REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia

Ziele Serdecznika, kwiat Akacji i kwiat Głogu to rośliny, które polecane są przy problemach z zaparciami. Zarówno ziele Serdecznika, jak i kwiat Akacji mają właściwości rozkurczowe, dlatego mogą być stosowane przy zaparciach. Podpowiadamy jak hodować zioła na zaparcia w swoim ogrodzie.

Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Miętę, Pierwiosnek i Lipę wykorzystuje się do sporządzania herbatek łagodzących między innymi ból głowy. Zarówno Mięta, jak Pierwiosnek i Lipa wpływają uspokajająco na organizm, a także działają kojąco na uporczywe migreny. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na ból głowy w swoim ogrodzie.

Anyż, Babka lancetowata – zioła na kaszel

Biedrzeniec anyż popularnie zwany Anyżkiem, a także Babka lancetowata są ziołami polecanymi przy uporczywym kaszlu. Bardzo często zioła te są wykorzystywane do leczenia angin i przeziębień. Babka lancetowata jest używana również w przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych. Podpowiadamy jak wyhodować zioła pomocne na kaszel w swoim ogrodzie.

Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie

Mięta pieprzowa i Lipa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są do leczenia najpopularniejszych objawów przeziębienia. Wywar z Lipy rozgrzewa, działa napotnie i uspokajająco, zaś Mięta pieprzowa pomaga przy stanach zapalnych gardła – rozrzedza śluz, a także łagodzi ból. Podpowiadamy jak hodować zioła na przeziębienie w swoim ogrodzie.

REKLAMA

Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych. Mięta, Szałwia i Pokrzywa zwiększają wydzielanie soków trawiennych, wpływają na lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także łagodzą nudności i zgagi. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergię.

Mięta i Melisa – zioła dla niemowląt

Mięta i Melisa lekarska to zioła, które są szczególnie polecane dla niemowląt i małych dzieci. Te zioła świetnie wpływają na pracę układu pokarmowego, a co za tym idzie, zmniejszają bolesne kolki jelitowe – częstą przyczynę bólu brzucha u niemowląt. Podpowiadamy jak wyhodować Miętę i Melisę w ogrodzie.

Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość

Krwawnik pospolity, Poziomka pospolita i Szałwia lekarska to zioła, które możemy wykorzystywać w leczeniu otyłości. Napary przygotowane z liści tych roślin wspomogą pracę układu trawiennego i tym samym wpłyną na lepszą przemianę materii. Zaś lepsza przemiana materii gwarantuje mniejsze problemy z otyłością. Podpowiadamy jak wyhodować w ogrodzie Krwawnik pospolity, Poziomkę pospolitą i Szałwię lekarską.

Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków

Fasola zwyczajna, kłącza Perzu i Dzikie Indygo to zioła, które wspomagają leczenie cukrzycy. Rośliny te obniżają poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. Z czasem mogą nawet wpłynąć na zmniejszenie dawek leków przeciwcukrzycowych. Podpowiadamy jak hodować Fasolę, Perz i Dzikie Indygo w swoim ogrodzie.

REKLAMA

Szybkie i łatwe odśnieżanie – kosiarka i odśnieżarka w jednym

Intensywne opady śniegu powodują, że jesteśmy zmuszeni do odśnieżania podjazdów i dróg dojazdowych oraz chodników. Choć odśnieżanie nie jest czynnością ani łatwą, ani przyjemną, możemy sobie pomóc używając do odśnieżania specjalistycznego sprzętu. Zobacz, jak szybko i bez większego wysiłku można odśnieżyć otoczenie wokół domu.

Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, w skład której wchodzą: Rozmaryn, Bazylia, Lebiodka pospolita, Szałwia, Majeranek, Mięta pieprzowa i Cząber ogrodowy. Wszystkie zioła potrzebne do stworzenia popularnej mieszanki możemy wyhodować w swoim ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać zioła prowansalskie.

Najlepsze zioła na alergie

Leczenie alergii możemy wspomagać ziołami. Prostym i sprawdzonym sposobem jest przygotowywanie wywarów z Krwawnika lub Dziurawca. Możemy także stworzyć mieszanki odpowiednio dobranych ziół, które wpłyną pozytywnie na objawy alergii. Do ziół najlepszych na alergię zaliczamy Pokrzywę, Tymianek, Krwawnik i Korzeń pietruszki. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergie.

Zioła na zaparcia

Zioła mogą być stosowane nie tylko na kaszel czy na ból głowy, lecz także na zaparcia. Odpowiednio przygotowane napary z Mięty pieprzowej, liści Jeżyny, kwiatu Rumianku i innych ziół sprawią, że zaparcia przestaną być naszym problemem. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na zaparcia.

Zioła na kaszel

Liść Podbiału, Tymianek, Prawoślaz lekarski – to zioła, które możemy zastosować przy leczeniu objawów kaszlu. Przygotowany napar, syrop lub sok sprawi, że szybko pozbędziemy się uporczywego zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na kaszel we własnym ogrodzie.

Zioła na ból głowy

Zioła możemy wykorzystywać jako środki przeciwbólowe, na przykład na ból głowy. W zależności od tego, na jaki rodzaj bólu głowy cierpimy, wybierzmy odpowiednie zioła, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości. Do najpopularniejszych ziół stosowanych na bóle głowy należą Melisa lekarska i Kozłek lekarski. Podpowiadamy jak hodować te zioła w ogrodzie.

Zioła dla niemowląt

Niemowlęta możemy poić herbatkami ziołowymi, które wspomogą pracę układu trawiennego, wpłyną na apetyt lub pomogą przy przeziębieniach. Ważne jest, żeby przy stosowaniu ziół zachować umiar, gdyż duża ilość najprawdopodobniej zaszkodzi dziecku. Koper włoski, Rumianek i Biedrzeniec anyż podawane raz na jakiś czas, będą miały pozytywny wpływ na organizm naszego malucha. Radzimy jak hodować zioła dla niemowląt.

Zioła dla diabetyków

Zioła wspomagające leczenie cukrzycy możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie. Dla diabetyków istotna jest ściśle określona dieta. Dodatkowo możemy skorzystać z dobroczynnych właściwości wyhodowanych przez siebie ziół. Borówka czernica, Mniszek pospolity i Czosnek to tylko niektóre z roślin przeznaczonych dla diabetyków. Podpowiadamy jak hodować zioła dla diabetyków.

Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru

Stewia (Stevia rebaudiana) to roślina, której możemy używać zamiast cukru. Za największą zaletę Stewii uznaje się fakt, że nie jest ona przyswajana przez nasz organizm. Tym samym po wykorzystaniu Stewii do słodzenia otrzymujemy słodkie, lecz niskokaloryczne produkty. Z tego względu Stewię poleca się osobom na dietach i diabetykom. Radzimy jak wyhodować Stewię w ogrodzie.

Najlepsze zioła na przeziębienie

Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie przeziębień. Jednym z nich jest kuracja ziołami – naparami, herbatkami, inhalacjami. Wiciokrzew, Krwawnik pospolity, Rumianek to rośliny, które wykorzystywane są podczas zwalczania objawów takich jak kaszel, katar i gorączka. Radzimy jak uprawiać zioła najlepsze na przeziębienie.

Najlepsze zioła na otyłość

Otyłość i odchudzanie to tematy pojawiające się w każdej kolorowej gazecie. Aby schudnąć stosujemy diety cud. Nie zapominajmy jednak, że odchudzanie mogą wspomagać także hodowane w ogródku zioła. Mięta pieprzowa, Lubczyk lekarski, Krwawnik pospolity, Poziomka pospolita lub Szałwia lekarska – te rośliny ułatwią nam walkę z nadwagą. Radzimy jak uprawiać zioła na otyłość.

Zimowe bukiety ślubne

Zimowe bukiety ślubne. Bierzesz ślub zimą i zastanawiasz się z jakich kwiatów bukiet będzie najlepszy. Zimą wybór kwiatów jest mniejszy niż latem, niemniej jednak podpowiadamy jak może wyglądać bukiet ślubny zimą. Zobacz galerię.

