Gwarancja wykonania usług budowlanych

REKLAMA
REKLAMA
Treść gwarancji zawarta w umowie o usługi budowlane
REKLAMA
REKLAMA
W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy zawrzeć informacje dotyczące zabezpieczenia wykonania ostatecznego rezultatu umowy, czyli wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy. W postanowieniach umownych dotyczących gwarancji należy także określić wysokości kwoty gwarancji, a także terminu jej obowiązywania.
Należy także wspomnieć o wykorzystywanej w usługach budowlanych gwarancji jakości. Treścią gwarancji jakości jest to, że wykonawca ma prawo do udzielenia inwestorowi gwarancji jakości, której czas obowiązywania oraz warunki winny być w umowie szczegółowo określone. Tego typu zabezpieczenie wymaga przeszkolenia przez wykonawcę personelu inwestora w celu zapewnienia zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej konserwacji części zamiennych przez wskazany okres. Gwarancja ta może być także wykorzystywana w stosunku do złożonych systemów, obiektów, a także urządzeń budowlanych.
Zobacz serwis: Dom i Prawo
Przy wykonywaniu usług budowlanych – kaucja gwarancyjna nie zostaje wypłacona przez inwestora w pełnej wysokości wykonawcy, gdyż zatrzymuje część kaucji do momentu ukończenia prac budowanych.
Rękojmia a gwarancja wykorzystywana w usługach budowlanych
REKLAMA
Należy zaznaczyć, że wszelkie uprawnienia wynikające zarówno rękojmi, jak i gwarancji mogą być wykonywane w sposób równoległy. Pomimo tego należy wskazać wykorzystywany sposób przy realizacji tego uprawnienia. Odmiennie niż w przypadku gwarancji – rękojmia za wady stosowana w umowie o roboty budowlane polega na tym, że wykonawca odpowiada za wady na zasadzie „rękojmi za wady”. Tego typu przypadek odnosi się do umowy o dzieło, gdyż do rękojmi za wady dzieła stosuje się przepisy o rękojmi przy sprzedaży.
W stosunku do budynków okres rękojmi wynosi trzy lata. Natomiast w przypadku dokonania odbioru prac budowlanych rok od dnia ich dokonania. Jednakże strony w umowie mogą zakres odpowiedzialności zmienić.
Podstawa Prawna:
- Art. 638 Kodeks cywilny
Zobacz także serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA