Styczniowe prace w sadzie i w warzywniku
REKLAMA
REKLAMA
Styczeń w sadzie
REKLAMA
W styczniu możemy po raz drugi pobielić pnie drzew owocowych w naszym sadzie. Pamiętajmy, że bielenie pni zapobiega powstawaniu tak zwanych ran zgorzelinowych – biały kolor odbija światło i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się drzew. Gdy kora w ciągu dnia się nagrzeje, wieczorny przymrozek może spowodować pękanie pni. Z kolei rany zgorzelinowe wpływają na kondycje całego drzewa – drzewo jest dużo bardziej narażone na choroby i może być podatne na działanie warunków atmosferycznych. Bielenie pni drzew owocowych to konieczność szczególnie wówczas, gdy w dzień słońce świeci intensywnie, a noce są dużo bardziej mroźne niż dni.
Zobacz także: Ogród w styczniu
Od strony południowej warto pomalować wyżej pnie drzew owocowych – ta strona jest szczególnie narażona na tworzenie się ran zgorzelinowych.
Jak przeprowadzić bielenie pni?
Bielenie pni drzewek owocowych możemy wykonać przy pomocy specjalistycznych preparatów, które możemy kupić we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jeśli chcemy przygotować mieszankę do malowania pni sami, potrzebujemy wapna palonego i wody. Z dwóch kilogramów wapna i dziesięciu litrów wody stworzymy mleko wapienne, które zabezpieczy pnie drzew owocowych.
Zobacz także: Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?
Zabezpieczenie roślin na zimę
Aby nasze rośliny były dobrze zabezpieczone przed mrozem i śniegiem, należy regularnie sprawdzać w jakim stanie są osłony założone przez nas pod koniec jesieni. Jeśli założyliśmy opaski mające chronić drzewka owocowe przed różnego rodzaju gryzoniami, pamiętajmy, że powinny one chronić pień na wysokości do 80 cm. W przypadku dużej ilości śniegu opaski należy założyć tak, aby zabezpieczały pnie jeszcze wyżej.
Styczeń w warzywniku
Zobacz także: Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie
Styczeń to czas, kiedy możemy pomyśleć o tym, jakie rośliny posadzimy w swoim warzywniku na wiosnę. To także dobry moment na kupienie nowych nasion. Warto pamiętać, że ważny jest płodozmian – nie powinniśmy sadzić w tym samym miejscu tych samych roślin. Sprawdźmy jakie rośliny mogą rosnąć obok siebie, a jakie będą sobie nawzajem przeszkadzały. Dobre rozplanowanie ogrodu warzywnego sprawi, że będziemy mogli się cieszyć z dobrych i świeżych warzyw. Pamiętajmy również o kontrolowaniu stanu przechowywanych warzyw – te, które zaczynają gnić, należy usunąć.
Zobacz także: Ogrzewanie ogrodów zimowych
REKLAMA
REKLAMA