REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ubiorek (Iberis). Fot. Fotolia
Ubiorek (Iberis). Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubiorek (Iberis) to krzewinka pochodząca z południowej Europy i z Azji Mniejszej. W zależności od odmiany Ubiorek wytwarza różnorodne kwiaty – białe, purpurowe, różowe lub fioletowe. Ubiorek gorzki, Ubiorek okółkowy, Ubiorek wiecznie zielony – to tylko niektóre z odmian tej rośliny. Podpowiadamy jak uprawiać Ubiorki.

Charakterystyka Ubiorków

REKLAMA

Ubiorki karłowe i krzewinki osiągają od 15 do 40 cm wysokości. Liście wszystkich Ubiorków mają ciemnozieloną barwę i charakterystyczny, lancetowaty kształt. Oprócz tego Ubiorki posiadają także typową dla siebie budowę kwiatów. Kwiatostan tworzą cztery nieregularne płatki, z których dwa mniejsze rosną przy środkowej części kwiatu. Kwiaty Ubiorka rosną w baldachogronach, dzięki temu wyglądają bardzo dekoracyjnie mimo swoich niewielkich rozmiarów. Ubiorki są roślinami kwitnącymi w okresie letnim – od czerwca do końca sierpnia – aczkolwiek jest to uzależnione od tego, jaką odmianę wybierzemy do swojego ogrodu.

Zobacz także: Pochrzyn (Dioscorea)

Warunki uprawy Ubiorków

Najlepszym stanowiskiem dla Ubiorków jest stanowisko słoneczne lub nieco zacienione, ważne aby rośliny miały wystarczający dostęp do słońca w ciągu dnia. Jeśli chcemy posadzić Ubiorki, zadbajmy o glebę – te rośliny wymagają dość żyznego podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Płomień Afryki (Delonix regia)

Ubiorki potrzebują wilgotnej gleby, dlatego musimy pamiętać o regularnym podlewaniu zwłaszcza wtedy, gdy lato jest suche.

Sposobem na przedłużenie okresu kwitnienia Ubiorków jest ich przycinanie – rośliny bardzo dobrze reagują na ten zabieg pielęgnacyjny.

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)

Ta odmiana Ubiorków dorasta do wysokości około 35 cm, więc jest stosunkowo wysoka. Ubiorek wiecznie zielony kwitnie na przełomie kwietnia i maja, czasem także zakwita na początku jesieni. Wytwarza niewielkie białe kwiatki, tak jak w przypadku całego gatunku, zebrane w baldachogrona. Bardzo efektownie wygląda w pobliżu różnego rodzaju murków i skał – świetnie nadaje się do uprawy na ogrodach skalnych. Jest to odmiana zimozielona, jednak pamiętajmy, że w mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać.

Ubiorek baldaszkowy (Iberis umbellata)

To jedna z najwyższych odmian Ubiorków – osiąga do 40 cm wysokości. Ta odmiana ma także różnokolorowe kwiaty. Spotkamy Ubiorki baldaszkowe o kwiatach białych, różowych, jasnofioletowych a nawet ciemnoczerwonych. Ubiorki baldaszkowe należy podlewać umiarkowanie, gdyż szkodzi im nadmiar wilgoci – wpływa on na rozwój różnorodnych chorób grzybowych, które niszczą roślinę.

Zobacz także: Agawa amerykańska (Agave americana)

Jeśli nasze Ubiorki zostaną zaatakowane przez choroby grzybowe, nie musimy się martwić, że te choroby przeniosą się na rosnące w pobliżu rośliny.

Zobacz także: Granat (Punica granatum)

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA