Projekt budowlany
REKLAMA
REKLAMA
Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Warunki ustalone w planie zagospodarowania przestrzennego, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji dla celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy, wiążą projektanta i organ wydający pozwolenie na budowę.
REKLAMA
Projekt budowlany powinien zawierać:
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu
- Projekt architektoniczno budowlany
- Stosownie do potrzeb:
- Oświadczenie właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych,
- Oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z droga publiczną zgodnie z przepisami o drogach publicznych;
- W zależności od potrzeb - wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.
Zobacz także: Jak prowadzić dokumentację budowy?
Projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Powinien być sporządzony przez osobę mającą właściwe uprawnienia budowlane. Projekt budowlany sporządza się w 4 egzemplarzach, z przeznaczeniem jednego egzemplarza dla archiwum właściwego organu nadzoru budowlanego, kolejnego dla organu nadzoru architektoniczno-budowlanego wydającego pozwolenie na budowę i dwóch pozostałych dla inwestora. Inwestor jeden egzemplarz udostępnia kierownikowi budowy, który jest obowiązany przez okres wykonywania robót budowlanych przechowywać dokumenty oraz udostępnić je przedstawicielom upragnionych organów.
Zarówno projekt zagospodarowania działki lub terenu jak i projekt architektoniczni-budowlany obiektu budowlanego powinny zawierać część opisową oraz część rysunkową.
REKLAMA
Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ jest obowiązany sprawdzić zgodność projektu budowlanego z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku planu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także wymaganiami ochrony środowiska. Organ ma również obowiązek sprawdzenia zgodności projektu z przepisami, zwłaszcza techniczno-budowlanymi oraz kompletności projektu budowlanego i posiadania wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości właściwy organ nakłada obowiązek usunięcia wskazanych naruszeń, wskazując termin ich usunięcia, a jeżeli termin bezskutecznie upłynie, wydaje decyzje o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Taką decyzje wydaje również, gdy na terenie działki lub terenu, którego dotyczy projekt, znajduje się obiekt w stosunku do którego wydano nakaz rozbiórki.
Inwestor ma prawo odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia i zamieszcza odpowiednie informacje dotyczące odstąpienia w projekcie budowlanym.
Zobacz także serwis: Prawo budowlane
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA