REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ubiorek (Iberis). Fot. Fotolia
Ubiorek (Iberis). Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubiorek (Iberis) to krzewinka pochodząca z południowej Europy i z Azji Mniejszej. W zależności od odmiany Ubiorek wytwarza różnorodne kwiaty – białe, purpurowe, różowe lub fioletowe. Ubiorek gorzki, Ubiorek okółkowy, Ubiorek wiecznie zielony – to tylko niektóre z odmian tej rośliny. Podpowiadamy jak uprawiać Ubiorki.

Charakterystyka Ubiorków

REKLAMA

Ubiorki karłowe i krzewinki osiągają od 15 do 40 cm wysokości. Liście wszystkich Ubiorków mają ciemnozieloną barwę i charakterystyczny, lancetowaty kształt. Oprócz tego Ubiorki posiadają także typową dla siebie budowę kwiatów. Kwiatostan tworzą cztery nieregularne płatki, z których dwa mniejsze rosną przy środkowej części kwiatu. Kwiaty Ubiorka rosną w baldachogronach, dzięki temu wyglądają bardzo dekoracyjnie mimo swoich niewielkich rozmiarów. Ubiorki są roślinami kwitnącymi w okresie letnim – od czerwca do końca sierpnia – aczkolwiek jest to uzależnione od tego, jaką odmianę wybierzemy do swojego ogrodu.

Zobacz także: Pochrzyn (Dioscorea)

Warunki uprawy Ubiorków

Najlepszym stanowiskiem dla Ubiorków jest stanowisko słoneczne lub nieco zacienione, ważne aby rośliny miały wystarczający dostęp do słońca w ciągu dnia. Jeśli chcemy posadzić Ubiorki, zadbajmy o glebę – te rośliny wymagają dość żyznego podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Płomień Afryki (Delonix regia)

Ubiorki potrzebują wilgotnej gleby, dlatego musimy pamiętać o regularnym podlewaniu zwłaszcza wtedy, gdy lato jest suche.

Sposobem na przedłużenie okresu kwitnienia Ubiorków jest ich przycinanie – rośliny bardzo dobrze reagują na ten zabieg pielęgnacyjny.

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)

Ta odmiana Ubiorków dorasta do wysokości około 35 cm, więc jest stosunkowo wysoka. Ubiorek wiecznie zielony kwitnie na przełomie kwietnia i maja, czasem także zakwita na początku jesieni. Wytwarza niewielkie białe kwiatki, tak jak w przypadku całego gatunku, zebrane w baldachogrona. Bardzo efektownie wygląda w pobliżu różnego rodzaju murków i skał – świetnie nadaje się do uprawy na ogrodach skalnych. Jest to odmiana zimozielona, jednak pamiętajmy, że w mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać.

Ubiorek baldaszkowy (Iberis umbellata)

To jedna z najwyższych odmian Ubiorków – osiąga do 40 cm wysokości. Ta odmiana ma także różnokolorowe kwiaty. Spotkamy Ubiorki baldaszkowe o kwiatach białych, różowych, jasnofioletowych a nawet ciemnoczerwonych. Ubiorki baldaszkowe należy podlewać umiarkowanie, gdyż szkodzi im nadmiar wilgoci – wpływa on na rozwój różnorodnych chorób grzybowych, które niszczą roślinę.

Zobacz także: Agawa amerykańska (Agave americana)

Jeśli nasze Ubiorki zostaną zaatakowane przez choroby grzybowe, nie musimy się martwić, że te choroby przeniosą się na rosnące w pobliżu rośliny.

Zobacz także: Granat (Punica granatum)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA