REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zegary słoneczne do ogrodu

Justyna Hek
Zegar słoneczny. Fot. Fotolia
Zegar słoneczny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zegary słoneczne mogą być wykorzystywane nie tylko jako dekoracja w naszym ogrodzie, lecz także jako niezwykłe czasomierze. W zależności od tego, jakie typy zegarów najbardziej nam się podobają, możemy wybierać spośród zegarów horyzontalnych – poziomych i zegarów wertykalnych – pionowych. Podpowiadamy jaki zegar słoneczny wybrać do ogrodu.

Pierwsze zegary słoneczne pochodzą z czasów około I wieku przed naszą erą. Takie zegary budowano wówczas w starożytnym Egipcie. Później zegary słoneczne udoskonalono zastępując drewniany pal pochylonym ramieniem – tak zwanym gnomonem. Gnomon odmierza upływający czas biorąc pod uwagę położenie geograficzne, dlatego tym samym jest bardziej dokładny. Udoskonalone zegary słoneczne pokazują mierzony czas w postaci cienia, który rzuca gnomon.

REKLAMA

Zobacz także: Drewniane ozdoby do ogrodu

Zegar słoneczny wielokrotny

Jednym z rodzajów zegarów słonecznych jest zegar wielokrotny – zegar słoneczny o najbardziej skomplikowanej konstrukcji. Zegar wielokrotny składa się z różnego rodzaju zegarów słonecznych ustawionych tak, aby każdy z nich był zwrócony w inną stronę świata. Największy problem konstrukcyjny stanowi fakt, że wszystkie zegary słoneczne mają pokazywać w tej samej chwili ten sam czas. Ze względu na ilość elementów konstrukcji, potrzebujemy dużo miejsca aby ustawić zegar wielokrotny w swoim ogrodzie.

Zobacz także: Wyposażenie ogrodu – vademecum

Zegar słoneczny analematyczny

W zegarze analematycznym funkcję gnomona pełni osoba, która chce sprawdzić na nim czas. Wówczas cień tej osoby stojącej w konkretnym, oznaczonym miejscu, pokazuje konkretną godzinę. Oprócz tego zegar słoneczny analematyczny bierze pod uwagę różnice wynikające z pomiarów prawdziwego i średniego czasu słonecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zegary horyzontalne i wertykalne

Zegary horyzontalne – poziome i wertykalne – pionowe to dwa najpopularniejsze typy zegarów słonecznych. Tym samym są to najczęściej spotykane przez nas zegary słoneczne. Zegary horyzontalne możemy spotkać na ścianach na przykład domów czy kościołów. Zaś zegary wertykalne to te, które widujemy w parkach, na skwerach czy w ogrodach.

Zobacz także: Domki na narzędzia ogrodowe

Konstrukcja zegarów słonecznych wertykalnych

Podczas planowania konstrukcji zegarów słonecznych, pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, jest to gdzie ustawić zegar tego typu. Należy wybrać takie miejsce w ogrodzie, gdzie słońce świeci przez jak największą ilość godzin w ciągu dnia. Podstawą zegara wertykalnego są dwa elementy – płaska powierzchnia i wskazówka, czyli wspomniany wcześniej gnomon. Pamiętajmy, że gnomon musi być ustawiony w stosunku do powierzchni pod odpowiednim kątem. Owy kąt wyznaczamy na podstawie szerokości geograficznej miejsca, w którym leży nasz ogród. Ważne jest także to, aby gnomon był nachylony na północ.

Zobacz także: Meble ogrodowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

REKLAMA

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

REKLAMA