REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?

Krzysztof Kowalski

REKLAMA

Powody łuszczenia się farby zależne są od czasu, który minął od pomalowania elewacji. Jeśli farba łuszczy się zaraz po pomalowaniu, to błędy popełniliśmy już przed malowaniem i w trakcie malowania. Natomiast jeśli farba na naszej elewacji złuszczyła się po długim czasie, przyczyną może być wilgoć, wysoka zmienność temperatur czy wysokie nasłonecznienie.

Złuszczona farba na elewacji szpeci nasz dom, mówi o tym, że dom jest zaniedbany i zniszczony. Najczęściej farba łuszczy się zaraz po malowaniu, co może być irytujące, ponieważ właśnie przeprowadziliśmy remont, a nie uzyskaliśmy pozytywnego efektu. Rola farby na elewacji to nie tylko względy estetyczne, lecz także ochronne. Farba chroni elewację w pewnym stopniu przed wilgocią oraz zapewnia jej czystość. Kiedy farba się łuszczy jest to niemożliwe. Dlatego też przed malowaniem warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy, by później nie musieć malować elewacji od nowa czy usuwać starej złuszczonej warstwy.

REKLAMA

Przyczyny łuszczenia się farby zaraz po pomalowaniu

REKLAMA

Łuszczenie się farby na elewacji może wystąpić już w czasie malowania albo po niedługo po malowaniu. Zwykle jest to nasza wina, choć zdarza się, że farba – mimo deklarowanej jakości – wcale takiej nie posiada. Żeby ustrzec się przed słabą farbą, najlepiej spytać się fachowców (wykonawców, sprzedawców) bądź znajomych (jakie farby stosowali, a jakie odradzają). Farba musi być wybrana do malowanego podłoża. Musi być także nowa i odpowiednio wymieszana.

Farba, na którą się decydujemy, musi być ściśle dopasowana do powierzchni, którą będziemy malować. Każde jej niedopasowanie może spowodować szybsze złuszczenie się farby.Zbyt szybkie malowanie kolejnych warstw farb także może być przyczyną łuszczenia, dlatego należy sprawdzić, po jakim czasie można nałożyć kolejne warstwy. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne. Najczęściej właśnie ten aspekt jest pomijany, co powoduje późniejsze łuszczenie się farby. Podłoże przed malowaniem należy odpylić, odtłuścić (w razie konieczności) i co najważniejsze odpowiednio zagruntować. Pyły i tłuszcze powodują mniejszą przyczepność farby do podłoża. Aby ją polepszyć, należy umyć podłoże wodą ze środkami czyszczącymi, poczekać aż wyschnie, po czym zagruntować podłoże i ponownie zostawić, by wyschła. 

Jeśli chcemy odnowić elewacje z łuszczącą się farbą, należy usunąć wszelkie złuszczenia oraz sprawdzić stan pozostałej farby. W tym celu nacinamy farbę ostrym nożykiem, po czym przyklejamy szeroką taśmę samoprzylepną na powstałą kratownicę. Następnie odrywamy taśmę i obserwujemy ilość oderwanych kwadracików. Im jest ich więcej, tym podłoże jest słabsze. Przy bardzo słabym należy usunąć całą farbę. Jeśli kwadracików będzie kilka należy dobrze oczyścić i zagruntować podłoże.
Malowanie nowego podłoża należy rozpocząć po jego wyschnięciu, np. dla tynków tradycyjnych malowanie możemy rozpocząć 30 dni po ich ułożeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny łuszczenia się farby po dłuższym czasie

Farba na elewacji po długim czasie może ulec złuszczeniu przez działanie warunków atmosferycznych. Duże nasłonecznienie, spore różnice temperatur, opady i wilgoć są głównymi wrogami farb. Dlatego należy wybierać farby dobrej jakości, by maksymalnie wydłużyć czas jej trwałości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA