REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klej do płytek – jak wybać najlepszy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arkadiusz Dybowski
Mozaika.
Mozaika.
Opoczno

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniego kleju do płytek jest bardzo ważny. Płytki nie tylko muszą się dobrze trzymać, lecz także nie powinny pękać ani się przebarwiać. Radzimy jaki wybrać najlepszy klej do płytek. Zobacz czym się różni klej od zaprawy klejowej i jakim klejem przyklejać poszczególne materiały.

Przyklejanie płytek ceramicznych nie jest trudnym zadaniem i można to zrobić samemu. Większość klejów wystarczy wymieszać z wodą, by były gotowe do użycia. Dawniej zrobienie odpowiedniej zaprawy wymagało sporego doświadczenia. Dziś jest to łatwe, wystarczy tylko dobrać odpowiedni klej do konkretnych płytek.

REKLAMA

Zaprawa klejowa czy klej?

Bardzo często stosuje się te nazwy wymiennie, mimo że między klejem a zaprawą klejową jest wyraźna różnica.

Zaprawy klejowe to suche mieszanki, których głównym składnikiem jest cement. Przed ich nałożeniem, należy wymieszać je z wodą. Zaprawy klejowe można nakładać zarówno na podłoże suche, jak i lekko wilgotne, także grubą warstwą, by wyrównać wszelkie nierówności.

Zobacz także: Piaskowe dekoracje – czyli jak zachować lato w aranżacji wnętrza

W klejach głównym spoiwem są syntetyczne żywice czasem zmieszane z cementem. Kleje należy nakładać wyłącznie na suche podłoże jedynie cienką warstwą, dlatego też nie nadają się one na nierówne podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje klejów

Oprócz klejów uniwersalnych są również dostępne liczne kleje specjalne, np. szybkowiążące. Do klejów specjalnych bardzo często fabrycznie dodaje się różne domieszki, które nadają im odpowiednie właściwości. Ze względu na rodzaj domieszek wyróżniamy: kleje szybkowiążące, elastyczne i uelastycznione.

Zobacz także: Montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku


Kleje szybkowiążące mają bardzo dobrą przyczepność, dzięki czemu po nałożeniu nie spływają z powierzchni ściany.

Kleje elastyczne najlepiej nadają się do trudnych powierzchni, doskonale sprawdzą się przy układaniu płytek na starych podłożach. Na klej elastyczny można przyklejać np. gres.

REKLAMA

Kleje uelastycznione służą do przyklejania płytek w miejscach, w których jest ogrzewanie podłogowe. Tym klejem można przyklejać m.in. płytki szkliwione. Użycie innego kleju w tym przypadku mogłoby spowodować np. pojawienie się rys na powierzchni płytek.

Podczas zakupu upewnij się, jakie zastosowanie ma dany klej. Czasem nazwa kleju może nie wystarczyć, ponieważ niektórzy producenci używają wymiennie nazw „klej elastyczny” i „klej uelastyczniony”.

Jakim klejem przyklejać płytki?

Zobacz także: Jak czyścić sufity podwieszane?

Klej do ceramicznych płytek ściennych nadaje się również do terakoty.

Kleje przeznaczone do przyklejania płytek wewnątrz pomieszczeń, często nie nadają się do używania na zewnątrz np. w ogrodzie. Do przyklejenia płytek w warunkach zewnętrznych powinniśmy stosować kleje odporne na wodę i na mróz.

Bardzo duże płytki wymagają innego kleju niż – mniejsze. Do dużych płytek należy stosować klej uelastyczniony, z racji tego, że te płytki bardziej się odkształcają. Użycie nieodpowiedniego kleju do mocowania płytek kamiennych, może także spowodować pojawienie się przebarwień

Jeśli mocujemy płytki z kamienia naturalnego samodzielnie, dowiedzmy się w firmie kamieniarskiej, jakiego kleju powinniśmy użyć do ich przyklejenia. Nie każdy klej nadaje się do danego gatunku kamienia.

Zobacz także: Łazienka w kolorze bieli i czerni

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA