REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyrównywanie podłogi drewnianej. Poradnik

Justyna Hek
Podłoga drewniana. Fot. Domalux
Podłoga drewniana. Fot. Domalux
Domalux

REKLAMA

REKLAMA

Zanim przystąpimy do układania na podłodze płytek, wykładziny z PCV czy wykładziny dywanowej, powinniśmy wyrównać powierzchnię tak, aby nic wystającego nie zniszczyło nowo położonej warstwy materiału. Jak wyrównać podłogę drewnianą? W jaki sposób odpowiednio pokryć podłogę płytami pilśniowymi? Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania podłoża pod płytki ceramiczne?

REKLAMA

Nie powinniśmy układać płytek ceramicznych, wykładziny PCV ani wykładziny dywanowej jeśli powierzchnia podłogi jest nierówna. Wystające z podłogi elementy mogą doprowadzić do zniszczenia nowej warstwy, która z założenia ma stanowić ozdobę całego pomieszczenia. Gdy powierzchnia pod spodem wykonania jest z drewna nienadającego się do dalszego użytku, powinniśmy ją najpierw wyrównać i wypoziomować. Do tego celu najłatwiej użyć twardych płyt pilśniowych o grubości 3 mm lub płyt ze sklejki o grubości 6 mm.

Płyty drewniane – co zrobić przed ich ułożeniem?

Zanim przystąpimy do układania drewnianych płyt należy upewnić się, czy wentylacja podpodłogowa została wykonana prawidłowo. Przy nieodpowiedniej wentylacji może dochodzić do próchnienia podłogi lub jej zawilgocenia. Warto także sprawdzić w jakim stanie są wszystkie elementy instalacji prowadzonej pod podłogą – gdy położymy kolejną warstwę jaką stanowić będą płyty drewniane, dostęp do systemów instalacyjnych stanie się utrudniony. Jeśli pomieszczenie, w którym chcemy ułożyć płyty jest regularnie ogrzewane, wystarczy przed ich zamontowaniem położyć je na krawędziach i pozostawić tak na dwie doby. Gdy jednak pomieszczenie nie będzie stale ogrzewane, najpierw powinniśmy namoczyć przy użyciu ciepłej wody strukturalną stronę – w przypadku płyt pilśniowych – lub obydwie strony – w przypadku płyt ze sklejki. Tak przygotowane płyty należy zostawić na dobę w miejscu, gdzie będą później montowane. Płyty układamy na stosie pamiętając aby były do siebie zwrócone tylnymi ściankami.

Układanie płyt drewnianych

Przed rozpoczęciem układania płyt należy wyznaczyć prostopadłe linie przebiegające przez środek pomieszczenia – najłatwiej wykonać to za pomocą sznurka kredowego. Każda z płyt powinna mieć kształt kwadratu o boku 120 cm. Pierwszą płytę kładziemy w miejscu przecięcia naszych prostopadłych linii a każdą kolejną w sąsiedztwie pierwszej. Aby prawidłowo przybić płyty do podłogi należy wykorzystać długie gwoździe. Najlepiej rozpocząć wbijanie gwoździ od środka płyty i stopniowo przesuwać się o 15 cm. Warto zaznaczyć, że twarde płyty pilśniowe powinniśmy kłaść szorstką stroną do góry – jeśli producent nie zaleca inaczej. Dzięki temu klej, który położymy na płytach będzie się lepiej trzymał.

Zobacz także:  Szlifowanie podłóg drewnianych. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Panele podłogowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Zobacz także:  Lakierowanie parkietu lakierem jednoskładnikowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA