REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arkadiusz Dybowski
Parkiet. Fot. Fotolia
Parkiet. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lakierowanie parkietu nie jest trudną czynnością, należy jednie pamiętać, aby właściwie dobrać lakier do danego parkietu. Podpowiadamy jak lakierować parkiet lakierem dwuskładnikowym.

Lakier dwuskładnikowy jest lakierem chemoutwardzalnym. Oznacza to, że jest bardzo trwały i posiada dużą odporność na ścieranie i na uderzenia. Jest również odporny na większość rozpuszczalników. Świetnie sprawdzi się w miejscach, które są częściej użytkowane, np. w przedpokoju. Dodatkową zaletą lakieru dwuskładnikowego jest to, że nie żółknie. Lakier dwuskładnikowy wzmacnia też kolor naturalnego drewna. Lakier dwuskładnikowy najlepiej nadaje się na podłogi laminowane, płyty pilśniowe korek, kamień, płytki winylowe oraz na surowe drewno. Lakier dwuskładnikowy nadaje się wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń.

REKLAMA

Surowe drewno może być barwione tylko przed lakierowaniem. Preparat barwiący wsiąka w głąb drewna nadając mu odpowiedni kolor. Po lakierowaniu parkietu, jego barwienie nie będzie już możliwe.

Zobacz także: Jaką podłogę dobrać do przedpokoju?

Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym

Przed lakierowaniem parkietu należy przygotować niezbędne narzędzia. Oto czego potrzebujemy: gumowe rękawice, płaski, szeroki pędzel, drobnoziarnisty i średnioziarnisty papier ścierny, rozpuszczalnik do rozcieńczania i czyszczenia oraz szlifierki kątowe i taśmowe.

Przed lakierowaniem pamiętajmy, aby dobrze wyczyścić parkiet. Po czyszczeniu należy jeszcze go wyszlifować szlifierką kątową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przygotować podłoże przed lakierowaniem?


Stare parkiety często mają odczyn alkaliczny. Dzieje się tak dlatego, że są wielokrotnie czyszczone różnymi środkami żrącymi. Nowe parkiety również mogą mieć taki odczyn z racji tego, że często pokryte są kurzem lub pyłem gipsowym. Zanim zaczniemy lakierowanie takiego parkietu, powinniśmy użyć preparatu neutralizującego do jego wyczyszczenia. Zapewni to dobrą przyczepność lakieru do parkietu.

Zanim przystąpimy do lakierowania musimy przygotować lakier. Przygotujmy taką ilość lakieru, jaką zużyjemy za jednym razem. Pamiętajmy, by dobrze wymieszać składniki.

Zobacz także: Jaką wykładzinę położyć w przedpokoju?

Samo lakierowanie nie jest trudnym zadaniem. Pierwszą warstwę należy nakładać płaskim pędzlem od okna w kierunku drzwi. Jeśli zaczniemy od drzwi, odetniemy sobie drogę wyjścia. Lakier nakładajmy zgodnie z ułożeniem słojów drewna.

Większość lakierów posiada składniki, które podrażniają skórę dlatego też pamiętajmy, aby nakładać lakier w gumowych rękawiczkach. Ważne jest także, aby zawsze lakierować parkiet przy otwartym oknie.

Gdy lakier wyschnie, należy delikatnie wyczyścić parkiet papierem ściernym. Po wyszlifowaniu należy dokładnie oczyścić go z drobin kurzu i następnie nanieść drugą warstwę lakieru tak samo, jak pierwszą.

Należy sprawdzić też, jaki jest czas schnięcia lakieru. Wszelkie informacje o czasie schnięcia lakieru znajdziemy na opakowaniu. W przypadku niektórych lakierów chemoutwardzalnych nawet przez trzy dni nie wolno użytkować podłogi. W przypadku lakierów z dużą ilością substancji stałych, wystarczy odczekać jedynie dwie godziny od nałożenia ostatniej warstwy.

Zobacz także: Nowoczesne podłogi – Podłoga winylowa w nowej odsłonie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA