REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby wykańczania powierzchni drewnianych

Justyna Hek
Malowanie drewna, drewno Fot. Fotolia
Malowanie drewna, drewno Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powierzchnie drewniane mogą być wykończone w różnorodny sposób. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe, farby akrylowe, barwniki do drewna, bejce, które chronią drewno, impregnaty, lakiery, w tym lakiery cold-cure, oleje, woski czy politury. W jaki sposób wykończyć powierzchnie drewniane?

Farby rozpuszczalnikowe i akrylowe

REKLAMA

W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać na powierzchniach drewnianych, mamy do wyboru farby rozpuszczalnikowe połyskujące lub z półpołyskiem. Możemy również zdecydować o konsystencji farby, jaką będziemy używać – na rynku dostępne są farby rozpuszczalnikowe płynne i tiksotropowe. Ze względu na to, że są one bardzo trwałe i powierzchnie pomalowane nimi nie wymagają późniejszej skomplikowanej pielęgnacji, chętnie wykorzystujemy je do wykańczania drewna.

REKLAMA

Nowoczesne farby jednowarstwowe o kremowej konsystencji nie wymagają zastosowania dodatkowo warstwy podkładu, jeśli jednak wybieramy tradycyjne farby rozpuszczalnikowe, powinniśmy o nim pamiętać. W przypadku tego typu farb nie należy ich rozsmarowywać pędzlem tylko pozwolić im swobodnie spływać. Farby akrylowe są wybierane ze względu na szybki czas schnięcia i bezzapachowość – produkuje się je na bazie wody. Podstawowym warunkiem jaki powinniśmy spełnić podczas malowania drewna farbą akrylową jest nakładanie jej w suchy dzień, inaczej farba dobrze nie wyschnie. Pamiętajmy, że pod farby akrylowe także należy zastosować podkład.

Zobacz także:  Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?

Zobacz także:  Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Zobacz także:  W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lakiery do drewna

Lakiery do drewna to najpopularniejszy sposób wykańczania powierzchni drewnianych. Pozwalają na wydobycie z elementów drewnianych ich naturalnego piękna a zarazem zabezpieczają i chronią przed zadrapaniami, plamami, zaciekami. W przypadku lakierów również mamy wybór co do stopnia połysku, dostępne są także lakiery lekko barwiące powierzchnie. Jeśli potrzebujemy naprawdę wytrzymałego lakieru, który sprawdzi się na najbardziej eksploatowanych powierzchniach, wybierzmy lakier cold-cure. Powłoka tego lakieru jest intensywnie połyskująca, więc gdy zależy nam na uzyskaniu matowego efektu powinniśmy przetrzeć go drobną watą stalową zamoczoną w wosku.

Barwniki i bejce

Barwniki do drewna w przeciwieństwie do lakierów nie zabezpieczają powierzchni drewnianych, mają za zadanie tylko uwydatnić ich strukturę. Barwniki wnikają do wnętrza drewna i w ten sposób wydobywają naturalny kolor desek a także podkreślają istniejące na nich słoje. Preparatem o podobnym działaniu jest bejca – również wpływa na uwidocznienie naturalnego koloru powierzchni drewnianej, ale jednocześnie pokrywa ją chroniącą powłoką nadającą delikatny połysk. Bejca nie odpryskuje ani nie łuszczy się, co stanowi niewątpliwie jej największą zaletę.

Oleje i woski

Oleje tak jak bejce i barwniki wnikają w strukturę drewna. Tradycyjne oleje pozostawiają delikatny połysk i często, niestety, lepką powierzchnię, która dość długo schnie. Na rynku dostępne są już także krótko schnące nowoczesne preparaty o tym samym sposobie działania. Woski do nabłyszczania mogą jednocześnie działać jak środek konserwujący i substancja wykończeniowa. Pamiętajmy jednak, że nie są one trwałe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

REKLAMA

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

REKLAMA