Dachy wykonane z łupka kamiennego budowane były już ponad 2000 lat temu. Łupek nadal wykorzystywany jest do tworzenia dachów ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd a także możliwość różnorodnego ułożenia. W zależności od umiejętności dekarza i naszych gustów możemy wybierać spośród pokryć dzikich, łuskowych, uniwersalnych, ośmiokątnych, francuskich, staroniemieckich i innych.
Powierzchnie drewniane mogą być wykończone w różnorodny sposób. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe, farby akrylowe, barwniki do drewna, bejce, które chronią drewno, impregnaty, lakiery, w tym lakiery cold-cure, oleje, woski czy politury. W jaki sposób wykończyć powierzchnie drewniane?
Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.
Zanim kupimy projekt architektoniczny wymarzonego domu, zastanówmy się, jak usytuować dom na działce względem stron świata. Odpowiednie położenie sprawi, że wszystkie pomieszczenia będą dobrze doświetlone, co pozwoli nam na ograniczenie zużycia energii. Weźmy także pod uwagę, w których pomieszczeniach potrzebujemy więcej światła, a w których wystarczy go niewiele w ciągu dnia.
Jeden z serwisów internetowych przeprowadził badanie, jaki rodzaj opału najczęściej stosują Polacy. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest nim ekogroszek, który wybiera 37% badanych, zaraz za nim znajduje się drewno (24,8%) i węgiel kamienny (16,5%).
Świetlik tunelowy to ciekawe rozwiązanie, aby doświetlić garderobę, łazienkę, korytarz lub garaż. W zależności od miejsca montażu, świetlik dachowy może być bardziej wydajny, niż żarówka. Świetlik dachowe można stosować zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich.