REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lakierowanie podłóg – zasady, których należy przestrzegać

Arkadiusz Dybowski
podłoga może być równie ciekawa jak kontrowersyjna
podłoga może być równie ciekawa jak kontrowersyjna
Media

REKLAMA

REKLAMA

Podczas lakierowania podłóg powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Lakierowanie podłóg nie jest trudnym zadaniem. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę lakierując parkiet.

Na początek zbierzmy potrzebne narzędzia, aby wszystko mieć pod ręką.

REKLAMA

Oto, co będzie nam potrzebne: gumowe rękawice, drobnoziarnisty i średnioziarnisty papier ścierny, płaski, szeroki pędzel, szlifierka kątowa, szlifierka taśmowa, rozpuszczalnik do rozcieńczania i do czyszczenia.

Przed lakierowaniem musimy opróżnić pomieszczenie z mebli oraz dokładnie wyczyścić parkiet. Następnie szlifujemy podłogę szlifierką taśmową. Miejsca trudno dostępne (narożniki, parkiet pod grzejnikiem) szlifujemy szlifierką kątową.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże przed lakierowaniem?

Jeżeli w parkiecie widoczne są rowki, wyżłobione przez owady, należy pokryć całą powierzchnię parkietu środkiem owadobójczym. Koniecznie należy przestrzegać zasad BHP, które zostały podane na opakowaniu przez producenta, ponieważ środki te często zawierają szkodliwe substancje. Do lakierowania parkietu możemy przystąpić już następnego dnia po nałożeniu środka owadobójczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, by nakładać lakier w gumowych rękawicach, żeby nie podrażniać skóry.

Lakiery w mniejszym lub w większym stopniu są toksyczne. Dlatego też lakierowanie należy przeprowadzać zawsze przy otwartym oknie. Lakierowanie podłóg dobrze jest też przeprowadzać podczas cieplejszej pory roku, ponieważ najlepiej nakładać lakier przy temperaturze 12−25 stopni C. Oczywiście jest to również ważne ze względu na nasze zdrowie. Lakierowanie przy mrozach -20 stopni nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz także: Panele podłogowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Podczas lakierowania schodów, lakier należy nakładać co drugi stopień. Dzięki temu będziemy mogli chodzić po schodach podczas ich schnięcia. Najlepiej zacząć od czoła stopnia i potem pokryć powierzchnię stopnia niższego.

Czas schnięcia zależy w znacznym stopniu od rodzaju lakieru. Informacje te zawsze znajdują się na opakowaniu. Pamiętajmy, by je dokładnie przeczytać.

Czasami lakiery wymagają nałożenia podkładu. W tym przypadku podkład powinien być tej samej marki, co lakier. Mieszanie lakierów różnych producentów może spowodować niską trwałość powłoki wykończeniowej, ponadto lakier może mieć też słabą przyczepność do podkładu. Gdy użyjemy tej samej marki podkładu i lakieru, będziemy mieli pewność,  że nie zniszczymy powłoki.

Zobacz także: Jak samemu polakierować parkiet?

Nie zawsze trzeba wymieniać stary lakier. Czasem wystarczy go jedynie odnowić. Można do tego celu użyć specjalnego środka do renowacji lakieru. Preparaty tego typu nabłyszczają parkiet i ukrywają wszelkie rysy. Warto też raz na jakiś czas przecierać parkiet tym środkiem, aby zachować jego dobry wygląd przez dłuższy czas.

Gdy lakier zacznie się wycierać, warto go odnowić, zanim przetrze się do warstwy surowego drewna. Dzięki temu unikniemy szlifowania.

Zobacz także: Jak przygotować parkiet przed lakierowaniem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Jak, popełniając ten błąd, można pozbyć się całego dobytku? Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA

GUNB: zbyt szybkie wypompowanie wody z zalanego budynku grozi katastrofą. Wytyczne nadzoru budowlanego dla powodzian. Ważny adres e-mail do zgłaszania budynków

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega, że przedwczesne wypompowywanie wody z zalanego budynku może być poważnym zagrożeniem dla tego obiektu. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przygotował zalecenia (wytyczne) odnośnie zasad powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych. Ponadto GINB opublikował specjalny adres e-mail, na który można zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Taryfy dynamiczne prądu: żeby się opłacały trzeba mieć w domu drogie urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

REKLAMA

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

REKLAMA