REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo zbudować taras?

Ekspert firmy DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL

REKLAMA

REKLAMA

Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Dowiedz się, jak profesjonalnie zaprojektować i skonstruować taras z drewna.

Wybierz odpowiednie drewno na taras

REKLAMA

Drewno tarasowe wybieramy pod względem kilku kryteriów takich jak wygląd, kolor, cena, łatwość pielęgnacji i trwałość. Przy wyborze desek na taras często bierzemy pod uwagę panującą modę lub to, co polecą sąsiedzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać z rady specjalistów. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym wyglądzie desek, warto wybrać deski tarasowe z cumaru i jesionu.
Jeśli zależy nam na tanim materiale, powinniśmy wybrać deski wykonane ze świerku polskiego. Wytrzymałe drewno to modrzew i bangkirai, natomiast najłatwiejsze w użytkowaniu i niewymagające impregnacji są deski kompozytowe.

Wybierz wymiary deski tarasowej

Wybierz deski grube i wąskie. Z parametrami desek nie należy jednak przesadzać. Maksymalna szerokość desek tarasowych powinna wynosić 150 mm, minimalna grubość – 21 mm. Optymalne proporcje szerokości do grubości desek powinny oscylować pomiędzy 1:3 a 1:6 . Bangkirai cechuje się dużą gęstością, trwałością i wytrzymałością. Jeśli zdecydujemy się na użycie tego gatunku drewna, dobrą proporcją będzie 1:5 lub 1:8. Świerk polski jest miękki, a tym samym mniej wytrzymały, dlatego optymalnym stosunkiem grubości do szerokości będzie 1:3 lub 1:4.

Zobacz także: Jak konserwować taras z drewna egzotycznego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecyduj, gdzie będzie znajdował się taras

Wybierając miejsce, w którym będzie znajdował się taras, należy wziąć pod uwagę stosunek konstrukcji tarasu do innych części budynku, np. okien, progów lub rynien. Trzeba pamiętać, że tarasy wykonane z drewna (legary tarasowe i deski) nie powinny przekraczać wysokości 10 cm. Tarasy znajdujące się na wylewce betonowej nie mogą kolidować z pozostałymi elementami domu. W tym przypadku najpierw montujemy kątowniki, a do nich mocujemy legary. Jeżeli taras powstanie bezpośrednio na gruncie, można użyć kotew, które wbijamy w ziemię, a następnie montujemy do nich legary. Zdarza się, że ziemia w nowych budynkach opada, dlatego kotwy trzeba zabetonować. Można także użyć płytek betonowych, do których mocujemy kątowniki.

Jak zaplanować kształt tarasu?

Projektując kształt tarasu, musimy wziąć pod uwagę to, jaka będzie jego wysokości nad ziemią, trawnikiem lub ścieżką ogrodową. Zdecydujmy również, ile będziemy mieć stopni na taras. Stopnie będą potrzebne, jeśli chcemy, aby wysokość tarasu ponad terenem wynosiła więcej niż 20 cm. Musimy także ustalić, jaki będzie układ desek tarasowych: prostopadły, równoległy czy pod kątem do budynku. Na tarasie musi znajdować się spadek , po którym podczas opadów deszczu będzie spływać woda. Deski powinny być układane w taki sposób, aby wyżłobienia pełniły rolę lejów, które będą odprowadzać wodę w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

Ustal schemat montażu legarów tarasowych

Schemat montażu legarów tarasowych ustalamy w zależności od tego, na jaki sposób ułożenia desek się zdecydowaliśmy. Optymalna odległość pomiędzy legarami to około 50 cm bez względu na to, jak będziemy układać deski. Legary trzeba przymocować do kątowników. Ważne, aby legary były odpowiednio wypoziomowane. Montowane deski muszą mieć lekki spadek.

Montaż desek tarasowych

Deski tarasowe montuje się w odstępach co 4 mm. Taka odległość zapewnia drewnu swobodną pracę. Deski montujemy dwoma wkrętami w odległości 0,5 m od siebie. Aby wkręty tworzyły równą linię, rozciągnij linki na całą szerokość tarasu. Najbezpieczniej przyciąć deski dopiero, kiedy zamontujemy wszystkie części tarasu. Wtedy będziemy mieć pewność, że deski są równej długości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA