REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykończenie elewacji. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Tynk na elewacji
Tynk na elewacji
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdy planujemy remont domu lub gdy chcemy się wprowadzić do nowo postawionego budynku, zastanawiamy się w jaki sposób wykończyć elewację aby wyglądała ładnie i nie wymagała częstej konserwacji. Do wyboru mamy tynki, płytki elewacyjne, panele czy cegły. Jaki rodzaj wykończenia elewacji jest najtańszy? Które z wykończeń będzie najtrwalsze?

Wykończenie elewacji – co mamy do wyboru

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru wiele materiałów do wykończenia elewacji. Najpopularniejsze niewątpliwie są tynki – cementowe, wapienne lub cementowo-wapienne a także cienkowarstwowe – mineralne, silikatowe, silikonowe czy akrylowe. W ofercie producentów znajdziemy również tynki o specjalnym przeznaczeniu, czyli tynki renowacyjne i termoizolacyjne. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tynków, możemy wybierać spośród materiałów okładzinowych. Tutaj tak naprawdę wybór jest jeszcze większy. Coraz częściej decydujemy się na płytki klinkierowe czy płytki kamienne, które przykleja się do elewacji. Do materiałów okładzinowych zaliczamy także szalówkę – drewniane deski. Mniej popularne są płyty kamienne, bakelitowe, cementowo-włóknowe i inne tego typu. Nadal często spotykamy wykończenia elewacji sidingiem – panelami imitującymi drewno lub mur. W nowoczesnej architekturze chętnie wykorzystuje się panele metalowe, które nadają budynkom ciekawy wygląd.

REKLAMA

Wykończenie elewacji a jej trwałość

Najtrwalszym sposobem wykończenia elewacji jest wyłożenie jej kamieniem. Takie rozwiązanie gwarantuje niezwykłą trwałość, ze względu na to, że kamienie wolno ulegają erozji i są odporne na różne warunki atmosferyczne. Do bardzo trwałych wykończeń należy także ceramika – może przetrwać w niezmienionym stanie nawet kilkaset lat, zniszczeniu głównie ulega zaprawa murarska, natomiast z samą cegłą praktycznie nic się nie dzieje. Czasem tylko pojawiają się na niej niewielkie odpryski. Jeśli zdecydujemy się na ceglaną elewację, warto pokryć ją warstwą impregnatu, który zabezpieczy cegłę przed pleśnią i glonami.


Nieco mniej trwałym rozwiązaniem jest wykończenie drewniane, choć tutaj trwałość zależy od rodzaju wykorzystanego drewna. Najważniejsze aby przed położeniem było odpowiednio wysuszone i polakierowane, tylko wówczas może długo przetrwać. Tynki zaś mimo swojej popularności są narażone na zanieczyszczenia zalegające na ich powierzchni a także na spękania, odspojenia czy drobne ubytki. Przeważnie trwałość tynków określa się na 15–20 lat.

Ceny wykończeń elewacji

Wśród tynków do najtańszych należą tynk cementowy lub cementowo-wapienny, który pokrywamy warstwą farby akrylowej przeznaczonej do malowania elewacji. Wówczas koszt 1 m2 wynosi ok. 25 zł. Najtańszym rozwiązaniem w przypadku okładzin elewacyjnych jest siding z PCW – ok. 65 zł za 1 m2 wraz z rusztem nośnym. Najdroższe są niewątpliwie elewacje wykonywane z klinkieru – ok. 150 zł/m2, paneli bakelitowych lub ceramicznych – nawet do 400zł za 1 m2.

Zobacz także:  Malowanie elewacji – 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Wykańczanie elewacji za pomocą desek elewacyjnych

Zobacz także:  Profesjonalne tynkowanie – poradnik

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA