REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby wykańczania powierzchni drewnianych

Justyna Hek
Malowanie drewna, drewno Fot. Fotolia
Malowanie drewna, drewno Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powierzchnie drewniane mogą być wykończone w różnorodny sposób. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe, farby akrylowe, barwniki do drewna, bejce, które chronią drewno, impregnaty, lakiery, w tym lakiery cold-cure, oleje, woski czy politury. W jaki sposób wykończyć powierzchnie drewniane?

Farby rozpuszczalnikowe i akrylowe

REKLAMA

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać na powierzchniach drewnianych, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe połyskujące lub z półpołyskiem. Możemy również zdecydować o konsystencji farby, jaką będziemy używać – na rynku dostępne są farby rozpuszczalnikowe płynne i tiksotropowe. Ze względu na to, że są one bardzo trwałe i powierzchnie pomalowane nimi nie wymagają późniejszej skomplikowanej pielęgnacji, chętnie wykorzystujemy je do wykańczania drewna.

REKLAMA

Nowoczesne farby jednowarstwowe o kremowej konsystencji nie wymagają zastosowania dodatkowo warstwy podkładu, jeśli jednak wybieramy tradycyjne farby rozpuszczalnikowe, powinniśmy o nim pamiętać. W przypadku tego typu farb nie należy ich rozsmarowywać pędzlem tylko pozwolić im swobodnie spływać. Farby akrylowe są wybierane ze względu na szybki czas schnięcia i bezzapachowość – produkuje się je na bazie wody. Podstawowym warunkiem jaki powinniśmy spełnić podczas malowania drewna farbą akrylową jest nakładanie jej w suchy dzień, inaczej farba dobrze nie wyschnie. Pamiętajmy, że pod farby akrylowe także należy zastosować podkład.

Zobacz także:  Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?

Zobacz także:  Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Zobacz także:  W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lakiery do drewna

Lakiery do drewna to najpopularniejszy sposób wykańczania powierzchni drewnianych. Pozwalają na wydobycie z elementów drewnianych ich naturalnego piękna a zarazem zabezpieczają i chronią przed zadrapaniami, plamami, zaciekami. W przypadku lakierów również mamy wybór co do stopnia połysku, dostępne są także lakiery lekko barwiące powierzchnie. Jeśli potrzebujemy naprawdę wytrzymałego lakieru, który sprawdzi się na najbardziej eksploatowanych powierzchniach, wybierzmy lakier cold-cure. Powłoka tego lakieru jest intensywnie połyskująca, więc gdy zależy nam na uzyskaniu matowego efektu powinniśmy przetrzeć go drobną watą stalową zamoczoną w wosku.

Barwniki i bejce

Barwniki do drewna w przeciwieństwie do lakierów nie zabezpieczają powierzchni drewnianych, mają za zadanie tylko uwydatnić ich strukturę. Barwniki wnikają do wnętrza drewna i w ten sposób wydobywają naturalny kolor desek a także podkreślają istniejące na nich słoje. Preparatem o podobnym działaniu jest bejca – również wpływa na uwidocznienie naturalnego koloru powierzchni drewnianej, ale jednocześnie pokrywa ją chroniącą powłoką nadającą delikatny połysk. Bejca nie odpryskuje ani nie łuszczy się, co stanowi niewątpliwie jej największą zaletę.

Oleje i woski

Oleje tak jak bejce i barwniki wnikają w strukturę drewna. Tradycyjne oleje pozostawiają delikatny połysk i często, niestety, lepką powierzchnię, która dość długo schnie. Na rynku dostępne są już także krótko schnące nowoczesne preparaty o tym samym sposobie działania. Woski do nabłyszczania mogą jednocześnie działać jak środek konserwujący i substancja wykończeniowa. Pamiętajmy jednak, że nie są one trwałe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

REKLAMA

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA