Roboty budowlane a remont
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli inwestor zamierza rozpocząć prace polegające na rozbudowie czy przebudowie budynku, musi uzyskać ostateczne pozwolenie na budowę. Jeżeli natomiast planuje tylko drobny remont, wystarczy, że dokona zgłoszenia właściwemu organowi administracji, chyba, że dotyczy on obiektu wpisanego do rejestru zabytków.
REKLAMA
Przebudowa lub rozbudowa obiektu budowlanego to rodzaj robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Pod względem prowadzenia dokumentacji i formalności przebudowa i rozbudowa budynku niczym nie różni się od budowy, a więc oprócz obowiązku sporządzenia projektu i uzyskania pozwolenia na budowę należy m.in. zatrudnić kierownika budowy, który będzie prowadził dziennik budowy oraz pamiętać o zgłoszeniu zakończenia budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.
Remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtwarzaniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji (przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym).
Właściwy organ może nakazać przeprowadzenie odpowiednich robót remontowych czy konserwacyjnych, jeżeli stwierdzi, że obiekt budowlany:
- może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowiska,
- jest w nieodpowiednim stanie technicznym,
- jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, środowiska lub bezpieczeństwu mienia,
- powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia.
Zobacz także serwis: Dom i prawo
REKLAMA
Odróżnienie remontu od bieżącej konserwacji może stanowić poważną trudność. Wyrok NSA z 2006 roku wskazuje, ze pojęcia te różnią się zakresem realizowanych prac i że przez pojęcie bieżącej konserwacji należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót nie polegających na odtwarzaniu stanu pierwotnego, ale mających na celu utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tego obiektu
W zakresie remontów wymaganych przez prawo, właściciel obiektu budowlanego oraz zarządca obiektu budowlanego są obowiązani utrzymywać obiekt w stanie umożliwiającym jego prawidłowe użytkowanie, a także dokonywać czynności w zakresie profilaktycznego zabezpieczenia obiektu budowlanego przed przewidywanym na wiele lat wpływem otoczenia. W tym celu właściciel lub zarządca powinni dokonywać odpowiednich kontroli obiektu. Ponadto właściciel budynku w sytuacji, gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie charakterystyka energetyczna jest obowiązany zapewnić sporządzenie nowego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. W celu dokumentacji wszelkich badań i kontroli stanu technicznego oraz remontów i przebudowy budynku lub obiektu budowlanego, właściciel lub zarządca obowiązany jest prowadzić książkę obiektu budowlanego. Z obowiązku tego wyłączone są budynki mieszkalne jednorodzinne, budynki zagrodowe oraz letniskowe.
Zobacz także: Zgoda na korzystanie z sąsiedniej nieruchomości podczas remontu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.