Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Wielu osobom kupującym mieszkanie od dewelopera najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykończenie wnętrz na własną rękę. Remont czy wykończenie mieszkania na własną pozwala nam w pełni kontrolować budżet, dowolnie wybrać wszystkie materiały oraz bezpośrednio nadzorować prace ekipy remontowej. Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykończenie mieszkania to prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Skala prac, które trzeba zrealizować, zanim lokal będzie gotowy do zamieszkania, jest niestety duża, przyjdzie nam zmierzyć się z takimi zadaniami, jak: przygotowanie projektu aranżacji wnętrza, oświetlenia, elektryki oraz wybór odpowiedniej ekipy i bieżący nadzór nad jej pracami.
REKLAMA
Zobacz także: Poduszki dekoracyjne - skandynawskie inspiracje
Należy także pamiętać o tym, że niemal na każdym etapie prac wykończeniowych będziemy stawać przed ogromnym wyborem oferowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, rozwiązań i technologii, które należy dostosować do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania lub domu. Podczas remontu pojawią się różne problemy, których w pierwszej fazie prac nie da się przewidzieć – opóźnienia, pomyłki, awarie, itp.
Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie wykończenia wnętrz, ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie. Niestety, zmiana stylu życia Polaków na początku XXI wieku sprawia, że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację tego przedsięwzięcia.
Czy warto wynająć architekta wnętrz?
REKLAMA
Dobrym pomysłem dla tych, które nie chcą się angażować w wykańczanie mieszkania, jest wynajęcie architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. Architekt przygotuje nam projekt funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz wizualizację 3D.
Pomoże nam w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz będzie sprawować nadzór autorski nad całym projektem. Niektórzy architekci współpracują na stałe ze sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usługi.
Zlecając wykończenie mieszkania profesjonaliście, możemy również zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów – w przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę musielibyśmy zapłacić podatek w wysokości 22% (możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów budowlanych, co więcej, jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności).
Zobacz także: Wykończenie wnętrz - Porady
Oczywiście należy mieć świadomość, że za indywidualne podejście do klienta architektowi trzeba odpowiednio zapłacić. Poza dodatkowymi kosztami, wiele osób rezygnuje z usług architektów wnętrz z obawy o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto popytać znajomych lub krewnych o godnego polecenia architekta lub sprawdzoną ekipę budowlaną. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie na forach internetowych opinii o danej firmie wnętrzarskiej.
Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera – czy warto?
REKLAMA
W ostatnim czasie bardzo popularne stało się wykończanie wnętrz pod klucz, przez deweloperów przy zakupie mieszkania. Jak to działa? Coraz częściej deweloperzy podpisują umowy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach tej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów.
Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają na ogół na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres typowych pakietów dostępnych na rynku wchodzi malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek i zamków, a także układanie płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych.
Co istotne, w porównaniu z przeprowadzaniem prac na własną rękę, wykończenie mieszkania przez dewelopera jest relatywnie tanie – hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na danym osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet zlecenia wykończenia deweloperowi zaliczyć też trzeba możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania – w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600–1300 PLN za metr kwadratowy. Prosta wycena ułatwia także finansowanie - jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny - mogą oni w ramach jednej umowy kredytowej sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie. Z drugiej strony, pamiętać trzeba, że korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoją własną, niepowtarzalną wizję wykończenia i urządzenia mieszkania.
Zobacz także: Salon - Galerie
Podejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego „M”, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak zasobność naszego portfela, ilość wolnego czasu, czy wiedza na temat urządzania wnętrz. Możliwości jak widać jest wiele – od zajęcia się wszystkim osobiście, przez skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, po kupno mieszkania wykończonego pod klucz. Decyzja musi być przemyślana, ponieważ w ostatecznym rozliczeniu liczy się nie tylko cena, ale i komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki i nasze dobre samopoczucie.
Źródło: Layetana Developments Polska
REKLAMA
REKLAMA