REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykończenie elewacji. Poradnik

Justyna Hek
Tynk na elewacji
Tynk na elewacji
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdy planujemy remont domu lub gdy chcemy się wprowadzić do nowo postawionego budynku, zastanawiamy się w jaki sposób wykończyć elewację aby wyglądała ładnie i nie wymagała częstej konserwacji. Do wyboru mamy tynki, płytki elewacyjne, panele czy cegły. Jaki rodzaj wykończenia elewacji jest najtańszy? Które z wykończeń będzie najtrwalsze?

Wykończenie elewacji – co mamy do wyboru

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru wiele materiałów do wykończenia elewacji. Najpopularniejsze niewątpliwie są tynki – cementowe, wapienne lub cementowo-wapienne a także cienkowarstwowe – mineralne, silikatowe, silikonowe czy akrylowe. W ofercie producentów znajdziemy również tynki o specjalnym przeznaczeniu, czyli tynki renowacyjne i termoizolacyjne. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tynków, możemy wybierać spośród materiałów okładzinowych. Tutaj tak naprawdę wybór jest jeszcze większy. Coraz częściej decydujemy się na płytki klinkierowe czy płytki kamienne, które przykleja się do elewacji. Do materiałów okładzinowych zaliczamy także szalówkę – drewniane deski. Mniej popularne są płyty kamienne, bakelitowe, cementowo-włóknowe i inne tego typu. Nadal często spotykamy wykończenia elewacji sidingiem – panelami imitującymi drewno lub mur. W nowoczesnej architekturze chętnie wykorzystuje się panele metalowe, które nadają budynkom ciekawy wygląd.

REKLAMA

Wykończenie elewacji a jej trwałość

Najtrwalszym sposobem wykończenia elewacji jest wyłożenie jej kamieniem. Takie rozwiązanie gwarantuje niezwykłą trwałość, ze względu na to, że kamienie wolno ulegają erozji i są odporne na różne warunki atmosferyczne. Do bardzo trwałych wykończeń należy także ceramika – może przetrwać w niezmienionym stanie nawet kilkaset lat, zniszczeniu głównie ulega zaprawa murarska, natomiast z samą cegłą praktycznie nic się nie dzieje. Czasem tylko pojawiają się na niej niewielkie odpryski. Jeśli zdecydujemy się na ceglaną elewację, warto pokryć ją warstwą impregnatu, który zabezpieczy cegłę przed pleśnią i glonami.


Nieco mniej trwałym rozwiązaniem jest wykończenie drewniane, choć tutaj trwałość zależy od rodzaju wykorzystanego drewna. Najważniejsze aby przed położeniem było odpowiednio wysuszone i polakierowane, tylko wówczas może długo przetrwać. Tynki zaś mimo swojej popularności są narażone na zanieczyszczenia zalegające na ich powierzchni a także na spękania, odspojenia czy drobne ubytki. Przeważnie trwałość tynków określa się na 15–20 lat.

Ceny wykończeń elewacji

Wśród tynków do najtańszych należą tynk cementowy lub cementowo-wapienny, który pokrywamy warstwą farby akrylowej przeznaczonej do malowania elewacji. Wówczas koszt 1 m2 wynosi ok. 25 zł. Najtańszym rozwiązaniem w przypadku okładzin elewacyjnych jest siding z PCW – ok. 65 zł za 1 m2 wraz z rusztem nośnym. Najdroższe są niewątpliwie elewacje wykonywane z klinkieru – ok. 150 zł/m2, paneli bakelitowych lub ceramicznych – nawet do 400zł za 1 m2.

Zobacz także:  Malowanie elewacji – 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Wykańczanie elewacji za pomocą desek elewacyjnych

Zobacz także:  Profesjonalne tynkowanie – poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA