REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lakierowanie podłóg – zasady, których należy przestrzegać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arkadiusz Dybowski
podłoga może być równie ciekawa jak kontrowersyjna
podłoga może być równie ciekawa jak kontrowersyjna
/
Media

REKLAMA

REKLAMA

Podczas lakierowania podłóg powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Lakierowanie podłóg nie jest trudnym zadaniem. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę lakierując parkiet.

Na początek zbierzmy potrzebne narzędzia, aby wszystko mieć pod ręką.

REKLAMA

Oto, co będzie nam potrzebne: gumowe rękawice, drobnoziarnisty i średnioziarnisty papier ścierny, płaski, szeroki pędzel, szlifierka kątowa, szlifierka taśmowa, rozpuszczalnik do rozcieńczania i do czyszczenia.

Przed lakierowaniem musimy opróżnić pomieszczenie z mebli oraz dokładnie wyczyścić parkiet. Następnie szlifujemy podłogę szlifierką taśmową. Miejsca trudno dostępne (narożniki, parkiet pod grzejnikiem) szlifujemy szlifierką kątową.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże przed lakierowaniem?

Jeżeli w parkiecie widoczne są rowki, wyżłobione przez owady, należy pokryć całą powierzchnię parkietu środkiem owadobójczym. Koniecznie należy przestrzegać zasad BHP, które zostały podane na opakowaniu przez producenta, ponieważ środki te często zawierają szkodliwe substancje. Do lakierowania parkietu możemy przystąpić już następnego dnia po nałożeniu środka owadobójczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, by nakładać lakier w gumowych rękawicach, żeby nie podrażniać skóry.

Lakiery w mniejszym lub w większym stopniu są toksyczne. Dlatego też lakierowanie należy przeprowadzać zawsze przy otwartym oknie. Lakierowanie podłóg dobrze jest też przeprowadzać podczas cieplejszej pory roku, ponieważ najlepiej nakładać lakier przy temperaturze 12−25 stopni C. Oczywiście jest to również ważne ze względu na nasze zdrowie. Lakierowanie przy mrozach -20 stopni nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz także: Panele podłogowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Podczas lakierowania schodów, lakier należy nakładać co drugi stopień. Dzięki temu będziemy mogli chodzić po schodach podczas ich schnięcia. Najlepiej zacząć od czoła stopnia i potem pokryć powierzchnię stopnia niższego.

Czas schnięcia zależy w znacznym stopniu od rodzaju lakieru. Informacje te zawsze znajdują się na opakowaniu. Pamiętajmy, by je dokładnie przeczytać.

Czasami lakiery wymagają nałożenia podkładu. W tym przypadku podkład powinien być tej samej marki, co lakier. Mieszanie lakierów różnych producentów może spowodować niską trwałość powłoki wykończeniowej, ponadto lakier może mieć też słabą przyczepność do podkładu. Gdy użyjemy tej samej marki podkładu i lakieru, będziemy mieli pewność,  że nie zniszczymy powłoki.

Zobacz także: Jak samemu polakierować parkiet?

Nie zawsze trzeba wymieniać stary lakier. Czasem wystarczy go jedynie odnowić. Można do tego celu użyć specjalnego środka do renowacji lakieru. Preparaty tego typu nabłyszczają parkiet i ukrywają wszelkie rysy. Warto też raz na jakiś czas przecierać parkiet tym środkiem, aby zachować jego dobry wygląd przez dłuższy czas.

Gdy lakier zacznie się wycierać, warto go odnowić, zanim przetrze się do warstwy surowego drewna. Dzięki temu unikniemy szlifowania.

Zobacz także: Jak przygotować parkiet przed lakierowaniem?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA