REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym

Arkadiusz Dybowski
Parkiet. Fot. Fotolia
Parkiet. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lakierowanie parkietu nie jest trudną czynnością, należy jednie pamiętać, aby właściwie dobrać lakier do danego parkietu. Podpowiadamy jak lakierować parkiet lakierem dwuskładnikowym.

Lakier dwuskładnikowy jest lakierem chemoutwardzalnym. Oznacza to, że jest bardzo trwały i posiada dużą odporność na ścieranie i na uderzenia. Jest również odporny na większość rozpuszczalników. Świetnie sprawdzi się w miejscach, które są częściej użytkowane, np. w przedpokoju. Dodatkową zaletą lakieru dwuskładnikowego jest to, że nie żółknie. Lakier dwuskładnikowy wzmacnia też kolor naturalnego drewna. Lakier dwuskładnikowy najlepiej nadaje się na podłogi laminowane, płyty pilśniowe korek, kamień, płytki winylowe oraz na surowe drewno. Lakier dwuskładnikowy nadaje się wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń.

REKLAMA

Surowe drewno może być barwione tylko przed lakierowaniem. Preparat barwiący wsiąka w głąb drewna nadając mu odpowiedni kolor. Po lakierowaniu parkietu, jego barwienie nie będzie już możliwe.

Zobacz także: Jaką podłogę dobrać do przedpokoju?

Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym

Przed lakierowaniem parkietu należy przygotować niezbędne narzędzia. Oto czego potrzebujemy: gumowe rękawice, płaski, szeroki pędzel, drobnoziarnisty i średnioziarnisty papier ścierny, rozpuszczalnik do rozcieńczania i czyszczenia oraz szlifierki kątowe i taśmowe.

Przed lakierowaniem pamiętajmy, aby dobrze wyczyścić parkiet. Po czyszczeniu należy jeszcze go wyszlifować szlifierką kątową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przygotować podłoże przed lakierowaniem?


Stare parkiety często mają odczyn alkaliczny. Dzieje się tak dlatego, że są wielokrotnie czyszczone różnymi środkami żrącymi. Nowe parkiety również mogą mieć taki odczyn z racji tego, że często pokryte są kurzem lub pyłem gipsowym. Zanim zaczniemy lakierowanie takiego parkietu, powinniśmy użyć preparatu neutralizującego do jego wyczyszczenia. Zapewni to dobrą przyczepność lakieru do parkietu.

Zanim przystąpimy do lakierowania musimy przygotować lakier. Przygotujmy taką ilość lakieru, jaką zużyjemy za jednym razem. Pamiętajmy, by dobrze wymieszać składniki.

Zobacz także: Jaką wykładzinę położyć w przedpokoju?

Samo lakierowanie nie jest trudnym zadaniem. Pierwszą warstwę należy nakładać płaskim pędzlem od okna w kierunku drzwi. Jeśli zaczniemy od drzwi, odetniemy sobie drogę wyjścia. Lakier nakładajmy zgodnie z ułożeniem słojów drewna.

Większość lakierów posiada składniki, które podrażniają skórę dlatego też pamiętajmy, aby nakładać lakier w gumowych rękawiczkach. Ważne jest także, aby zawsze lakierować parkiet przy otwartym oknie.

Gdy lakier wyschnie, należy delikatnie wyczyścić parkiet papierem ściernym. Po wyszlifowaniu należy dokładnie oczyścić go z drobin kurzu i następnie nanieść drugą warstwę lakieru tak samo, jak pierwszą.

Należy sprawdzić też, jaki jest czas schnięcia lakieru. Wszelkie informacje o czasie schnięcia lakieru znajdziemy na opakowaniu. W przypadku niektórych lakierów chemoutwardzalnych nawet przez trzy dni nie wolno użytkować podłogi. W przypadku lakierów z dużą ilością substancji stałych, wystarczy odczekać jedynie dwie godziny od nałożenia ostatniej warstwy.

Zobacz także: Nowoczesne podłogi – Podłoga winylowa w nowej odsłonie

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA