Prawo budowlane połowa roku 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zgłoszenie robót budowlanych i pozwolenie na budowę
Obecnie w przypadku budowy większości budynków konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Nowelizacja ma znieść ten obowiązek w stosunku do domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na terenie działek budowlanych, na których został już zaprojektowany oraz w stosunku do przebudowy budynków jednorodzinnych, jeśli zakres przebudowy nie zwiększy obszaru oddziaływania obiektu.
REKLAMA
Nowe obowiązki projektanta – nowelizacja ustawy Prawo budowlane
Jeżeli nowelizacja ustawy Prawo budowlane wejdzie w życie, zmienią się także obowiązki projektanta, ponieważ to projektant będzie odpowiedzialny za określenie obszaru oddziaływania projektowanego budynku. Co za tym idzie, to projektant zadecyduje, czy właściciel zostanie zmuszony do uzyskania pozwolenia na budowę, czy wystarczy tylko zgłoszenie złożone w odpowiednim organie administracji państwowej. Problem pojawia się tak naprawdę wówczas, gdy niektóre z elementów budynku wystają poza obszar działki należącej do właściciela, na przykład okapy, balkony albo schody zewnętrzne. Ustawa nie mówi jak rozwiązywać tego typu sytuacje.
Zgłoszenie budowlane i co dalej?
Ze względu na to, że w przypadku budynków jednorodzinnych nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, zadbano o zabezpieczenie interesów użytkowników wieczystych albo właścicieli sąsiednich działek, na które może oddziaływać nowo wybudowany obiekt. Aby dokonać zgłoszenia, oprócz samego zgłoszenia trzeba będzie złożyć projekt budowlany z określonym zakresem oddziaływania planowanego budynku oraz oświadczenie o umieszczeniu tablicy informacyjnej lub oświadczenia właścicieli, użytkowników wieczystych albo zarządców nieruchomości położonych bezpośrednio w pobliżu placu budowy. Tablicę informacyjną według przepisów nowelizacji ustawy należy umieścić na co najmniej siedem dni przed dniem dokonania zgłoszenia. Dodatkowo na trzy dni po dokonaniu zgłoszenia na stronach Biuletynu Informacji Publicznej zostanie zamieszczona informacja o tym, w jaki sposób przebiega procedura zgłoszeniowa – to pozwoli na jeszcze większe zabezpieczenie interesów właścicieli nieruchomości sąsiadujących z planowaną budową.
Nowelizacja prawa budowlanego a korzyści dla inwestorów
Nowelizacja ma za zadanie przede wszystkim zdynamizować rynek budowlany. Inwestorzy będą mogli dzięki temu szybciej rozpoczynać budowę planowanych inwestycji. Pozwoli to także na oszczędności finansowe.
Zobacz także: Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku
Zobacz także: Balkon – jako część składowa nieruchomości
Zobacz także: Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?
REKLAMA
REKLAMA