REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

PS Redakcja Dom
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.

REKLAMA

Decydując sie na zakup tynku, zazwyczaj kupujemy je w postaci gotowych mieszanek, które sprzedawane są w workach o pojemności: 15, 20, 25 lub 30 kg. Tynki możemy kupować też w postaci różnego rodzaju past, które sprzedawane są jako gotowe mieszanki w wiadrach. Tynk można też wykonać samodzielnie, nie jest to jednak łatwe zadanie. Wykonując mieszankę tynkarska musimy mieć świadomość, że powinna ona mieć określone właściwości, a ich osiągnięcie nie jest takie łatwe jak mogło by się wydawać. Kupowane gotowej mieszaki sprzedawanej w workach jest bardzo wygodne, po zakupie wystarczy ją tylko rozrobić z wodą i gotowe. Pasty tynkarskie to również mieszanki, które możemy stosować od razu po zakupie.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Zobacz także:  Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Zobacz także:  Układanie płytek ściennych – mozaiki, lustrzanych, plastikowych oraz korkowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki tynk wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów rożnych tynków. Który z nich wybrać? Który będzie najlepszy?

Wyróżniamy osiem rodzajów tynków mineralnych: tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią?

REKLAMA

Tynk cementowy – to tynk, który w swoim składzie posiada cement i piasek. Tynk cementowy nie jest łatwy ani w nakładaniu, ani w rozrabianiu. Brak plastyfikatora w postaci wapnia utrudnia jego rozrabianie, ma to jednak też swoje zalety. Tynk bez wapna jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, jest odporny na działanie wilgoci i wody. Z tego właśnie względu jest to tynk, który świetnie sprawdzi sie na elewacje budynku. Tynk cementowy ma krotki czas wiązania, w związku z czym od momentu rozrobienia, mamy nie wiele czasu na jego nałożenie. Jest to dość  istotne dla osób, które nie mają wystarczająco dużo doświadczenia w nakładaniu tynku a planuj wykonać tego rodzaju prace. Tynki cementowe to tynki skurczliwe oznacza to, że podczas ich nakładania mogą pojawić się pęknięcia jeśli tynk  nanoszony jest w niewłaściwych warunkach np. w pełnym słońcu.

Tynki cementowo-wapienne  –  tynk cementowo-wapienny nie jest wytrzymały na wilgoć oraz uszkodzenia, mimo to jest jednym z bardziej wytrzymałych tynków. Tynk cementowo-wapieny ma chropowatą powierzchnię. Jeśli podczas jego nakładania  chcemy osiągnąć gładką powierzchnię, musimy mieć dużo doświadczenia w jego nakładaniu. Lepszy efekty daje zastosowanie na tynk gładzi – jako warstwy wyrównującej. Tynki cementowo-wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo . Najczęściej tynki te nakłada sie jako jedną lub dwie warstwy o grubości od 0,5 do 4 cm.

Tynki gipsowe – to jedne z najjaśniejszych tynków, są one bardzo plastyczne i dobrze się je urabia. Mówi się, że tynki gipsowe regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach (pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddaja, kiedy wilgotność powietrza jest niewielka).  Tynki te nie są odporne na wilgoć w związku z czym nie powinno sie ich stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak np. łazienka. Jeśli jednak zdecydujemy się położyć tynk gipsowy w łazience należy zabezpieczyć go dodatkową powłoką np. w postaci farby przeznaczonej do tego rodzaju pomieszczeń lub wykończyć ścianę płytkami.

REKLAMA

Tynki wapienne –  to słabe tynki, które nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Najczęściej wykorzystuje sie je do renowacji starych nawierzchni tynków, uzupełniając je wg zasady „słabsze na mocniejsze”. Tynków wapiennych nie powinno sie stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynki gipsowo-wapienne – świetnie nadają się do wnętrz, w których tworzą przyjazny mikroklimat. Niestety nie są to tynki odporne na uszkodzenia. Nie zaleca sie ich stosowania w pomieszczeniach, w których mogą być narażone na uszkodzenia. Nie powinno się ich stosować też w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynki polimerowe – tynki polimerowe to gotowe tynki, które można stosować od razu po ich zakupie. 0o zakupie a tu z przed ich zastosowaniem wystarczy je jedynie zamieszać. Tynki polimerowe produkuje się na bazie silikonu lub żywic akrylowych, które zapewniają ich elastyczność. Tynki polimerowe łatwo się nakłada, a na powierzchni tworzą zwartą i elastyczną powłokę. Są mało paroprzepuszczalne.

 Tynki cementowo-polimerowe – to tynki dostępne w postaci suchej mieszanki. Tynki cementowo-polimerowe to tynki cementowo-wapienne, które zawierają w swoim składzie mieszanki polimerowe, których zadaniem jest poprawienie właściwości plastycznych mieszanki. Tynki cementowo-polimerowe można stosować na mało nośne podłoża, wykończona powierzchnia jest gładka i nie wymaga dodatkowego wykończenia.

Tynki strukturalne – najlepiej znane są w postaci różnych tynków ozdobnych.  Możne je kupić w postaci gotowych mieszanek, które można nakładać na ścianę m.in. w postaci różnych kolorowych efektów. Najczęściej produkowane są na bazie żywicy akrylowej. Tynki strukturalne należy stosować na "mokre ściany" dopiero co wykończone tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub innym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA