REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łopata do śniegu – jaką wybrać?

Joanna Orzechowska
Łopata do odśnieżania. Fot. Fotolia
Łopata do odśnieżania. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wybór łopaty do śniegu zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. A potem, gdy trzeba przystąpić do pracy okazuje się, że łopata jest niepraktyczna lub niewygodna i musimy kupić nową. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią łopatę do śniegu?

Odśnieżać czy nie odśnieżać?

Właściciele domów jednorodzinnych po obfitych opadach śniegu stają przed dylematem czy odśnieżyć teren wokół domu, niestety najczęściej nie mają innego wyjścia. Odśnieżać należy przede wszystkim dla wygody ale i dla bezpieczeństwa – zalegający śnieg utrudnia poruszanie się zarówno piesze, jak i wyjazd samochodem z posesji, a tworząca się pod śniegiem warstwa lodu stwarza ryzyko upadku. Ponadto zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach, obowiązek odśnieżania chodnika, czyli wydzielonej części drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości spoczywa nie na gminach, lecz na właścicielach. W przypadku niedostosowania się do tych przepisów grozi nam grzywna (zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń – nawet 1500 zł). Jednak konsekwencje lenistwa mogą być jeszcze bardziej dotkliwe – osoba, która ulegnie wypadkowi na nieodśnieżonym chodniku, ma prawo pozwać właściciela posesji.

REKLAMA

Jak wybrać najlepszą łopatę do odśnieżania?

Jeżeli mamy do czynienia z niewielką ilością śniegu, wystarczy prosty, niedrogi sprzęt. W polskich warunkach z reguły jednak doświadczamy dosyć długotrwałych opadów, które szybko zamieniają się w twardy, zmrożony (i ciężki) śnieg. W tym przypadku, by wybór był trafny, musimy poświęcić na niego więcej czasu.

Zobacz także: Jak się pozbyć śniegu z dachu?

Na co zwrócić uwagę kupując łopatę do odśnieżania:

Materiał, z którego wykonana jest łopata:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– tworzywo sztuczne – jego zaletą jest niska cena, wadą – niska żywotność,

– stal, aluminium – taki sprzęt na pewno będzie służył dłużej, a jeżeli do tego zawiera domieszki metali szlachetnych lub węgla, będzie również odporny na korozję i inne objawy zniszczenia,

– drewno – klasyczna deska z uchwytem – jest to sprzęt tani, ale nietrwały i nieporęczny.

Zobacz także:  Obowiązek odśnieżania dachów


Waga łopaty – jest bardzo istotna, już sam śnieg jest ciężki, dlatego warto wybrać łopatę z aluminiowym uchwytem.

REKLAMA

Uchwyt (czyli sztyl) – dzięki niemu będziemy się znacznie pochylać, dzięki temu unikniemy też bólu kręgosłupa. Jeżeli uchwyt łopaty będzie odpowiednio wyprofilowany powinien się łagodnie wyginać na środku, a na końcu powrócić do takiego kąta jak u nasady. Najlepszy jest taki sztyl, który na środku posiada regulację kąta.

Wielkość łopaty – oczywiście im szersza, tym szybciej zgarniemy śnieg. Na rynku dostępne są modele o szerokości powyżej 800 mm, które świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach (np. parking, podjazd, szerokie ścieżki) i mogą być obsługiwane przez dwie osoby.

Zobacz także: Zabezpiecz rośliny ogrodowe przed śniegiem

Krawędź łopaty:

– wykonana z aluminium – jest najlepsza do gładkich powierzchni takich jak beton czy asfalt, jest też bardziej odporna na ścieranie,

– wykonana z tworzywa sztucznego (guma, plastik) – dobrze sprawdza się na kostce brukowej oraz każdej innej nierównej powierzchni (nie powoduje hałasu).

Dodatkowe akcesoria – np. kółka, dzięki nim łatwiej jest prowadzić łopatę. Dodatkowy uchwyt na środku sztylu ułatwia przerzucanie śniegu, pamiętajmy jednak, że im bardziej skomplikowany sprzęt, tym w większym stopniu narażony jest na uszkodzenie, zwiększa to też jego wagę.

REKLAMA

Kiedy pada śnieg, ciężko znaleźć w sobie wystarczającą dużo motywacji, żeby zabrać się do odgarniania zalegającego śniegu. Pracę należy sobie tak zorganizować tak, żeby wykonać ją można było jak najszybciej i przy jak najmniejszych nakładach pracy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni sprzęt.

Zanim zabierzemy się do odśnieżania warto zaopatrzyć się też w specjalne zimowe rękawiczki robocze, które można kupić w sklepach. Wykonane są one z grubszego materiału (jak te zwykłe) i mają warstwę antypoślizgowej gumy.

Zobacz także: Pług zasypał chodnik, ale Ty zapłacisz mandat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA