Jak unikać błędów przy wykańczaniu elewacji?
REKLAMA
REKLAMA
Zabezpiecz okna i rusztowanie
REKLAMA
Ochronić przed ewentualnymi zabrudzeniami należy zwłaszcza okna, obszar wokół rusztowania oraz miejsce przygotowania zapraw. Miejsca składowania materiałów powinno być tak zorganizowane, aby worki nie zamokły, a wiadra z farbą lub gotowymi tynkami nie uległy przegrzaniu.
Połóż warstwę obwodową kleju
Warstwa obwodowa kleju jest konieczna z trzech powodów. Po pierwsze nie pozwala na swobodny przepływ powietrza pod izolacją i eliminuje ssącą siłę wiatru. Po drugie – nie pozwala na wyziębienie powietrza pod izolacją. Po trzecie – pozwala zachować stabilność przyklejonej płycie. Płyty powinny być przyklejane mijankowo.
Osłoń rusztowania siatką ochronną
Rusztowania muszą być osłonięte i to nie tylko przed ewentualnym deszczem. Siatki chronią elewację również przed nasłonecznieniem i wiatrem, co pozwala nakładanym materiałom równomiernie wysychać.
Przyklej płyty do podłoża równo z płaszczyzną
Płyty przyklejone do podłoża mają tworzyć równą płaszczyznę. Wyrównywanie ich potem poprzez narzucenie grubszej warstwy kleju jest błędem. Warstwa kleju o różnej grubości będzie nierównomiernie wysychać, a na dodatek może jeszcze pękać.
Zobacz także: Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?
Najpierw nałóż klej
Na materiał termoizolacyjny najpierw nakłada się klej, a później zatapia w nim siatkę, nigdy odwrotnie. W przeciwnym razie efekt jest taki, jakby tej siatki w ogóle tam nie było. Ponadto, jeśli nie chcemy mieć na elewacji równomiernych pęknięć pionowych, to kolejne pasy siatki powinny być układane z 10 cm zakładem.
Nie nakładaj tynku cienkowarstwowego bezpośrednio na warstwę z siatką bez gruntowania
Nadmierna i nierównomierna chłonność niezagruntowanego podłoża skutkuje nieprawidłowym wiązaniem tynku cienkowarstwowego. Po kilku miesiącach lublatach, będzie on pękał i odpadał płatami.
Ekipa, która nakłada tynk, powinna być liczna
Do prawidłowego ułożenia tynku na jednej ścianie powinno być co najmniej tylu ludzi, ile jest poziomów rusztowania plus „obsługa naziemna” do mieszania tynków.
Nie składaj rusztowania od razu po zakończeniu tynkowania
Wyprawa tynkarska powinna być chroniona siatką rozciągniętą na rusztowaniach co najmniej 48 godzin od momentu jej wykonania. Taka siatka chroni zarówno przed deszczem, jak i promieniami słonecznymi. Jeśli prace wykonuje się późną jesienią, to czas wysychania może być dłuższy.
Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA