REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Storczyk Motylnik (Oncidium)

Bożena Biela
Storczyk Motylnik (Oncidium).
Storczyk Motylnik (Oncidium).
Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Storczyki – rodzaj Oncidium jest jednym z najbogatszych w rodzinie Orchidaceae. Są to wspaniałe storczyki, o bardzo ładnych i kolorowych kwiatach – żółtych z bordowymi lub brązowymi wzorami, które przypominają kształtem kolorowe motyle. W naturalnym środowisku storczyki występują w tropikalnej lub subtropikalnej Ameryce – od Florydy i Meksyku aż do Brazylii.

Uprawa i pielęgnacja storczyków

REKLAMA

Roślina ta do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje jasnego i słonecznego miejsca. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Zimą należy doświetlać storczyki, aby wydłużyć im dzień. Bardzo dobrze sprawuje się oranżeriach. Najodpowiedniejsza do prawidłowego rozwoju jest temperatura, która waha się w granicach 22–300C w dzień i 180C w nocy. Storczyki podlewamy umiarkowanie aby nie dopuścić do zgnicia korzeni. Najlepiej używać do tego wody miękkiej, letniej i przegotowanej. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 50–80%. Warto je spryskiwać i zamgławiać letnią wodą. Oncidia podobnie jak inne epifity dobrze rośnie tylko w bardzo przepuszczalnych podłożach takich, jak kora czy mech. Można je także z powodzeniem hodować jako przytwierdzone do kory. Storczyki powinny zimować w temperaturze około 18–190C w dzień. W tym okresie można dostarczać im światła nieco dłużej, niż na to pozwala długość dnia.

Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Przesadzanie storczyków

REKLAMA

Kiedy roślinę z tego rodzaju podlewamy wodą destylowaną lub deszczową, przesadzamy ją zwykle co 2 lata – gdy podłoże rozkłada się lub roślina wyrasta z doniczki. Jednak w wypadku podlewania wodą z kranu (także przegotowaną i odstaną itd.) należy bezwzględnie przesadzać storczyki co roku. Przesadzanie wykonuje się od wiosny do początku lata. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe . W przypadku corocznego przesadzania może to być ta sama doniczka. Zabieg ten ma na celu bardziej wymianę i uzupełnienie podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oncidium to roślina domowa, choć w ładne letnie dni można postawić ją w cieniu na zewnątrz. Do gatunków nadających się do uprawy pokojowej należą następujące odmiany: Oncidium bicallosum, Oncidium forbesii, Oncidium ornithorhynchum, Oncidium tigrinium.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

REKLAMA

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA