Farby strukturalne – niebanalne wykończenie ścian
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto wybrać farbę strukturalną?
Farby strukturalne są świetnym rozwiązaniem, jeżeli mamy wyobraźnię i chcemy nadać wnętrzu oryginalny charakter. Nie wymagają szczególnych umiejętności malarskich i pozwalają łatwo uzyskać wyjątkowy efekt. Można nakładać na siebie kilka warstw bez obaw, że kolory się wymieszają. Są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w wykonaniu niż tynki dekoracyjne, do nakładania których z reguły musimy wynająć fachowca. Ponadto są odporne i trwałe. Kłopot może nam jedynie sprawić ich kupienie, bo produkują je nieliczni producenci i nie zawsze można je znaleźć w sklepach. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, by cieszyć się efektowną, własnoręcznie wykonaną dekoracją ściany.
REKLAMA
Zobacz także: Czy warto wykańczać ściany korkiem?
Jak malować?
Podczas malowania farbą strukturalną należy systematycznie ją mieszać, aby zapobiec osadzaniu się nadającego fakturę wypełniacza (np. dolomitu) na dnie pojemnika. Warstwa farby, zależnie od grubości, twardnieje ok. 8 godzin, ale proces całkowitego wysychania trwa do 48 godzin. Temperatura otoczenia podczas malowania musi być wyższa niż 8oC.
Zobacz także: Płytki do przedpokoju – czym się kierować podczas ich zakupu?
Czym malować?
Podstawowymi narzędziami są wiadro, paca i wiertarka z mieszadłem. Ponadto potrzebne będą pędzle, wałki oraz przedmioty, które posłużą do wykonania wzoru – gąbki, grzebienie, szablony i wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Możemy zebrać kilka ciekawych przedmiotów i wypróbować, jaki dają efekt. Wyobraźnia kolorystyczna, fantazja i umiejętność wyjścia poza utarty schemat mogą zdziałać cuda.
Jak nałożyć farbę?
Nakładanie farby strukturalnej jest podobne do malowania zwykłą farbą. Wystarczy zmieszać ją według podanego na opakowaniu przepisu i równomiernie pomalować nią ścianę. Wykorzystać do tego celu można pędzel, wałek, pacę lub szpachlę, zależnie od tego, jak gęsty jest produkt. Aby uzyskać jednolity efekt, należy nakładać farbę możliwie jednym ruchem, nie odrywając narzędzia od powierzchni. Jeśli ściana jest duża, to aby ułatwić sobie zadanie, lepiej podzielić ją na fragmenty za pomocą taśmy malarskiej.
Zobacz także: Pędzle i wałki do malowania – jak wybrać?
Jak nadać fakturę?
REKLAMA
W tym celu musimy przede wszystkim użyć narzędzia niedostępnego w sklepie – fantazji. Tylko ona stanowi granicę możliwości udekorowania ściany pomalowanej farbą strukturalną. Do stworzenia ciekawej faktury można wykorzystać irchowe, gąbkowe lub gumowe wałki z wzorami, szablony, gąbki, pędzle, szpachelki.
Na przykład, jeśli chcemy uzyskać wrażenie okładziny z kamienia, to możemy to zrobić albo specjalnym wałkiem, albo wykorzystując domowe sposoby – szpachelkę, lub dociskaną wałkiem gniecioną folię malarską. Bardzo ciekawe rezultaty można uzyskać łącząc kilka technik.
Pamiętajmy, że na etapie dekorowania nie nakładamy więcej farby i nie zanurzamy w niej narzędzi. Jedynym ograniczeniem podczas tego etapu jest czas – musimy zdążyć zanim farba stwardnienieje (ok. 8 godzin).
Na koniec, po całkowitym wyschnięciu, można pokryć powierzchnię lakierem. Tu również mamy możliwość osiągnięcia dodatkowych efektów – kolorów, połysku, zmatowienia.
Zobacz także: Aranżacja małej łazienki – jak zmieścić w niej prysznic lub wannę?
REKLAMA
REKLAMA