Oryginalne bukiety ślubne

Bukiet ślubny nie musi być nudny. Nowoczesne panny młode zamiast naturalnych kwiatów mogą wybrać bukiety ślubne ze sztucznych kwiatów. Kwiaty np. z filcu to ciekawa propozycja dla nowoczesnej panny młodej. Zobacz galerię.

Dziwne kwiaty doniczkowe

Dziwne kwiaty doniczkowe mają różne kolory i kształty. Różnorodność ich barw i kolorów może być naprawdę zaskakująca, a wyjątkowy wygląd tych roślin może w ciekawy sposób ozdobić wnętrze. Zobacz galerię.

Kwiaty, które znasz. Ale czy wiesz jak się nazywają?

Co to za roślina? Jak się nazywa? Przedstawiamy galerię 20 roślin popularnych z wyglądu, a niekoniecznie z nazwy. Zobacz galerię.

Rośliny niebezpieczne dla kota

Zanim w naszym domu pojawi się kot sprawdźmy, czy któraś z roślin znajdujących się w domu nie będzie dla niego trująca. Poniżej przedstawiamy wykaz roślin niebezpiecznych dla kota.

Howenia słodka – drzewo rodzynkowe

Howenia słodka (Hovenia dulcis) nazywana jest często japońskim drzewem rodzynkowym. Występuje głównie w Azji, lecz można ją także hodować w Polsce. W ostatnim czasie Howenia, a dokładniej jeden z jej składników – Dihydromyricetyna – zasłynęła jako roślina zmniejszająca działanie alkoholu. Od wieków znana jest także jako roślina lecznicza.

Zegary słoneczne do ogrodu

Zegary słoneczne mogą być wykorzystywane nie tylko jako dekoracja w naszym ogrodzie, lecz także jako niezwykłe czasomierze. W zależności od tego, jakie typy zegarów najbardziej nam się podobają, możemy wybierać spośród zegarów horyzontalnych – poziomych i zegarów wertykalnych – pionowych. Podpowiadamy jaki zegar słoneczny wybrać do ogrodu.

Styczniowe prace w sadzie i w warzywniku

W styczniu nadal powinniśmy dbać o nasze sady i warzywniki. Należy pamiętać o bieleniu pni drzew owocowych w sadzie, o kontrolowaniu czy drzewa i krzewy są odpowiednio okryte, a tym samym zabezpieczone przed mrozem, i o sprawdzaniu czy na naszych roślinach nie złożyły jaj szkodniki. Dodatkowo możemy pomyśleć o wyborze roślin, które posadzimy na wiosnę.

Ubiorek (Iberis)

Ubiorek (Iberis) to krzewinka pochodząca z południowej Europy i z Azji Mniejszej. W zależności od odmiany Ubiorek wytwarza różnorodne kwiaty – białe, purpurowe, różowe lub fioletowe. Ubiorek gorzki, Ubiorek okółkowy, Ubiorek wiecznie zielony – to tylko niektóre z odmian tej rośliny. Podpowiadamy jak uprawiać Ubiorki.

Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima)

Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima) to roślina, która pojawiła się w odmianie doniczkowej stosunkowo niedawno. W zależności od tego, jaki kolor podoba nam się najbardziej, możemy wybierać spośród bieli, czerwieni, różu lub żółci. Róża miniaturowa to kwiat stosunkowo łatwy w uprawie, dlatego doskonale nadaje się także na prezent. Radzimy jak pielęgnować Różę miniaturową.

Projektowanie ogrodu zimą

Zima to okres, kiedy mamy czas aby pomyśleć o naszym ogrodzie. Jeśli dopiero zamierzamy stworzyć ogród wokół nowo postawionego domu, mamy możliwość zaprojektowania go od podstaw. Odpowiedni system nawadniania, dodatkowa gleba, zaplanowanie kupna konkretnych roślin – to podstawowe elementy związane z projektowaniem ogrodu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu.

Pochrzyn (Dioscorea)

Pochrzyn (Dioscorea) to wieloletnie pnącze, które tworzy bulwiaste kłącza. Pochrzyn jest rośliną pochodzącą ze strefy tropikalnej. Do najpopularniejszych odmian Pochrzynów należą Pochrzyn słoniowy i Pochrzyn chiński. Ze względu na swoje ozdobne bulwy Pochrzyn jest doceniany przez osoby lubiące oryginalne rośliny. Podpowiadamy jak pielęgnować Pochrzyn.

Płomień Afryki (Delonix regia)

Płomień Afryki (Delonix regia) to roślina nazywana również Ognistym drzewem. Płomień Afryki pochodzi z rejonu Madagaskaru. Naturalne warunki sprawiają, że ta roślina kwitnie w bardzo atrakcyjny sposób – wytwarza duże, ciemnoczerwone kwiaty. W Polsce Płomień Afryki może być uprawiany w pojemnikach. Podpowiadamy jak hodować Płomień Afryki.

Pilea (Pilea)

Pilea (Pilea) to roślina z rodziny pokrzywowatych. Uprawiana jest ze względu na swoje pięknie wyglądające liście. W zależności od odmiany liście Pilei mają kolor zielono-srebrny lub brązowo-srebrny. Pilea pochodzi z rejonów subtropikalnych i tropikalnych czterech kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji. Radzimy jak pielęgnować kwiaty doniczkowe z odmiany Pilea.

Oznaczenia na opakowaniach nasion

Oznaczenia na opakowaniach nasion są różnorodne i czasami mogą się nam wydać skomplikowane. Oprócz nazwy rośliny po polsku i po łacinie, na opakowaniach znajdziemy także informacje, jak hodować poszczególne rośliny. Pora wysiewu, pora kwitnienia, pochodzenie i wymagania konkretnych roślin – to wszystko możemy odczytać z oznaczeń umieszczonych na opakowaniach nasion.

Ogród w styczniu

W ogrodzie w styczniu przyroda nie zamiera. Zimą nasz ogród nadal wymaga pielęgnacji. Powinniśmy sprawdzać, jak wyglądają założone wcześniej osłony chroniące rośliny przed śniegiem i mrozem. Powinniśmy kontrolować także śnieg zalegający na drzewach i krzewach. Jeśli mamy w ogrodzie staw, w styczniu pamiętajmy o tym, aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia zbiornika. Radzimy jak dbać o ogród w styczniu.

Morwa indyjska (Morinda citrifolia)

Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Morwa indyjska naturalnie występuje na terenach rozciągających się od Indonezji aż do Australii. Bardzo często stosowana jest jako roślina lecznicza. Ze względu na przystosowanie się do trudnych warunków, Morwa indyjska nadaje się do uprawy w każdym możliwym miejscu.

Nemezja powabna (Nemezis strumosa)

Nemezja powabna (Nemezis strumosa) to roślina naturalnie występująca na terenach Afryki Południowej. Nemezja powabna nazywana jest także Jawnostką. Można ją nie tylko na wysadzić do gruntu, lecz także uprawiać w doniczkach. Jawnostka jest chętnie hodowana ze względu na bardzo intensywne kwitnienie. Podpowiadamy jak pielęgnować Nemezję.

Nasiona – zbiór i przechowywanie

Nasiona kupujemy w sklepach ogrodniczych albo w dużych hipermarketach. Mimo to nie zapominajmy, że nasiona możemy znaleźć we własnym ogrodzie. Gdy tylko jednoroczne kwiaty i byliny przekwitną, należy zebrać ich nasiona. Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu nasion.

Drewniane ozdoby do ogrodu

Drewniane ozdoby bardzo efektownie wyglądają w otoczeniu różnorodnych krzewów i kwiatów. Jeśli chcemy umieścić drewniane dekoracje w swoim ogrodzie, możemy wybierać spośród wiatraków, mostków oraz pojazdów – lokomotywa, wóz czy taczka. Przedstawiamy najpopularniejsze drewniane ozdoby do ogrodu.

Kwiaty do łazienki

Kwiaty w łazience – dlaczego nie, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie rośliny doniczkowe. Sitowie, Cibora, Paproć, Kalatea lub Kroton – to kwiaty, które będą dobrze rosły w łazience. Podpowiadamy jak hodować i pielęgnować kwiaty rosnące w łazienkach.

Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz

Krąpiel (Tacca) nazywany jest również Kwiatem nietoperzem, Diabelskim kwiatem lub Kocim kwiatem. Krąpiel pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Znane są trzy gatunki tych diabelskich kwiatów. W zależności od koloru przykwiatków wyróżniamy – Tacca nivea, Tacca integrifolia i Tacca chantieri. Krąpiele nadają się do uprawy zarówno w mieszkaniu, jak i w oranżerii czy w szklarni.

Karmnik z kokosa

Karmnik wykonany z kokosa to ekologiczny sposób na stworzenie karmidełka do naszego ogrodu. Wykonanie karmnika nie jest trudne, a ostatecznie wygląda on bardzo efektownie i pomysłowo. Karmniki wykonane z kokosa dowodzą, że wystarczy trochę kreatywności i chęci aby ozdobić ogród i przysłużyć się ptakom i innym zwierzętom. Podpowiadamy jak wykonać karmnik z kokosa.

Granat (Punica granatum)

Granat (Punica granatum) to roślina pochodząca z Azji Mniejszej. Granat możemy uprawiać nie tylko jako roślinę ogrodową, lecz także jako roślinę doniczkową, a nawet jako bonsai – wszystko zależy od tego, jaką odmianę Granatu wybierzemy. Ze względu na efektownie wyglądające kwiaty, Granat jest rośliną chętnie uprawianą w naszych domach i w ogrodach. Radzimy jak pielęgnować Granat.

Agawa górska (Agave montana)

Agawa górska (Agave montana) to roślina, której liście tworzą kulisty kształt, z charakterystycznym wzorem na ich zewnętrznej stronie. Agawa Górska ze względu na swój kształt, często nazywana jest także Kryształową Kulą. Agave montana pochodzi z górskich rejonów Meksyku. Radzimy jak pielęgnować Agawę górską.

Agawa amerykańska (Agave americana)

Agawa amerykańska (Agave americana) nazywana jest także Marginatą. Uprawiamy ją głównie ze względu na efektownie szaroniebieskie liście. Ozdobne liście Agawy z jasnymi pasami po bokach, zakończone są kolcami. Podpowiadamy jak hodować Agawę amerykańską.

Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?

Dokarmianie ptaków zimą powinno odbywać się z głową. Ptaków zimujących w Polsce jest wiele, zimą spotkać możemy: Jemiołuszkę, Sikorę bogatkę, Sójkę, Kosy, Kawki a także Puszczyki. Zobacz, co najchętniej jedzą poszczególne gatunki ptaków i jak je dokarmiać.

Zioła na lepsze trawienie

Zioła na lepsze trawienie to to, czego wielu z nas poszukuje po świętach i wielkim obżarstwie. Niektóre z ziół, które polepszą nasze samopoczucie i poprawią trawienie, możemy wyhodować w naszym ogrodzie. Należą do nich np. mięta pieprzowa, melisa, a także kminek. To zioła, które możemy stosować na wzdęcia, zgagę, nudności czy zaparcia.

Zimowe rośliny ozdobne

Zima to czas, kiedy nasze przydomowe ogrody wyglądają smutno i pusto. Jednak istnieją rośliny ozdobne, które sprawiają, że ogrody stają się piękne nawet zimą. Oprócz dobrze nam znanych, zimozielonych drzew i krzewów, zimowy ogród mogą zdobić także rośliny liściaste. Berberys, Cis, Ostrokrzew, Dzika róża czy Głóg uczynią nasz ogród kolorowym gdy spadnie pierwszy śnieg.

Piękny ogród zimą

Nasz ogród może wyglądać pięknie i efektownie nie tylko w lecie, lecz także zimą. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny w nim zasadzimy. Pomyślmy o tym przy tworzeniu naszego ogrodu. Warto się zastanowić, które rośliny ozdobią ogród zimą. Oprócz bardzo popularnych roślin zimozielonych, również drzewa i krzewy o barwnych pędach i owocach sprawią, że zimowy ogród będzie pełen barw.

Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy kostkę brukową w naszym ogrodzie pokrywają spadające z drzew liście, czasami nawet pojawia się na niej lód. Aby ścieżki i schody w naszym ogrodzie były bezpieczne, powinniśmy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Podpowiadamy co zrobić aby kostka brukowa nie była śliska jesienią i zimą.

REKLAMA