Montaż karniszy – o tym należy pamietać
REKLAMA
REKLAMA
Zanim przystąpimy do montażu karniszy, musimy przygotować odpowiednie narzędzia. Będziemy potrzebować: poziomicy, linijki, ołówka, miarki, wiertarki, wkrętaka, kołków i wkrętów. Jeśli będziemy przycinać karnisze w domu zaopatrzmy się też w piłkę do metalu lub drewna oraz skrzynki uciosowej.
REKLAMA
Zanim kupimy karnisz pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić, jaką powinien mieć długość. W większości sklepów możemy kupić karnisze w różnych wymiarach. U niektórych sprzedawców można również wykonać karnisz o określonej długości na specjalne zamówienie.
Zobacz także: Jak stworzyć ścianę z korka?
Podczas ustalania długości karnisza pamiętajmy, że karnisz powinien być nieco dłuższy od szerokości okna (o około 30–50 cm).
Po zamontowaniu karnisza powinniśmy móc swobodnie otwierać okno. Dlatego też karnisz powinien być zamontowany w odległości min. 5 centymetrów od górnej krawędzi okna. Odległość od ściany powinna wynosić od 10 do 15 cm.
Pamiętaj też, że wsporniki karnisza powinny mieć odpowiednią długość. Powieszona zasłona powinna swobodnie opadać i nie zahaczać o klamkę okna ani o grzejnik. Przed montażem karniszy koniecznie należy wyznaczyć poziomą linię na ścianie w miejscu, gdzie będzie znajdować się karnisz oraz miejsca, w których będą umocowane wsporniki. Zdecydowanie ułatwi to naszą pracę i będziemy mieli pewność, że zawiesimy karnisz równo.
W przypadku bardzo szerokich okien (powyżej 2,20 m), należy zamontować dodatkowy wspornik podtrzymujący karnisz po środku. Wzmocni to całą konstrukcję.
Zobacz także: Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?
Jeśli zakupiony karnisz okaże się zbyt długi, możemy go przyciąć do odpowiedniej długości. Do tego celu można wykorzystać skrzynkę uciosową. Nic się nie stanie, jeśli koniec drążka wystrzępi się podczas przycinania. Końcówka i tak będzie zasłonięta ozdobną gałką. Przycięty drążek warto jednak wygładzić np. papierem ściernym.
Zobacz także: Mozaiki – sposób na urozmaicenie wnętrza
Podczas montażu kółek, na których powiesimy zasłony, jedno z nich warto zawiesić między końcówką karnisza a wspornikiem. Dzięki temu zatrzymamy koniec zasłony zawsze w tym samym miejscu. Pozostałe kółka na zasłonę rozmieśćmy mniej więcej co dziesięć centymetrów na całej szerokości drążka. Dzięki temu zasłona będzie równo upięta.
Zasłony zawsze przesuwajmy specjalnym kijkiem. Nie jest to konieczne, ale dzięki temu nie zabrudzą się zbyt szybko.
Zobacz także: Miejsca szczególnej uwagi podczas tapetowania
REKLAMA
REKLAMA