Czym jest teren budowy?
REKLAMA
REKLAMA
Przed rozpoczęciem wszelkich robót budowlanych warto przygotować teren budowy, aby usprawnić i zabezpieczyć przyszłe prace budowlane. W pierwszych działaniach inwestor powinien wyznaczyć kierownika budowy, który z zgodnie z prawem budowlanym będzie zobowiązany do przejęcia, a następnie do odpowiedniego zabezpieczenie terenu budowy (np.: odnośnie budowy domu jednorodzinnego). Warto zaznaczyć, iż przygotowania terenu budowy nie należy utożsamiać z pracami przygotowawczymi poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych, których realizacja uzależniona jest od uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia zamiaru postawienia docelowego obiektu budowlanego.
REKLAMA
Zagospodarowanie terenu budowy
REKLAMA
Jako wstępny etap należy zagospodarować teren w taki sposób, żeby usprawnić i zabezpieczyć prowadzenie przyszłych prac budowlanych. Szczegółowy zakres w ramach przygotowania terenu budowy, prócz podstawowych przepisów ustawy – Prawo budowlane, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401).
Tak jak już wspomniano, zagospodarowania terenu można dokonać jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych. Powinno być wykonywane na terenie budowy objętym decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem. Warto zaznaczyć, iż samo zagospodarowanie, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, nie będzie stanowić rozpoczęcia budowy. Ponadto w niektórych przypadkach będzie konieczne dokonanie dodatkowego zgłoszenia, w szczególności przy budowie przyłączy, np.: elektroenergetycznych, gazowych czy cieplnych w celu doprowadzenia energii, gazu czy wody.
Poprzez zagospodarowanie należy uznać rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, a także wykonania dróg i przejść, umożliwiających przyszłą pracę. Istotne jest również, aby wybudować tymczasowe ogrodzenie, co uniemożliwi dostęp do terenu osobom nieupoważnionym. Warto zaznaczyć, iż w przypadku tego typu ogrodzeń, zainstalowanych tylko i wyłącznie na czas budowy, przepisy prawa budowlanego nie przewidują obowiązku dokonania zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.
Warto również zainstalować na terenie budowy odpowiednie oświetlenie, które niewątpliwie będzie pomocne przy wykonywaniu prac po zmroku czy też w nocy, przy czym należy je odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie stanowiło zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Prace przygotowawcze
REKLAMA
W momencie, kiedy nasz plac budowy jest odpowiednio zagospodarowany, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do pierwszych prac przygotowawczych, w ramach których wyróżnia się wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie, wykonania niwelacji terenu (poprzez wyznaczenie różnic wysokości w terenie), a także wybudowanie tymczasowych obiektów czy obiektów czasowego użytku czy tak jak wspomniano wcześniej przyłączy do sieci infrastruktury, celem uzbrojenia terenu w energie, gaz, wodę.
Należy wskazać, że inwestor, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, zobowiązany jest do zawiadomienia właściwy organ nadzoru budowlanego, a także projektanta sprawującego nadzór o planowanym terminie rozpoczęcie robót budowlanych (objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę), na co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do nich. Ponadto do powyższego zawiadomienia powinien również dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku co do kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnienia budowlanych).
Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną odnośnie rozpoczętej budowy, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna) Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić oświadczenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia w wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy.
Zobacz serwis: Deweloper
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.