Jak konserwować taras z drewna egzotycznego?
REKLAMA
REKLAMA
Drewniany taras jest poddawany ciągłemu działaniu czynników atmosferycznych. Wpływ wilgoci, słońca, promieniowania UV niekorzystnie wpływa na taras, powodując zmianę jego barwy. Proces ten następuje, ponieważ drewno jest materiałem organicznym. Jednak nawet dość zaniedbanemu tarasowi możemy przywrócić jego dawny wygląd. Na dobry wygląd tarasu drewnianego duży wpływ ma systematyczne zamiatanie, odśnieżanie i konserwowanie.
REKLAMA
Poniżej znajduje się opis konserwacji zniszczonego tarasu z drewna egzotycznego cumaru. Po zimie z tarasu wyciera się olej, którym zostały zabezpieczone deski, co wpływa na utratę jego naturalnego koloru. Do stanu wybarwienia przyczynia się także słońce i promieniowanie UV. Jednak i z tym można sobie poradzić.
Zobacz także: Jak zbudować drewniany taras na wylewce lub balkonie?
REKLAMA
Najprostszą i najtańszą metodą jest umycie tarasu wodą pod ciśnieniem. Często już sam ten zabieg wystarczy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektu, wtedy możemy zastosować, środki czyszczące, przeznaczone do czyszczenia tarasu drewnianego.
Przed rozpoczęciem kolejnego etapu konserwowania tarasu należy zaczekać, przynajmniej jeden dzień, aż dobrze wyschnie. Jeśli taras jest już zupełnie suchy trzeba go powtórnie zaolejować. Należy to zrobić pędzlem wzdłuż słojów drewna bądź wetrzeć olej miękką szmatką. Może się też zdarzyć, że taras nie stracił swojej barwy równomiernie. Nie należy się tym martwić, olej do desek pokryje powierzchnię równomiernie, nie pozostawiając różnic w kolorze.
Zobacz także: Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?
Konserwowanie tarasu po przez olejowanie należy stosować systematycznie. Rozsądna częstotliwość olejowania to raz, dwa razy w roku. Jednak najlepiej obserwować taras i olejować go, gdy będą widoczne ślady zużycia. W praktyce może oznaczać większą bądź mniejszą częstotliwość, jest to uzależnione od intensywności jego użytkowania.
REKLAMA
REKLAMA