REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo zbudować taras?

Ekspert firmy DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL

REKLAMA

REKLAMA

Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Dowiedz się, jak profesjonalnie zaprojektować i skonstruować taras z drewna.

Wybierz odpowiednie drewno na taras

REKLAMA

Drewno tarasowe wybieramy pod względem kilku kryteriów takich jak wygląd, kolor, cena, łatwość pielęgnacji i trwałość. Przy wyborze desek na taras często bierzemy pod uwagę panującą modę lub to, co polecą sąsiedzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać z rady specjalistów. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym wyglądzie desek, warto wybrać deski tarasowe z cumaru i jesionu.
Jeśli zależy nam na tanim materiale, powinniśmy wybrać deski wykonane ze świerku polskiego. Wytrzymałe drewno to modrzew i bangkirai, natomiast najłatwiejsze w użytkowaniu i niewymagające impregnacji są deski kompozytowe.

Wybierz wymiary deski tarasowej

Wybierz deski grube i wąskie. Z parametrami desek nie należy jednak przesadzać. Maksymalna szerokość desek tarasowych powinna wynosić 150 mm, minimalna grubość – 21 mm. Optymalne proporcje szerokości do grubości desek powinny oscylować pomiędzy 1:3 a 1:6 . Bangkirai cechuje się dużą gęstością, trwałością i wytrzymałością. Jeśli zdecydujemy się na użycie tego gatunku drewna, dobrą proporcją będzie 1:5 lub 1:8. Świerk polski jest miękki, a tym samym mniej wytrzymały, dlatego optymalnym stosunkiem grubości do szerokości będzie 1:3 lub 1:4.

Zobacz także: Jak konserwować taras z drewna egzotycznego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecyduj, gdzie będzie znajdował się taras

Wybierając miejsce, w którym będzie znajdował się taras, należy wziąć pod uwagę stosunek konstrukcji tarasu do innych części budynku, np. okien, progów lub rynien. Trzeba pamiętać, że tarasy wykonane z drewna (legary tarasowe i deski) nie powinny przekraczać wysokości 10 cm. Tarasy znajdujące się na wylewce betonowej nie mogą kolidować z pozostałymi elementami domu. W tym przypadku najpierw montujemy kątowniki, a do nich mocujemy legary. Jeżeli taras powstanie bezpośrednio na gruncie, można użyć kotew, które wbijamy w ziemię, a następnie montujemy do nich legary. Zdarza się, że ziemia w nowych budynkach opada, dlatego kotwy trzeba zabetonować. Można także użyć płytek betonowych, do których mocujemy kątowniki.

Jak zaplanować kształt tarasu?

Projektując kształt tarasu, musimy wziąć pod uwagę to, jaka będzie jego wysokości nad ziemią, trawnikiem lub ścieżką ogrodową. Zdecydujmy również, ile będziemy mieć stopni na taras. Stopnie będą potrzebne, jeśli chcemy, aby wysokość tarasu ponad terenem wynosiła więcej niż 20 cm. Musimy także ustalić, jaki będzie układ desek tarasowych: prostopadły, równoległy czy pod kątem do budynku. Na tarasie musi znajdować się spadek , po którym podczas opadów deszczu będzie spływać woda. Deski powinny być układane w taki sposób, aby wyżłobienia pełniły rolę lejów, które będą odprowadzać wodę w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

Ustal schemat montażu legarów tarasowych

Schemat montażu legarów tarasowych ustalamy w zależności od tego, na jaki sposób ułożenia desek się zdecydowaliśmy. Optymalna odległość pomiędzy legarami to około 50 cm bez względu na to, jak będziemy układać deski. Legary trzeba przymocować do kątowników. Ważne, aby legary były odpowiednio wypoziomowane. Montowane deski muszą mieć lekki spadek.

Montaż desek tarasowych

Deski tarasowe montuje się w odstępach co 4 mm. Taka odległość zapewnia drewnu swobodną pracę. Deski montujemy dwoma wkrętami w odległości 0,5 m od siebie. Aby wkręty tworzyły równą linię, rozciągnij linki na całą szerokość tarasu. Najbezpieczniej przyciąć deski dopiero, kiedy zamontujemy wszystkie części tarasu. Wtedy będziemy mieć pewność, że deski są równej długości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA