REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

PS Redakcja Dom
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.

REKLAMA

Decydując sie na zakup tynku, zazwyczaj kupujemy je w postaci gotowych mieszanek, które sprzedawane są w workach o pojemności: 15, 20, 25 lub 30 kg. Tynki możemy kupować też w postaci różnego rodzaju past, które sprzedawane są jako gotowe mieszanki w wiadrach. Tynk można też wykonać samodzielnie, nie jest to jednak łatwe zadanie. Wykonując mieszankę tynkarska musimy mieć świadomość, że powinna ona mieć określone właściwości, a ich osiągnięcie nie jest takie łatwe jak mogło by się wydawać. Kupowane gotowej mieszaki sprzedawanej w workach jest bardzo wygodne, po zakupie wystarczy ją tylko rozrobić z wodą i gotowe. Pasty tynkarskie to również mieszanki, które możemy stosować od razu po zakupie.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Zobacz także:  Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Zobacz także:  Układanie płytek ściennych – mozaiki, lustrzanych, plastikowych oraz korkowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki tynk wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów rożnych tynków. Który z nich wybrać? Który będzie najlepszy?

Wyróżniamy osiem rodzajów tynków mineralnych: tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią?

REKLAMA

Tynk cementowy – to tynk, który w swoim składzie posiada cement i piasek. Tynk cementowy nie jest łatwy ani w nakładaniu, ani w rozrabianiu. Brak plastyfikatora w postaci wapnia utrudnia jego rozrabianie, ma to jednak też swoje zalety. Tynk bez wapna jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, jest odporny na działanie wilgoci i wody. Z tego właśnie względu jest to tynk, który świetnie sprawdzi sie na elewacje budynku. Tynk cementowy ma krotki czas wiązania, w związku z czym od momentu rozrobienia, mamy nie wiele czasu na jego nałożenie. Jest to dość  istotne dla osób, które nie mają wystarczająco dużo doświadczenia w nakładaniu tynku a planuj wykonać tego rodzaju prace. Tynki cementowe to tynki skurczliwe oznacza to, że podczas ich nakładania mogą pojawić się pęknięcia jeśli tynk  nanoszony jest w niewłaściwych warunkach np. w pełnym słońcu.

Tynki cementowo-wapienne  –  tynk cementowo-wapienny nie jest wytrzymały na wilgoć oraz uszkodzenia, mimo to jest jednym z bardziej wytrzymałych tynków. Tynk cementowo-wapieny ma chropowatą powierzchnię. Jeśli podczas jego nakładania  chcemy osiągnąć gładką powierzchnię, musimy mieć dużo doświadczenia w jego nakładaniu. Lepszy efekty daje zastosowanie na tynk gładzi – jako warstwy wyrównującej. Tynki cementowo-wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo . Najczęściej tynki te nakłada sie jako jedną lub dwie warstwy o grubości od 0,5 do 4 cm.

Tynki gipsowe – to jedne z najjaśniejszych tynków, są one bardzo plastyczne i dobrze się je urabia. Mówi się, że tynki gipsowe regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach (pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddaja, kiedy wilgotność powietrza jest niewielka).  Tynki te nie są odporne na wilgoć w związku z czym nie powinno sie ich stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak np. łazienka. Jeśli jednak zdecydujemy się położyć tynk gipsowy w łazience należy zabezpieczyć go dodatkową powłoką np. w postaci farby przeznaczonej do tego rodzaju pomieszczeń lub wykończyć ścianę płytkami.

REKLAMA

Tynki wapienne –  to słabe tynki, które nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Najczęściej wykorzystuje sie je do renowacji starych nawierzchni tynków, uzupełniając je wg zasady „słabsze na mocniejsze”. Tynków wapiennych nie powinno sie stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynki gipsowo-wapienne – świetnie nadają się do wnętrz, w których tworzą przyjazny mikroklimat. Niestety nie są to tynki odporne na uszkodzenia. Nie zaleca sie ich stosowania w pomieszczeniach, w których mogą być narażone na uszkodzenia. Nie powinno się ich stosować też w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynki polimerowe – tynki polimerowe to gotowe tynki, które można stosować od razu po ich zakupie. 0o zakupie a tu z przed ich zastosowaniem wystarczy je jedynie zamieszać. Tynki polimerowe produkuje się na bazie silikonu lub żywic akrylowych, które zapewniają ich elastyczność. Tynki polimerowe łatwo się nakłada, a na powierzchni tworzą zwartą i elastyczną powłokę. Są mało paroprzepuszczalne.

 Tynki cementowo-polimerowe – to tynki dostępne w postaci suchej mieszanki. Tynki cementowo-polimerowe to tynki cementowo-wapienne, które zawierają w swoim składzie mieszanki polimerowe, których zadaniem jest poprawienie właściwości plastycznych mieszanki. Tynki cementowo-polimerowe można stosować na mało nośne podłoża, wykończona powierzchnia jest gładka i nie wymaga dodatkowego wykończenia.

Tynki strukturalne – najlepiej znane są w postaci różnych tynków ozdobnych.  Możne je kupić w postaci gotowych mieszanek, które można nakładać na ścianę m.in. w postaci różnych kolorowych efektów. Najczęściej produkowane są na bazie żywicy akrylowej. Tynki strukturalne należy stosować na "mokre ściany" dopiero co wykończone tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub innym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA