REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest teren budowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia
Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Prawem budowlanym teren budowy obejmuje przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Należy zaznaczyć, iż terenem budowy będzie nieruchomość gruntowa, która została ujawniona w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu. Poza jej obrębem nie można dokonywać żadnych innych działań związanych z prowadzoną budową, w tym np.: uczynić z sąsiedniej nieruchomości zaplecza budowy.

Przed rozpoczęciem wszelkich robót budowlanych warto przygotować teren budowy, aby usprawnić i zabezpieczyć przyszłe prace budowlane. W pierwszych działaniach inwestor powinien wyznaczyć kierownika budowy, który z zgodnie z prawem budowlanym będzie zobowiązany do przejęcia, a następnie do odpowiedniego zabezpieczenie terenu budowy (np.: odnośnie budowy domu jednorodzinnego). Warto zaznaczyć, iż przygotowania terenu budowy nie należy utożsamiać z pracami przygotowawczymi poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych, których realizacja uzależniona jest od uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia zamiaru postawienia docelowego obiektu budowlanego.

REKLAMA

Zagospodarowanie terenu budowy

REKLAMA

Jako wstępny etap należy zagospodarować teren w taki sposób, żeby usprawnić i zabezpieczyć prowadzenie przyszłych prac budowlanych.  Szczegółowy zakres w ramach przygotowania terenu budowy, prócz podstawowych przepisów ustawy – Prawo budowlane, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401).

Tak jak już wspomniano, zagospodarowania terenu można dokonać jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych. Powinno być wykonywane na terenie budowy objętym decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem. Warto zaznaczyć, iż samo zagospodarowanie, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, nie będzie stanowić rozpoczęcia budowy. Ponadto w niektórych przypadkach będzie konieczne dokonanie dodatkowego zgłoszenia, w szczególności przy budowie przyłączy, np.: elektroenergetycznych, gazowych czy cieplnych w celu doprowadzenia energii, gazu czy wody.

Poprzez zagospodarowanie należy uznać rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, a także wykonania dróg i przejść, umożliwiających przyszłą pracę. Istotne jest również, aby wybudować tymczasowe ogrodzenie, co uniemożliwi dostęp do terenu osobom nieupoważnionym. Warto zaznaczyć, iż w przypadku tego typu ogrodzeń, zainstalowanych tylko i wyłącznie na czas budowy, przepisy prawa budowlanego nie przewidują obowiązku dokonania zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również zainstalować na terenie budowy odpowiednie oświetlenie, które niewątpliwie będzie pomocne przy wykonywaniu prac po zmroku czy też w nocy, przy czym należy je odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie stanowiło zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Prace przygotowawcze

REKLAMA

W momencie, kiedy nasz plac budowy jest odpowiednio zagospodarowany, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do pierwszych prac przygotowawczych, w ramach których wyróżnia się wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie,  wykonania niwelacji terenu (poprzez wyznaczenie różnic wysokości w terenie), a także wybudowanie tymczasowych obiektów czy obiektów czasowego użytku czy tak jak wspomniano wcześniej przyłączy do sieci infrastruktury, celem uzbrojenia terenu w energie, gaz, wodę.

Należy wskazać, że inwestor, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, zobowiązany jest do zawiadomienia właściwy organ nadzoru budowlanego, a także projektanta sprawującego nadzór o planowanym terminie rozpoczęcie robót budowlanych (objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę), na co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do nich. Ponadto do powyższego zawiadomienia powinien również dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku co do kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnienia budowlanych).

Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną odnośnie rozpoczętej budowy, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna) Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić oświadczenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia w wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy.  

Zobacz serwis: Deweloper

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA