Storczyk Motylnik (Oncidium)
REKLAMA
REKLAMA
Uprawa i pielęgnacja storczyków
REKLAMA
Roślina ta do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje jasnego i słonecznego miejsca. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Zimą należy doświetlać storczyki, aby wydłużyć im dzień. Bardzo dobrze sprawuje się oranżeriach. Najodpowiedniejsza do prawidłowego rozwoju jest temperatura, która waha się w granicach 22–300C w dzień i 180C w nocy. Storczyki podlewamy umiarkowanie aby nie dopuścić do zgnicia korzeni. Najlepiej używać do tego wody miękkiej, letniej i przegotowanej. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 50–80%. Warto je spryskiwać i zamgławiać letnią wodą. Oncidia podobnie jak inne epifity dobrze rośnie tylko w bardzo przepuszczalnych podłożach takich, jak kora czy mech. Można je także z powodzeniem hodować jako przytwierdzone do kory. Storczyki powinny zimować w temperaturze około 18–190C w dzień. W tym okresie można dostarczać im światła nieco dłużej, niż na to pozwala długość dnia.
Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne
Przesadzanie storczyków
REKLAMA
Kiedy roślinę z tego rodzaju podlewamy wodą destylowaną lub deszczową, przesadzamy ją zwykle co 2 lata – gdy podłoże rozkłada się lub roślina wyrasta z doniczki. Jednak w wypadku podlewania wodą z kranu (także przegotowaną i odstaną itd.) należy bezwzględnie przesadzać storczyki co roku. Przesadzanie wykonuje się od wiosny do początku lata. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe . W przypadku corocznego przesadzania może to być ta sama doniczka. Zabieg ten ma na celu bardziej wymianę i uzupełnienie podłoża.
Oncidium to roślina domowa, choć w ładne letnie dni można postawić ją w cieniu na zewnątrz. Do gatunków nadających się do uprawy pokojowej należą następujące odmiany: Oncidium bicallosum, Oncidium forbesii, Oncidium ornithorhynchum, Oncidium tigrinium.
Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?
REKLAMA
REKLAMA