REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowy budowlane – rodzaje

PS Redakcja Dom

REKLAMA

REKLAMA

Aby wszystko było zgodne z prawem, roboty budowlane powinny być wykonywane wyłącznie na podstawie umów zawartych pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

REKLAMA

Umowa jest dwustronną czynnością prawną, której zadaniem jest ustalenie wzajemnych stosunków prawnych pomiędzy dwiema stronami.

Strony zawierające umowę mogą zawrzeć współpracę wg własnego uznania, tak by cel i treść umowy nie sprzeciwiały się właściwości danego stosunku prawnego, czy ustawie.

Najpopularniejszym rodzajem umów zawieranych w budownictwie są:

umowa o wykonanie projektu budowlanego
– umowa o roboty budowlane
– umowa pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcą na konkretne roboty
– umowa o zastępstwo inwestycyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym się charakteryzują?

Umowa o wykonanie projektu budowlanego

REKLAMA

To umowa, która zawierana jest pomiędzy zamawiającym projekt, a projektantem. Umowę tę można zawrzeć w postaci zamówienia złożonego na podstawie przepisów kodeksu cywilnego jeśli zamawiane prace projektowe nie będą realizowane ze środków publicznych. Przedmiotem umowy może być wykonanie projektu budowlanego oraz szczegółowe rozwiązania projektowe niezbędne do wykonania budynku lub robót budowlanych wg konkretnych wymagań technicznych.

W przypadku zamówień publicznych w sytuacji, kiedy  osoba zamawiająca nie ma jasno sprecyzowanych żądań co do technologii wykonywanych robót lub koncepcji, należy poszukać projektanta w drodze konkursu, w przypadku zamówień publicznych dla prac projektowych oraz prac z zakresu działalności twórczej nie przekraczającej 100 000 ECU wprowadza art.. 71 ust. 3

Mając na uwadze jakość wykonywanych prac oraz odpowiedzialność projektanta i innych osób procesu budowlanego posiadających odpowiednie uprawnienia, nowe przepisy pozwalają głównemu projektantowi na korzystanie z pomocy innych branżowych projektantów. Przesądza też o funkcji głównego projektanta nad innymi – współpracującymi projektantami i innymi podmiotami podwykonawczymi opracowującymi projekty. Wg tego przepisu, kto podejmuje się wykonania danego zadania – jest odpowiedzialny wobec zamawiającego za całość przedmiotu umowy.

Ustawa o roboty budowlane

REKLAMA

Ustawa o roboty budowlane to zamówienie na konkretne roboty budowlane, które będą realizowane w ramach środków, które nie są środkami publicznymi oraz ze środków osób fizycznych, które składane są najczęściej w formie przetargu. Taka forma składania zamówienia oraz zawierania umowy daje możliwość wybrania jak najlepszego wykonawcy wg kilka kryteriów wynikających z zamówienia. Zamawiający do umowy  powinien dostarczyć projekt lub wzór umowy, które powinny zawierać  postanowienia przyszłej umowy. Umowa na wykonanie robót (budowlanych lub remontowych) zawierana jest pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Poprzez inwestora rozumie się osobę, która nie musi być właścicielem obiektu budowlanego, którego umowa dotyczy.  Może być to tzw. „inwestor zastępczy” lub też podmiot, które ma zamiar odsprzedać obiekt innym osobom np. deweloper.

Wykonawcą może być każdy podmiot, który zajmuje się działalnością budowlaną. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej i powinna posiadać niezbędną dokumentację. Dokumentacja budowlana nie jest niezbędna do podpisania umowy, niemniej jednak w przypadku jakichkolwiek problemów z umową stanowi dodatkowy dowód, który może być dość istotny podczas rozwiązywania powstałego sporu.

Umowa pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcą na konkretne roboty

Przepisy o roboty budowlane nie określają jasno pojęcia „generalny wykonawca” oraz „podwykonawca. Nie oznacza to jednak, że wykonawca nie może korzystać  z pomocy osób trzecich, z którymi zamawiający umownie nie jest powiązany. Wymogi prawne umów, które są zawierane przez wykonawców z podwykonawcami mówią, że w umowie tej powinny znaleźć się treści – pokrywające się tymi, które znajdują się umowie zawartej pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą. Mowa tu o terminach, wynagrodzeniach, zakresie odpowiedzialności oraz o okresie odpowiedzialności za należytą realizację zobowiązań. W umowie zasady odpowiedzialności kontraktowej powinny być analogiczne do tych ustalonych w umowie pomiędzy zamawiającym a generalnym wykonawcom.

Umowa o zastępstwo inwestycyjne

Umowa o zastępstwo inwestycyjne zawierana jest na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, tak jak umowa zlecenie. W praktyce są dwa rodzaje umów o zastępstwo inwestycyjne:
– inwestor zastępczy może działać w imieniu własnym lecz na rachunek inwestora bezpośredniego, lub
– inwestor zastępczy może działać w imieniu i na rachunek inwestora bezpośredniego jako jego przedstawiciel.

W języku prawnym, pierwsza forma to „powiernictwo”, druga –„przedstawicielstwo”.

Zobacz także: Kosztorysowanie – rodzaje kosztorysów

Zobacz także: Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA