Projektowanie ogrodu zimą
REKLAMA
REKLAMA
Projektowanie systemu nawadniania
REKLAMA
Nikt z nas nie chciałby niszczyć dopiero co położonych płytek chodnikowych czy zwijać trawy z rolek. Właśnie dlatego powinniśmy na samym początku pomyśleć o systemie nawadniania do ogrodu. Dopiero później zajmijmy się dalszymi projektami. Zastanówmy się w jaki sposób będziemy zasilać ogrodowy system nawadniania – czy z ujęcia własnego, czy z podłączenia do wodociągu. Jeśli decydujemy się na budowę własnego ujęcia wodnego, zwróćmy uwagę na wszystkie drobiazgi. Warto pomyśleć o tym, jakiej pompy potrzebujemy, jak wykonać podłączenia, gdzie pojawią się elementy sterujące całym systemem itp. Poza tym weźmy pod uwagę jak duży jest ogród. Często okazuje się, że woda nie dociera do różnych zakamarków w ogrodzie i częściowo musimy go podlewać ręcznie. Aby uniknąć takich sytuacji warto zaplanować najdrobniejsze elementy związane z systemem nawadniania.
Zobacz także: Nowoczesne karmniki dla ptaków: GALERIA
Jaka powinna być gleba w ogrodzie?
Gleba jest jednym z najważniejszych elementów w naszym ogrodzie, to podstawa, bez której rośliny nie będą dobrze rosły. Właśnie dlatego skontrolujmy stan gleby i w razie potrzeby zastanówmy się nad dokupieniem dodatkowego podłoża. Jeśli nasz ogród projektuje specjalista, na pewno będzie wiedział jaka gleba będzie najlepsza. Pamiętajmy, że ważne jest pH gleby, żyzność i to, czy jest przepuszczalna. Ilość ziemi także dobrze ustalić z projektantem, gdyż ta kwestia zależy od wielkości naszego ogrodu.
Zobacz także: Projektowanie ogrodów – vademecum
Istotne jest również kiedy nawieziemy dodatkową ziemię do ogrodu. Najlepiej zrobić to przed postawieniem ogrodzenia aby wywrotka, która przywiezie glebę, mogła w ogóle wjechać na naszą posesję.
Zobacz także: Projektowanie ogrodu - GALERIA
Rozplanowanie miejsc do posadzenia roślin
Gdy już pomyślimy o wszystkim co związane z podstawą ogrodu, możemy się zająć rozplanowaniem roślin. Zastanówmy się, w których miejscach słońce operuje przez większość dnia, gdzie raczej panuje cień itp. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu dobrać rośliny adekwatnie do stanowiska jakiego wymagają. Na tym etapie możemy rozplanować także gdzie zbudujemy altankę, pergolę czy mostek, w których miejscach staną różnorodne ozdoby – rzeźby, drewniane wiatraki, koła lub wozy. Ogród to przede wszystkim miejsce do odpoczynku, dlatego warto zaplanować wszystko bardzo dokładnie abyśmy po kilku latach mogli się cieszyć efektownymi roślinami.
Zobacz także: Ogród na górce
REKLAMA
REKLAMA