REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dach z łupka kamiennego – charakterystyka, budowa i rodzaje

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Dachy wykonane z łupka kamiennego budowane były już ponad 2000 lat temu. Łupek nadal wykorzystywany jest do tworzenia dachów ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd a także możliwość różnorodnego ułożenia. W zależności od umiejętności dekarza i naszych gustów możemy wybierać spośród pokryć dzikich, łuskowych, uniwersalnych, ośmiokątnych, francuskich, staroniemieckich i innych.

Dachy wykonane z łupka kamiennego znane są od ponad 2000 lat, najstarsze jakie przetrwały do naszych czasów liczą nawet ponad 300 lat. W związku z tym są uznawane za wyjątkowo trwałe i jednocześnie dekoracyjne. Sam kamień łupkowy wykorzystywany do budowy tego typu pokryć dachowych zawiera nawet 90 warstw na jeden milimetr grubości materiału, co oznacza, że gotowa blaszka o grubości standardowej około 5 mm zawiera nawet 450 warstw. Dodatkowym atutem łupka kamiennego jest jego połysk wynikający z długotrwałych procesów wietrzenia i odsłaniania łyszczyka – miki.

REKLAMA

Pokrycie uniwersalne, prostokątne i o układzie plastra miodu

Zarówno pokrycie uniwersalne, jak i prostokątne, a także to o układzie plastra miodu są rozwiązaniami tanimi – biorąc pod uwagę klasę surowca – i dość łatwymi do wykonania. Za najtańsze uznaje się pokrycie uniwersalne, które tworzy się z prostokątnych kamieni o lekko zaokrąglonych narożach. Nie dość, że pozwala to na uzyskanie trzech różnych optyk dachu, to dodatkowo umożliwia pokrycie dachu o zorientowaniu prawym i lewym z wykorzystaniem tego samego kamienia. Pokrycie prostokątne to rozwiązanie klasyczne, stosowane w wielu europejskich krajach. Ze względu na różnorodność kształtów świetnie pasuje nawet do nowoczesnych budynków. Przy pokryciu prostokątnym możemy wybierać spośród kamieni o kształcie rybiej łuski, kamieni karpiówkowych – prostokątne i zaokrąglone całkowicie na stronie czołowej, kamieni ośmiokątnych – o narożach przyciętych pod kątem 45° a także kamieni ostrokątnych, francuskich – prostokąty skierowane do dołu, z podcięciem obustronnym o kącie 45°. Zaś kamienie o ściętych narożach dają możliwość uzyskania efektu tzw. plastra miodu.

Pokrycie staroniemieckie i łuskowe

Pokrycie staroniemieckie jest zdecydowanie trudniejsze do wykonania niż uniwersalne czy prostokątne. Typowe dla pokrycia staroniemieckiego są efektowne powiązania brzegów początkowych i końcowych, rzędów kalenicowych i okapowych, a także różne możliwości wykonania koszy dachowych. Charakterystyczne w pokryciu staroniemieckim jest zmniejszanie się kamieni w kolejnych rzędach od okapu do kalenicy. Pokrycie, które przypomina staroniemieckie to pokrycie łuskowe. Jednak tutaj kamienie są tej samej wielkości a ich podstawę stanowi romb.

Pokrycie dzikie

Najtrudniejszym pokryciem jest pokrycie dzikie ze względu na to, że bazuje na przypadku. Wykonuje się je z nieobrobionych kamieni łupkowych, często o różnorodnych brzegach i dowolnej wielkości. Takie pokrycie wymaga bardzo dużych umiejętności dekarskich, ale dzięki temu możemy wybierać spośród wszystkich zaprezentowanych wcześniej technik układu.

Zobacz także: Uszczelnianie dachów: bitumicznych, ceramicznych oraz blaszanych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Zobacz także: Właściwości akustyczne pokryć dachowych: dachówka betonowa, dachówka ceramiczna, blacha dachowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

REKLAMA

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

REKLAMA