urzędu skarbowego. Jakie konsekwencje grożą nam w sytuacji nielegalnego wynajmu mieszkania? Z jakimi karami należy się liczyć? Kto i ile zapłaci za nielegalny wynajem?

Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Zanim przystąpimy do zakupu domu jednorodzinnego czy to od dewelopera, czy od osoby prywatnej, warto najpierw rozejrzeć się po okolicy, w której stoi. Krytyczne spojrzenie na okolicę może pozwolić nam uniknąć niepotrzebnych problemów. Na co zwracać uwagę oglądając okolicę domu do kupienia? Kiedy rozpocząć starania o kredyt?

Zakup domu w zabudowie szeregowej. Segment skrajny czy środkowy – który wybrać. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór segmentu skrajnego, czy środkowego. Jakie zalety ma mieszkanie w domu szeregowym? Co może się okazać największą wadą? Na jakie elementy projektu zwrócić uwagę przy kupowaniu domu w zabudowie szeregowej?

Rodzaje umów najmu mieszkania

Zanim zdecydujemy się na wynajem mieszkania, przeczytajmy dokładnie umowę z wynajmującym. Mieszkanie możemy wynająć na czas oznaczony lub nieoznaczony, co określa umowa najmu. Właśnie w zależności od tego czynnika dzielimy umowy najmu. Dodatkowo istnieje również umowa najmu okazjonalnego. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu?

Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu to prawo określające kto ma pierwszeństwo kupna nieruchomości przed innymi potencjalnymi klientami. Kiedy mamy prawo do pierwokupu mieszkania? Jakich formalności związanych z pierwokupem należy dopełnić? Czy prawo pierwokupu można scedować? Na jakiej podstawie określa się prawo pierwokupu?

Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Zanim kupimy dom w zabudowie bliźniaczej warto się zastanowić, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego rodzaju domu. Jakie elementy mogą mieć wpływ na komfort życia w bliźniaku? Jak rozpoznać dobrze wykonany projekt domu w zabudowie bliźniaczej? Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej?

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik

Planujesz wynajem mieszkania? Zobacz, jak przygotować mieszkanie pod wynajem. Nie musisz urządzać mieszkania w wysokim standardzie, dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie standardu i stopnia wyposażenia, do przyszłych mieszkańców. Zobacz, jak tego dokonać!

Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Wg przepisów prawa budowlanego, każdy właściciel budynku, w tym również wspólnoty, mają obowiązek spełnienia wymogów ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych (zamieszkania zbiorowego). Choć prawo nie przewiduje kar za nie spełnienie warunków, administratorzy powinni zadbać o prawidłowe ocieplenie budynku także ze względów ekonomicznych. Niska izolacyjność cieplna przy rosnących cenach za energię podnosi bowiem koszty związane z eksploatacją oraz ogrzewaniem budynku.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!

Zakup domu lub mieszkania to jedna ważniejszych decyzji w życiu człowieka. Decyzja związana z zakupem nieruchomości to deklaracja na wiele lat. Ale co, jeśli nasze wymarzone mieszkanie lub dom jest jeszcze w trakcie budowy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszemy umowę z deweloperem?

Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

W Polsce powstaje coraz więcej firm deweloperskich, które oferują nam swoje usługi w kwestii zakupu i – rzadziej – wynajmu domu czy mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno domu od dewelopera? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze firmy deweloperskiej, od której planujemy zakup nieruchomości? Jakie zapisy w umowach są dla nas najkorzystniejsze?

REKLAMA