Czym są suche elewacje?
REKLAMA
REKLAMA
Suche elewacje
REKLAMA
Suche elewacje nazywane są także elewacjami na ruszcie. Jednak w przypadku pominięcia warstwy izolacji termicznej i mocowania okładziny bezpośrednio do ściany zewnętrznej budynku nie można ich już tak nazywać. Okładziny charakteryzują się tym, że wszystkie prace budowlane są suche, co daje możliwość montowania ich o dowolnej porze roku. Elewacje te najczęściej składają się z rusztu, izolacji termicznej i okładziny zewnętrznej. Elewacje suche są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd – choć duży wpływ ma na to wybór materiału osłonowego elewacji.
Suche elewacje wykonuje się bardzo szybko, czas wykonywanych prac jest znacznie krótszy w porównaniu z elewacjami mokrymi, gdzie szybkość wykonania elewacji zależna jest od czasu schnięcia poszczególnych warstw.
Ruszt
Są różne odmiany rusztów: drewniane i aluminiowe bądź stalowe. W zależności od wyboru materiału wykończeniowego czy też grubości izolacji termicznej, ruszty montuje się pionowo, poziomo lub w obu kierunkach na raz. Ruszt montuje się bezpośrednio do ściany za pomocą śrub, kołków rozporowych czy też specjalnych gwoździ.
Materiały osłonowe
Przy elewacjach suchych mamy szeroki wybór materiałów wykończeniowych. Daje nam to możliwość swobodnego wyboru wyglądu naszego budynku. Jako materiał osłonowy elewacji suchej stosuje się: siding, kamienie naturalne, drewno, panele elewacyjne, płytki kamienne, ceramiczne, kształtki betonowe, blachę stalową czy aluminiową.
Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?
Izolacja termiczna
Jako izolację termiczną przy suchych elewacjach stosuje się najczęściej wełnę mineralną – głównie ze względu na łatwy jej montaż pomiędzy rusztem. Wełna mineralna zapewnia także wentylację ściany i całej elewacji. Dlatego też stosuje się 2-centymetrową szczelinę pomiędzy izolacją termiczną a okładziną. Wełnę mineralną warto zabezpieczyć folią, by nie narazić jej na zawilgocenie. Grubość izolacji termicznej powinna być odpowiednio wyznaczona by nasza przegroda nie posiadała większego współczynnika cieplnego niż 0,30 W/m2K.
Zobacz także: Tynk mineralny czy akrylowy?
REKLAMA
REKLAMA