REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo zbudować taras?

Ekspert firmy DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL

REKLAMA

REKLAMA

Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Dowiedz się, jak profesjonalnie zaprojektować i skonstruować taras z drewna.

Wybierz odpowiednie drewno na taras

REKLAMA

Drewno tarasowe wybieramy pod względem kilku kryteriów takich jak wygląd, kolor, cena, łatwość pielęgnacji i trwałość. Przy wyborze desek na taras często bierzemy pod uwagę panującą modę lub to, co polecą sąsiedzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać z rady specjalistów. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym wyglądzie desek, warto wybrać deski tarasowe z cumaru i jesionu.
Jeśli zależy nam na tanim materiale, powinniśmy wybrać deski wykonane ze świerku polskiego. Wytrzymałe drewno to modrzew i bangkirai, natomiast najłatwiejsze w użytkowaniu i niewymagające impregnacji są deski kompozytowe.

Wybierz wymiary deski tarasowej

Wybierz deski grube i wąskie. Z parametrami desek nie należy jednak przesadzać. Maksymalna szerokość desek tarasowych powinna wynosić 150 mm, minimalna grubość – 21 mm. Optymalne proporcje szerokości do grubości desek powinny oscylować pomiędzy 1:3 a 1:6 . Bangkirai cechuje się dużą gęstością, trwałością i wytrzymałością. Jeśli zdecydujemy się na użycie tego gatunku drewna, dobrą proporcją będzie 1:5 lub 1:8. Świerk polski jest miękki, a tym samym mniej wytrzymały, dlatego optymalnym stosunkiem grubości do szerokości będzie 1:3 lub 1:4.

Zobacz także: Jak konserwować taras z drewna egzotycznego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecyduj, gdzie będzie znajdował się taras

Wybierając miejsce, w którym będzie znajdował się taras, należy wziąć pod uwagę stosunek konstrukcji tarasu do innych części budynku, np. okien, progów lub rynien. Trzeba pamiętać, że tarasy wykonane z drewna (legary tarasowe i deski) nie powinny przekraczać wysokości 10 cm. Tarasy znajdujące się na wylewce betonowej nie mogą kolidować z pozostałymi elementami domu. W tym przypadku najpierw montujemy kątowniki, a do nich mocujemy legary. Jeżeli taras powstanie bezpośrednio na gruncie, można użyć kotew, które wbijamy w ziemię, a następnie montujemy do nich legary. Zdarza się, że ziemia w nowych budynkach opada, dlatego kotwy trzeba zabetonować. Można także użyć płytek betonowych, do których mocujemy kątowniki.

Jak zaplanować kształt tarasu?

Projektując kształt tarasu, musimy wziąć pod uwagę to, jaka będzie jego wysokości nad ziemią, trawnikiem lub ścieżką ogrodową. Zdecydujmy również, ile będziemy mieć stopni na taras. Stopnie będą potrzebne, jeśli chcemy, aby wysokość tarasu ponad terenem wynosiła więcej niż 20 cm. Musimy także ustalić, jaki będzie układ desek tarasowych: prostopadły, równoległy czy pod kątem do budynku. Na tarasie musi znajdować się spadek , po którym podczas opadów deszczu będzie spływać woda. Deski powinny być układane w taki sposób, aby wyżłobienia pełniły rolę lejów, które będą odprowadzać wodę w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

Ustal schemat montażu legarów tarasowych

Schemat montażu legarów tarasowych ustalamy w zależności od tego, na jaki sposób ułożenia desek się zdecydowaliśmy. Optymalna odległość pomiędzy legarami to około 50 cm bez względu na to, jak będziemy układać deski. Legary trzeba przymocować do kątowników. Ważne, aby legary były odpowiednio wypoziomowane. Montowane deski muszą mieć lekki spadek.

Montaż desek tarasowych

Deski tarasowe montuje się w odstępach co 4 mm. Taka odległość zapewnia drewnu swobodną pracę. Deski montujemy dwoma wkrętami w odległości 0,5 m od siebie. Aby wkręty tworzyły równą linię, rozciągnij linki na całą szerokość tarasu. Najbezpieczniej przyciąć deski dopiero, kiedy zamontujemy wszystkie części tarasu. Wtedy będziemy mieć pewność, że deski są równej długości.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA