REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest teren budowy?

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia
Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Prawem budowlanym teren budowy obejmuje przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Należy zaznaczyć, iż terenem budowy będzie nieruchomość gruntowa, która została ujawniona w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu. Poza jej obrębem nie można dokonywać żadnych innych działań związanych z prowadzoną budową, w tym np.: uczynić z sąsiedniej nieruchomości zaplecza budowy.

Przed rozpoczęciem wszelkich robót budowlanych warto przygotować teren budowy, aby usprawnić i zabezpieczyć przyszłe prace budowlane. W pierwszych działaniach inwestor powinien wyznaczyć kierownika budowy, który z zgodnie z prawem budowlanym będzie zobowiązany do przejęcia, a następnie do odpowiedniego zabezpieczenie terenu budowy (np.: odnośnie budowy domu jednorodzinnego). Warto zaznaczyć, iż przygotowania terenu budowy nie należy utożsamiać z pracami przygotowawczymi poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych, których realizacja uzależniona jest od uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia zamiaru postawienia docelowego obiektu budowlanego.

REKLAMA

Zagospodarowanie terenu budowy

REKLAMA

Jako wstępny etap należy zagospodarować teren w taki sposób, żeby usprawnić i zabezpieczyć prowadzenie przyszłych prac budowlanych.  Szczegółowy zakres w ramach przygotowania terenu budowy, prócz podstawowych przepisów ustawy – Prawo budowlane, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401).

Tak jak już wspomniano, zagospodarowania terenu można dokonać jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych. Powinno być wykonywane na terenie budowy objętym decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem. Warto zaznaczyć, iż samo zagospodarowanie, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, nie będzie stanowić rozpoczęcia budowy. Ponadto w niektórych przypadkach będzie konieczne dokonanie dodatkowego zgłoszenia, w szczególności przy budowie przyłączy, np.: elektroenergetycznych, gazowych czy cieplnych w celu doprowadzenia energii, gazu czy wody.

Poprzez zagospodarowanie należy uznać rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, a także wykonania dróg i przejść, umożliwiających przyszłą pracę. Istotne jest również, aby wybudować tymczasowe ogrodzenie, co uniemożliwi dostęp do terenu osobom nieupoważnionym. Warto zaznaczyć, iż w przypadku tego typu ogrodzeń, zainstalowanych tylko i wyłącznie na czas budowy, przepisy prawa budowlanego nie przewidują obowiązku dokonania zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.

Warto również zainstalować na terenie budowy odpowiednie oświetlenie, które niewątpliwie będzie pomocne przy wykonywaniu prac po zmroku czy też w nocy, przy czym należy je odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie stanowiło zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Prace przygotowawcze

REKLAMA

W momencie, kiedy nasz plac budowy jest odpowiednio zagospodarowany, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do pierwszych prac przygotowawczych, w ramach których wyróżnia się wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie,  wykonania niwelacji terenu (poprzez wyznaczenie różnic wysokości w terenie), a także wybudowanie tymczasowych obiektów czy obiektów czasowego użytku czy tak jak wspomniano wcześniej przyłączy do sieci infrastruktury, celem uzbrojenia terenu w energie, gaz, wodę.

Należy wskazać, że inwestor, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, zobowiązany jest do zawiadomienia właściwy organ nadzoru budowlanego, a także projektanta sprawującego nadzór o planowanym terminie rozpoczęcie robót budowlanych (objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę), na co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do nich. Ponadto do powyższego zawiadomienia powinien również dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku co do kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnienia budowlanych).

Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną odnośnie rozpoczętej budowy, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna) Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić oświadczenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia w wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy.  

Zobacz serwis: Deweloper

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA