Szlifowanie podłóg drewnianych. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Zanim rozpoczniemy szlifowanie
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy w deskach nie zalęgły się korniki – jeśli zauważymy ślady ich obecności, zastosujmy na dane powierzchnie środek przeznaczony do zwalczania tych szkodników. Gdy zauważymy w poszczególnych deskach bardzo dużą ilość otworów wydrążonych przez korniki, najlepiej wymieńmy je na nowe – ich szlifowanie może spowodować odsłonięcie korytarzy, które wyryły te owady. Wymienić warto także deski zaatakowane przez próchnicę, za krótkie lub pęknięte. Pamiętajmy, że wówczas nowowstawioną deskę należy odpowiednio zagruntować. Zwróćmy także uwagę na gwoździe – nie mogą wystawać ponad powierzchnię podłogi. Warto również usunąć wszystkie szczeliny pomiędzy deskami. Mamy do wyboru dwa rozwiązania albo dociśniemy poszczególne deski, albo wypełnimy szczeliny przy pomocy pasty z papieru gazetowego i kleju do tapet zabarwionych barwnikiem do drewna.
REKLAMA
Wybór odpowiedniej szlifierki
Ze względu na przeważnie dużą powierzchnię podłóg drewnianych warto zastosować szlifierkę przemysłową. Tego typu urządzenie możemy wypożyczyć. Pamiętajmy także o zaopatrzeniu się w trzy rodzaje papieru ściernego, który trzeba będzie umieścić na szlifierce. Najlepiej zacząć szlifowanie z papierem gruboziarnistym i stopniowo przechodzić do papieru o drobnej granulacji. Jeśli zależy nam na wyszlifowaniu podłogi w niewielkim pomieszczeniu, wystarczy wypożyczyć szlifierkę dyskową. Ten typ szlifierki poradzi sobie świetnie także z obrzeżami dużego pomieszczenia – dotrze do wszystkich zakamarków. Gdy nasza podłoga drewniana to parkiet, zastosujmy szlifierkę orbitalną.
Obsługa szlifierki
Przede wszystkim musimy odpowiednio zamocować papier ścierny. Z reguły w wypożyczalniach sprzętu dołącza się instrukcję pokazującą jak to prawidłowo wykonać, ewentualnie ktoś z obsługi powinien poinformować nas o obsłudze wypożyczanego urządzenia. Przeważnie w szlifierkach bębnowych papier owija się wokół bębna i mocuje się do szlifierki przy pomocy wałków zaciskowych. Przed uruchomieniem szlifierki bębnowej odchyl ją do tyłu, tak aby spód nie dotykał podłogi, dopiero po włączeniu urządzenia postaw je na podłodze i kieruj je tak, żeby poruszało się w linii prostej. Szlifierka sama będzie się przemieszczała, nie należy jej popychać.
Zobacz także: Panele laminowane: do sypialni, salonu, kuchni oraz na schody
Zobacz także: Sposób na cichą podłogę – maty kwarcowe
Zobacz także: Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?
REKLAMA
REKLAMA