REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łopata do śniegu – jaką wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Łopata do odśnieżania. Fot. Fotolia
Łopata do odśnieżania. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wybór łopaty do śniegu zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. A potem, gdy trzeba przystąpić do pracy okazuje się, że łopata jest niepraktyczna lub niewygodna i musimy kupić nową. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią łopatę do śniegu?

Odśnieżać czy nie odśnieżać?

Właściciele domów jednorodzinnych po obfitych opadach śniegu stają przed dylematem czy odśnieżyć teren wokół domu, niestety najczęściej nie mają innego wyjścia. Odśnieżać należy przede wszystkim dla wygody ale i dla bezpieczeństwa – zalegający śnieg utrudnia poruszanie się zarówno piesze, jak i wyjazd samochodem z posesji, a tworząca się pod śniegiem warstwa lodu stwarza ryzyko upadku. Ponadto zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach, obowiązek odśnieżania chodnika, czyli wydzielonej części drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości spoczywa nie na gminach, lecz na właścicielach. W przypadku niedostosowania się do tych przepisów grozi nam grzywna (zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń – nawet 1500 zł). Jednak konsekwencje lenistwa mogą być jeszcze bardziej dotkliwe – osoba, która ulegnie wypadkowi na nieodśnieżonym chodniku, ma prawo pozwać właściciela posesji.

REKLAMA

Jak wybrać najlepszą łopatę do odśnieżania?

Jeżeli mamy do czynienia z niewielką ilością śniegu, wystarczy prosty, niedrogi sprzęt. W polskich warunkach z reguły jednak doświadczamy dosyć długotrwałych opadów, które szybko zamieniają się w twardy, zmrożony (i ciężki) śnieg. W tym przypadku, by wybór był trafny, musimy poświęcić na niego więcej czasu.

Zobacz także: Jak się pozbyć śniegu z dachu?

Na co zwrócić uwagę kupując łopatę do odśnieżania:

Materiał, z którego wykonana jest łopata:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– tworzywo sztuczne – jego zaletą jest niska cena, wadą – niska żywotność,

– stal, aluminium – taki sprzęt na pewno będzie służył dłużej, a jeżeli do tego zawiera domieszki metali szlachetnych lub węgla, będzie również odporny na korozję i inne objawy zniszczenia,

– drewno – klasyczna deska z uchwytem – jest to sprzęt tani, ale nietrwały i nieporęczny.

Zobacz także:  Obowiązek odśnieżania dachów


Waga łopaty – jest bardzo istotna, już sam śnieg jest ciężki, dlatego warto wybrać łopatę z aluminiowym uchwytem.

REKLAMA

Uchwyt (czyli sztyl) – dzięki niemu będziemy się znacznie pochylać, dzięki temu unikniemy też bólu kręgosłupa. Jeżeli uchwyt łopaty będzie odpowiednio wyprofilowany powinien się łagodnie wyginać na środku, a na końcu powrócić do takiego kąta jak u nasady. Najlepszy jest taki sztyl, który na środku posiada regulację kąta.

Wielkość łopaty – oczywiście im szersza, tym szybciej zgarniemy śnieg. Na rynku dostępne są modele o szerokości powyżej 800 mm, które świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach (np. parking, podjazd, szerokie ścieżki) i mogą być obsługiwane przez dwie osoby.

Zobacz także: Zabezpiecz rośliny ogrodowe przed śniegiem

Krawędź łopaty:

– wykonana z aluminium – jest najlepsza do gładkich powierzchni takich jak beton czy asfalt, jest też bardziej odporna na ścieranie,

– wykonana z tworzywa sztucznego (guma, plastik) – dobrze sprawdza się na kostce brukowej oraz każdej innej nierównej powierzchni (nie powoduje hałasu).

Dodatkowe akcesoria – np. kółka, dzięki nim łatwiej jest prowadzić łopatę. Dodatkowy uchwyt na środku sztylu ułatwia przerzucanie śniegu, pamiętajmy jednak, że im bardziej skomplikowany sprzęt, tym w większym stopniu narażony jest na uszkodzenie, zwiększa to też jego wagę.

REKLAMA

Kiedy pada śnieg, ciężko znaleźć w sobie wystarczającą dużo motywacji, żeby zabrać się do odgarniania zalegającego śniegu. Pracę należy sobie tak zorganizować tak, żeby wykonać ją można było jak najszybciej i przy jak najmniejszych nakładach pracy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni sprzęt.

Zanim zabierzemy się do odśnieżania warto zaopatrzyć się też w specjalne zimowe rękawiczki robocze, które można kupić w sklepach. Wykonane są one z grubszego materiału (jak te zwykłe) i mają warstwę antypoślizgowej gumy.

Zobacz także: Pług zasypał chodnik, ale Ty zapłacisz mandat

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA