REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Farby i środki do gruntowania – vademecum

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Na rynku znajdziemy wiele preparatów gruntujących, poczynając od farb do gruntowania drewna, kończąc na emulsji do pokrywania plam.
Na rynku znajdziemy wiele preparatów gruntujących, poczynając od farb do gruntowania drewna, kończąc na emulsji do pokrywania plam.

REKLAMA

REKLAMA

Preparaty gruntujące – na rynku znajdziemy ich różne rodzaje. Przed przystąpieniem do remontu należy zastanowić się jakie farby będą nam potrzebne. Innej farby użyjemy do malowania drewna a innej do metalu. Sprawdź, jakiej farby będziesz potrzebował.

Stabilizująca farba do gruntowania

REKLAMA

Stabilizująca farbę do gruntowania możemy stosować na cegłę, kamień, beton, gips, płytę gipsową i na różne rodzaje farb. Zadaniem farby gruntującej jest wiązanie sypkiego podłoża. Z reguły stabilizująca farba do gruntowania ma formę przejrzystego lub białego płynu. Schnie około 3 godzin, zaś litr preparatu wystarcza na pomalowanie ok. 6 m2 powierzchni.

Farba do gruntowania drewna

Farba do gruntowania drewna to różowa lub biała farba rozpuszczalnikowa zapobiegająca wsiąkaniu kolejnych warstw farby. Farbą do gruntowania drewna możemy malować drewno, ale także do płyty wiórowe, pilśniowe i sklejki. Jednym litrem preparatu możemy pomalować ok. 12 m2 powierzchni.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje farb?

Farba akrylowa do gruntowania drewna

W niektórych przypadkach farbę akrylową możemy stosować jako podkład. Farbę akrylową zalicza się do farb szybkoschnących. Nadaje się ona do takich samych powierzchni jak zwykła farba do gruntowania drewna. Farba akrylowa do gruntowania drewna schnie bardzo krótko – mniej więcej pół godziny.

Farba aluminiowa do gruntowania drewna

Farbę aluminiową do drewna możemy używać do drewna: twardego – jeśli mamy do czynienia z tłustą powierzchnią oraz do drewna miękkiego – jeśli mamy do czynienia z powierzchnią żywiczną. Farba aluminiowa do drewna jest bardzo wydajna – jednym litrem tej farby można pomalować ok. 13 m2.

Uniwersalna farba do gruntowania

Uniwersalną farbę do gruntowania stosuje się do pokrywania nierównych powierzchni – od cegły po sklejkę. Niektóre z farb zaliczanych do tej grupy mogą być nakładane np. na gips, metal czy drewno. 1 l preparatu wystarcza na ok. 10 m2 , a czas schnięcia wynosi 4–6 godzin.

Zobacz także: Jak wybierać farby i tapety?

Farby do gruntowania metalu

Farby do gruntowania metalu są bazą dla farby i chronią metal przed korozją. Możemy do nich zaliczyć farbę cynkowo-fosforową, szybkoschnącą i przeciwrdzewną farbę do gruntowania. Farby do metalu świetnie nadają się do malowania metali żelaznych, galwanizowanych oraz aluminium.

Ługoodporna farba do gruntowania

Ługoodporną farbę do gruntowania stosuje się na powierzchniach, które mają być odporne na działanie alkaliów – poczynając od cegły i kamienia, a kończąc na sklejce. Czas schnięcia farby ługoodpornej jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 4 godziny. 1 l farby ługoodpornej wystarczy na 10 m2.

Emulsja aluminiowa do gruntowania na bazie spirytusu

Emulsja aluminiowa do gruntowania na bazie spirytusu świetnie nadaje się do materiałów, które mogą przeciekać przez kolejne warstwy farby. Farba aluminiowa schnie najkrócej ze wszystkich, bo tylko 25 minut. Jest też najmniej wydajna – 1 l wystarczy do pomalowania  tylko 4 m2.

Emulsja do pokrywania plam

Emulsja do pokrywania plam maskuje plamy z nikotyny i długopisów. Można ją stosować na gips oraz płytę gipsową. 1 litrem farby do pokrywania farb można pomalować aż 18 m2 powierzchni.

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

Przed przystąpieniem do remontu zastanówmy się, które z farb będą nam potrzebne.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA