Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym
REKLAMA
REKLAMA
Lakier dwuskładnikowy jest lakierem chemoutwardzalnym. Oznacza to, że jest bardzo trwały i posiada dużą odporność na ścieranie i na uderzenia. Jest również odporny na większość rozpuszczalników. Świetnie sprawdzi się w miejscach, które są częściej użytkowane, np. w przedpokoju. Dodatkową zaletą lakieru dwuskładnikowego jest to, że nie żółknie. Lakier dwuskładnikowy wzmacnia też kolor naturalnego drewna. Lakier dwuskładnikowy najlepiej nadaje się na podłogi laminowane, płyty pilśniowe korek, kamień, płytki winylowe oraz na surowe drewno. Lakier dwuskładnikowy nadaje się wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń.
REKLAMA
Surowe drewno może być barwione tylko przed lakierowaniem. Preparat barwiący wsiąka w głąb drewna nadając mu odpowiedni kolor. Po lakierowaniu parkietu, jego barwienie nie będzie już możliwe.
Zobacz także: Jaką podłogę dobrać do przedpokoju?
Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym
Przed lakierowaniem parkietu należy przygotować niezbędne narzędzia. Oto czego potrzebujemy: gumowe rękawice, płaski, szeroki pędzel, drobnoziarnisty i średnioziarnisty papier ścierny, rozpuszczalnik do rozcieńczania i czyszczenia oraz szlifierki kątowe i taśmowe.
Przed lakierowaniem pamiętajmy, aby dobrze wyczyścić parkiet. Po czyszczeniu należy jeszcze go wyszlifować szlifierką kątową.
Zobacz także: Jak przygotować podłoże przed lakierowaniem?
Stare parkiety często mają odczyn alkaliczny. Dzieje się tak dlatego, że są wielokrotnie czyszczone różnymi środkami żrącymi. Nowe parkiety również mogą mieć taki odczyn z racji tego, że często pokryte są kurzem lub pyłem gipsowym. Zanim zaczniemy lakierowanie takiego parkietu, powinniśmy użyć preparatu neutralizującego do jego wyczyszczenia. Zapewni to dobrą przyczepność lakieru do parkietu.
Zanim przystąpimy do lakierowania musimy przygotować lakier. Przygotujmy taką ilość lakieru, jaką zużyjemy za jednym razem. Pamiętajmy, by dobrze wymieszać składniki.
Zobacz także: Jaką wykładzinę położyć w przedpokoju?
Samo lakierowanie nie jest trudnym zadaniem. Pierwszą warstwę należy nakładać płaskim pędzlem od okna w kierunku drzwi. Jeśli zaczniemy od drzwi, odetniemy sobie drogę wyjścia. Lakier nakładajmy zgodnie z ułożeniem słojów drewna.
Większość lakierów posiada składniki, które podrażniają skórę dlatego też pamiętajmy, aby nakładać lakier w gumowych rękawiczkach. Ważne jest także, aby zawsze lakierować parkiet przy otwartym oknie.
Gdy lakier wyschnie, należy delikatnie wyczyścić parkiet papierem ściernym. Po wyszlifowaniu należy dokładnie oczyścić go z drobin kurzu i następnie nanieść drugą warstwę lakieru tak samo, jak pierwszą.
Należy sprawdzić też, jaki jest czas schnięcia lakieru. Wszelkie informacje o czasie schnięcia lakieru znajdziemy na opakowaniu. W przypadku niektórych lakierów chemoutwardzalnych nawet przez trzy dni nie wolno użytkować podłogi. W przypadku lakierów z dużą ilością substancji stałych, wystarczy odczekać jedynie dwie godziny od nałożenia ostatniej warstwy.
Zobacz także: Nowoczesne podłogi – Podłoga winylowa w nowej odsłonie
REKLAMA
REKLAMA