REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Styczniowe prace w sadzie i w warzywniku

Justyna Hek
W styczniu nadal powinniśmy dbać o nasze sady i warzywniki. Fot. Fotolia
W styczniu nadal powinniśmy dbać o nasze sady i warzywniki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu nadal powinniśmy dbać o nasze sady i warzywniki. Należy pamiętać o bieleniu pni drzew owocowych w sadzie, o kontrolowaniu czy drzewa i krzewy są odpowiednio okryte, a tym samym zabezpieczone przed mrozem, i o sprawdzaniu czy na naszych roślinach nie złożyły jaj szkodniki. Dodatkowo możemy pomyśleć o wyborze roślin, które posadzimy na wiosnę.

Styczeń w sadzie

REKLAMA

W styczniu możemy po raz drugi pobielić pnie drzew owocowych w naszym sadzie. Pamiętajmy, że bielenie pni zapobiega powstawaniu tak zwanych ran zgorzelinowych – biały kolor odbija światło i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się drzew. Gdy kora w ciągu dnia się nagrzeje, wieczorny przymrozek może spowodować pękanie pni. Z kolei rany zgorzelinowe wpływają na kondycje całego drzewa – drzewo jest dużo bardziej narażone na choroby i może być podatne na działanie warunków atmosferycznych. Bielenie pni drzew owocowych to konieczność szczególnie wówczas, gdy w dzień słońce świeci intensywnie, a noce są dużo bardziej mroźne niż dni.

Zobacz także: Ogród w styczniu

Od strony południowej warto pomalować wyżej pnie drzew owocowych – ta strona jest szczególnie narażona na tworzenie się ran zgorzelinowych.

Jak przeprowadzić bielenie pni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bielenie pni drzewek owocowych możemy wykonać przy pomocy specjalistycznych preparatów, które możemy kupić we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jeśli chcemy przygotować mieszankę do malowania pni sami, potrzebujemy wapna palonego i wody. Z dwóch kilogramów wapna i dziesięciu litrów wody stworzymy mleko wapienne, które zabezpieczy pnie drzew owocowych.

Zobacz także: Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?

Zabezpieczenie roślin na zimę

Aby nasze rośliny były dobrze zabezpieczone przed mrozem i śniegiem, należy regularnie sprawdzać w jakim stanie są osłony założone przez nas pod koniec jesieni. Jeśli założyliśmy opaski mające chronić drzewka owocowe przed różnego rodzaju gryzoniami, pamiętajmy, że powinny one chronić pień na wysokości do 80 cm. W przypadku dużej ilości śniegu opaski należy założyć tak, aby zabezpieczały pnie jeszcze wyżej.

Styczeń w warzywniku

Zobacz także: Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie

Styczeń to czas, kiedy możemy pomyśleć o tym, jakie rośliny posadzimy w swoim warzywniku na wiosnę. To także dobry moment na kupienie nowych nasion. Warto pamiętać, że ważny jest płodozmian – nie powinniśmy sadzić w tym samym miejscu tych samych roślin. Sprawdźmy jakie rośliny mogą rosnąć obok siebie, a jakie będą sobie nawzajem przeszkadzały. Dobre rozplanowanie ogrodu warzywnego sprawi, że będziemy mogli się cieszyć z dobrych i świeżych warzyw. Pamiętajmy również o kontrolowaniu stanu przechowywanych warzyw – te, które zaczynają gnić, należy usunąć.

Zobacz także: Ogrzewanie ogrodów zimowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA