REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Dachy pokryte papą często wymagają renowacji lub całkowitej wymiany. W przypadku dachów wykonanych z papy z bitrumu niemodyfikowanego, z welonu szklanego lub z wkładką kartonową konserwację należy wykonać już po 2 – 3 latach od położenia. Nieco dłużej możemy poczekać w przypadku dachu z bitrumu modyfikowanego, na włókninie poliestrowej lub szklanej – nawet do 5 – 6 lat. Jak prawidłowo przeprowadzić remont pokrycia dachowego z papy?

Kosze dachowe – jak należy prawidłowo je budować?

Kosze dachowe to elementy niezbędne na dachach o skomplikowanych formach. Prawidłowe wykonanie kosza dachowego zabezpiecza dach przed przeciekaniem, gwarantuje również jego dużo dłuższą trwałość. Jak dobrze zbudować kosz dachowy? Jakich materiałów najlepiej użyć aby kosze dachowe były szczelne?

Gwoździarka pneumatyczna – czym się kierować podczas jej zakupu?

Gwoździarka pneumatyczna to wygodne urządzenie pomocne w pracach domowych. Aby wybrać odpowiednią gwoździarkę należy przede wszystkim pomyśleć w jakich sytuacjach będzie ona przydatna. W zależności od tego czy chcemy korzystać z gwoździarki na zewnątrz czy wewnątrz budynku, mamy do wyboru gwoździarkę gazową lub gazowo-elektryczną.

Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Dach zielony to ciekawe urozmaicenie nie tylko osiedla z blokami mieszkalnymi, lecz także wszystkich przestrzeni z płaskimi dachami, na których mogą zostać stworzone ogrody. W jaki sposób prawidłowo wykonać zielony dach? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka powinna być hydroizolacja i konstrukcja zielonego dachu?

REKLAMA

Dach z łupka kamiennego – charakterystyka, budowa i rodzaje

Dachy wykonane z łupka kamiennego budowane były już ponad 2000 lat temu. Łupek nadal wykorzystywany jest do tworzenia dachów ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd a także możliwość różnorodnego ułożenia. W zależności od umiejętności dekarza i naszych gustów możemy wybierać spośród pokryć dzikich, łuskowych, uniwersalnych, ośmiokątnych, francuskich, staroniemieckich i innych.

Sposoby ochrony budynku przed burzą

Aby chronić instalację elektryczną i urządzenia elektroniczne w swoim domu powinniśmy zamontować odpowiednie elementy piorunochronne na dachu budynku. Czym są zwody, uziomy i przewody odprowadzające? Co świadczy o dobrej jakości systemów ochrony budynku przed burzą? Jakie usytuowanie domu może wpływać na większe prawdopodobieństwo wyładowań elektrycznych?

Podwyższenie poziomu działki – vademecum

Podwyższenie poziomu działki nie może być wykonywane w dowolny sposób ze względu na niekorzystne konsekwencje dla właścicieli sąsiednich działek. Podwyższenie poziomu działki jest więc ograniczone przepisami prawa. Kiedy wobec tego możemy podwyższyć poziom naszej działki? Czy będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę? Jak zawrzeć ugodę z sąsiadem aby podwyższenie poziomu działki nie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami?

Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Przeprowadzenie tras kablowych w domach jednorodzinnych nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto zdecydować się na profesjonalnie poprowadzoną trasę kablową już na etapie projektowania budynku. Koryta kablowe z blachy stalowej, korytka siatkowe druciane czy drabiny kablowe to rozwiązania dostępne praktycznie w każdym budynku. Zobacz, jak odpowiednio przeprowadzić trasy kablowe?

REKLAMA

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego – jak zaprojektować część dzienną?

Część dzienna w domu jednorodzinnym to taka, w której spędzamy największą część dnia. Poza przyjmowaniem gości, spędzamy tam również czas w rodzinnym gronie. W jaki sposób zaprojektować część dzienną w domu jednorodzinnym aby była funkcjonalna i spełniała wymagania wszystkich domowników? Jak sprawić aby salon był przytulny i jednocześnie wygodny w użytkowaniu? Zobacz poradnik.

Sposoby wykańczania powierzchni drewnianych

Powierzchnie drewniane mogą być wykończone w różnorodny sposób. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe, farby akrylowe, barwniki do drewna, bejce, które chronią drewno, impregnaty, lakiery, w tym lakiery cold-cure, oleje, woski czy politury. W jaki sposób wykończyć powierzchnie drewniane?

Sufit napinany – sposób na nierówny strop

Sufit napinany to rozwiązanie dla tych, którzy mają nierówny strop lub chcą ukryć biegnące wzdłuż ścian i sufitów rury, które szpecą pomieszczenia. Montaż sufitu napinanego jest dużo prostszy niż montaż sufitu podwieszanego i co najważniejsze, trwa zdecydowanie krócej. Sufit napinany, to szybki jego montaż oraz wybór dowolnego koloru oraz wzory na montowanym suficie.

Gniazda natynkowe jako element aranżacji wnętrza

Czy gniazda natynkowe mogą by jednym z elementów aranżacji wnętrza? Okazuje się, że tak.

Metody cieplnego łączenia metali

Łączenie metali za pomocą ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie. Czym różnią się te poszczególne metody łączenia metali? Jakie druty i elektrody można stosować do spawania stali? Jakie spoiwa lutownicze należy stosować do lutowania miękkiego, a jakie do lutowania twardego? Zobacz poradnik.

Betony cementowe specjalne

Do betonów specjalnych na bazie cementu zaliczamy: beton hydrotechniczny, betony żaroodporny i betony odporny na ścieranie. Czym się charakteryzują, na czym polega ich wykonanie?

Układanie i zagęszczanie mieszanek betonowych. Przewodnik

Aby mieszanka betonowa w szalunku była równo ułożona nie wystarczy po prostu ją w nim umieścić. Istnieje szereg zasad wg których powinniśmy rozmieszczać beton w szalunku. Np. poczynając od najniższego miejsca. Nie powinniśmy tez zapomnieć o sztychowaniu, ubijaniu i wibrowaniu betonu. Zobacz poradnik.

Transport mieszanki betonowej na plac budowy

Beton można transportować na różne sposoby: na taczkach, wózkach, pojemnikach z otwieranym dnem, przenośnikach taśmowych, za pomocą specjalnych pomp lub z pomocą samochodów z pojemnikami obrotowymi tzw. gruszek. Zobacz ile powinien wynosić maksymalny czas transportu betonu? oraz na jaką maksymalną odległość można transportować mieszankę betonową?

Domieszki do betonów zwykłych

Zadaniem domieszek stosowanych do mieszanek betonowych jest zmiana właściwości mieszanki. Wzbogacając mieszanki betonowe o różne domieszki możemy wydłużyć czas wiązania betonu, obniżyć temperaturę wiązania, zmniejszyć nasiąkliwość betonu lub zwiększyć jego wytrzymałość. Zobacz jakie właściwości nadają betonom poszczególne domieszki.

Umowy budowlane – rodzaje

Aby wszystko było zgodne z prawem, roboty budowlane powinny być wykonywane wyłącznie na podstawie umów zawartych pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

Kosztorysowanie – rodzaje kosztorysów

Wg przepisów prawnych w zależności od przeznaczenia, wyróżnia się cztery rodzaje kosztorysów: kosztorys inwestorski, kosztorys ofertowy, kosztorys zamienni oraz kosztorys powykonawczy. Czym się charakteryzują?

Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.

Fundamenty głębokie – pale gotowe i monolityczne

Pale gotowe i pale monolityczne można wykonywać z różnych materiałów np. z drewna, stali, betonu, żelbetu lub betonu sprężonego. Zobacz, w jakich sytuacjach wykonuje się fundamenty palowe oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wykonywania.

Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zmian w instalacjach w domu jednorodzinnym nie da się przeprowadzić na każdym etapie budowy lub po jej zakończeniu, a jeśli jest to możliwe, wówczas wiąże się z wysokimi kosztami. Kiedy wobec tego możemy przeprowadzić zmiany w instalacjach? Jakie zmiany będziemy w stanie wdrożyć na różnych etapach budowy?

Ogrzewanie domu gazem. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na podłączenie gazu w swoim domu, warto pomyśleć o kosztach przyłączenia i kosztach samego ogrzewania gazowego. W jaki sposób załatwić formalności związane z przyłączeniem domu do sieci gazowej? Jakie będą opłaty za ogrzewanie domu gazem? Jak długo należy czekać na decyzję w sprawie przyłączenia?

Żaluzje i rolety do pomieszczeń biurowych, łazienki i okien dachowych

Co wybrać żaluzje czy rolety? Jak wybrać najlepsze żaluzje do pomieszczeń biurowych, łazienki lub n poddasze? Czy rolety przyklejane – czy są trwałe? Jak czyścić tkaniny, z których rolety są wykonane? Zobacz poradnik.

Stolarka okienna: Etykiety energetyczne – dlaczego warto je czytać?

Etykiety energetyczne możemy spotkać na coraz większej ilości produktów. Niegdyś spotykaliśmy je głównie na sprzęcie agd (pralkach, lodówkach), teraz etykiety energetyczne możemy spotkać także na kupowanych oknach. Zobacz, co oznaczają poszczególne oznaczenia na etykiecie oraz jak czytać etykietę energetyczną.

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Ściany ze szklanych pustaków nazywanych także luksferami mogą być funkcjonalnymi i dekoracyjnymi elementami wystroju wnętrz. W jaki sposób prawidłowo wybudować ścianę ze szklanych pustaków? Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wznoszeniu ściany z luksferów? W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się szklane ściany?

Zabudowy balkonów i loggi. System ramowy i bezramowy, który wybrać?

Coraz częściej decydujemy się na zabudowę balkonu czy loggi aby dzięki temu uzyskać dodatkową przestrzeń, którą możemy użytkować przez cały rok. Do zabudowy wykorzystujemy systemy ramowe i bezramowe. Który system będzie korzystniejszy w przypadku zabudowy loggi, a który sprawdzi się przy balkonach? Na co zwrócić uwagę podczas montażu zabudowy?

Jak usytuować dom na działce względem stron świata?

Zanim kupimy projekt architektoniczny wymarzonego domu, zastanówmy się, jak usytuować dom na działce względem stron świata. Odpowiednie położenie sprawi, że wszystkie pomieszczenia będą dobrze doświetlone, co pozwoli nam na ograniczenie zużycia energii. Weźmy także pod uwagę, w których pomieszczeniach potrzebujemy więcej światła, a w których wystarczy go niewiele w ciągu dnia.

Ekogroszek – najpopularniejszy materiał na opał

Jeden z serwisów internetowych przeprowadził badanie, jaki rodzaj opału najczęściej stosują Polacy. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest nim ekogroszek, który wybiera 37% badanych, zaraz za nim znajduje się drewno (24,8%) i węgiel kamienny (16,5%).

Ogród zimowy – budowa i formalności

Ogród zimowy może być ciekawym i funkcjonalnym dodatkiem do budynku jednorodzinnego. Ogród zimowy możemy wybudować łącząc go z istniejącym budynkiem lub postawić jako obiekt wolnostojący. Zobacz, jakich formalności należy dopełnić, aby wybudować ogród zimowy? Jak wybrać najlepsze miejsce na jego budowę oraz jakie materiały należy zastosować?

Szkło – nowoczesny materiał aranżacyjny do wykańczania wnętrz

Szkoło coraz częściej wykorzystuje się w aranżacji wnętrz. Wraz z rozwojem materiałów zmieniają się też jego właściwości. Coraz częściej szkło jest odporne na wilgoć, promienie UV i wysoką temperaturę – możne je stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, w tym także w kuchniach oraz w łazienkach.

Pochłaniacz pyłu – pomocny podczas wiercenia otworów

Kiedy wiercimy otwory w ścianie powstaje mnóstwo pyłu, który osiada na wszystkim, na meblach, na podłodze, a także unosi się w powietrzu. Stosując pochłaniacz pływu podczas wiercenia, osiadającego pyłu będzie znacznie mniej.

Odnawianie drewnianych drzwi i okien

Drzwi i okna zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Muszą więc nie tylko być wytrzymałe, by zapewniać domownikom bezpieczeństwo oraz chronić przed zimnem i wilgocią, ale również cieszyć oko – w końcu będziemy na nie patrzeć przez wiele lat. Warunki te pomogą spełnić środki ochronno- dekoracyjne przeznaczone właśnie do stolarki otworowej.

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Za samowolę budowlaną uznaje się postawienie budynku mieszkalnego, gospodarczego, użyteczności publicznej czy nawet altany powyżej 25m2 bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wobec tego zalegalizować samowolę budowlaną? Z jakimi kosztami legalizacji powinniśmy się liczyć? Jakich dokumentów potrzebujemy aby starać się o legalizację?

Zakup materiałów budowlanych – Poradnik Inwestora

Materiały budowlane oferują nam obecnie składy budowlane, hipermarkety a nawet sklepy internetowe. Gdzie wobec tego najlepiej kupować materiały budowlane? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych? Kiedy i z jakiego powodu ceny materiałów budowlanych spadają? Przeczytaj o tym w naszym Poradniku Inwestora!

Kolektory słoneczne – rodzaje, zasada działania, montaż

Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejszym źródłem energii. Z uwagi na klimat panujący w Polsce mogą stanowić tylko uzupełnienie energii cieplnej, ale mimo to decydujemy się na ich instalację. Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych? W jaki sposób działają kolektory i gdzie najlepiej je zainstalować?

Garaż gotowy – budowa i formalności

Garaż gotowy to znaczne ułatwienie dla tych z nas, którzy nie chcą tuż po ukończeniu domu rozpoczynać kolejnej budowy. Gotowe garaże nie wymagają murowania, wystarczy złożyć dostarczone nam przez producenta elementy. Do wyboru mamy garaże gotowe drewniane, blaszane a także z garaże betonowe. Jak wygląda postawienie garażu gotowego i na jakie formalności powinniśmy być przygotowani?

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Jeśli planujemy budowę domu na działce, która otoczona jest zabudową jednorodzinną, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej odległości od granicy naszej działki stoją inne budynki i czy są to budynki murowane, czy też drewniane. Te elementy wpłyną na miejsce usytuowania naszego przyszłego domu ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Budowa altany w ogrodzie

Altana to atrakcyjna ozdoba zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Altany ogrodowe chronią nas przed deszczem i słońcem, są świetnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z rodziną. Jeśli zastanawiasz się czy postawienie altany wymaga pozwolenia na budowę oraz jakich formalności musisz dopełnić przed budową altany w ogrodzie – przeczytaj poniższy artykuł.

Budowa domu letniskowego – formalności

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę? Czy warto kierować się ceną? Jak ocenić otoczenie i jak wybrać lokalizację? Dlaczego przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu? Zobacz poradnik.

Laser krzyżowy – zamiast tradycyjnej poziomicy

Laser krzyżowy to rodzaj elektronicznej poziomicy, dzięki której możemy w prosty sposób jednocześnie wyznaczyć linie pionowe oraz linie poziome. Z pomocą lasera krzyżowego możemy np. powiesić grupę obrazów, a także stworzyć ciekawy wzór na ścianie.

Dopłaty do systemu solarnego – różne w zależności od rodzaju kolektora

Wg nowych przepisów dopłaty do systemów solarnych będą różne w zależności od powierzchni kolektora. Dopłata do kolektora płaskiego będzie wyższa o 1400 zł, niż w przypadku kolektora próżniowego.

Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze

Świetlik tunelowy to ciekawe rozwiązanie, aby doświetlić garderobę, łazienkę, korytarz lub garaż. W zależności od miejsca montażu, świetlik dachowy może być bardziej wydajny, niż żarówka. Świetlik dachowe można stosować zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich.

Budowa ogrodzenia – o czym należy pamiętać

Ogrodzenie to najlepszy i najprostszy sposób na wyznaczenie granic działki. Choć budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak jego wykonanie musi być zgodne z ogólnie przyjętymi przepisami. Budując ogrodzenie musimy uwzględnić sąsiedzkie relacje, inaczej jego budowa może stać się źródłem kłopotów i konfliktów.

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć i kiedy najlepiej je montować?

Rolety zewnętrzne do okien mogą pełnić wiele funkcji: chronić naszą prywatności, bezpieczeństwo, a także ochronić wnętrze naszego domu przed przegrzaniem i hałasem. Rolety zewnętrzne pełnią swoje funkcje przez cały rok. Jeśli planujemy ich zakup, decyzję o ich nabyciu warto podjąć jeszcze na etapie projektowania domu, a ich montaż przeprowadzić jeszcze na etapie budowy domu.

REKLAMA