REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlifowanie podłóg drewnianych. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim przystąpimy do szlifowania podłóg drewnianych, powinniśmy naprawić wszystkie deski podłogowe i usunąć szczeliny pomiędzy nimi. Możemy wybrać albo szlifierkę dyskową, albo szlifierkę bębnową. Jak odpowiednio założyć papier ścierny na szlifierkę? W jaki sposób szlifować podłogę drewnianą? Jaka szlifierka będzie najlepsza?

Zanim rozpoczniemy szlifowanie

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy w deskach nie zalęgły się korniki – jeśli zauważymy ślady ich obecności, zastosujmy na dane powierzchnie środek przeznaczony do zwalczania tych szkodników. Gdy zauważymy w poszczególnych deskach bardzo dużą ilość otworów wydrążonych przez korniki, najlepiej wymieńmy je na nowe – ich szlifowanie może spowodować odsłonięcie korytarzy, które wyryły te owady. Wymienić warto także deski zaatakowane przez próchnicę, za krótkie lub pęknięte. Pamiętajmy, że wówczas nowowstawioną deskę należy odpowiednio zagruntować. Zwróćmy także uwagę na gwoździe – nie mogą wystawać ponad powierzchnię podłogi. Warto również usunąć wszystkie szczeliny pomiędzy deskami. Mamy do wyboru dwa rozwiązania albo dociśniemy poszczególne deski, albo wypełnimy szczeliny przy pomocy pasty z papieru gazetowego i kleju do tapet zabarwionych barwnikiem do drewna.

REKLAMA

Wybór odpowiedniej szlifierki

Ze względu na przeważnie dużą powierzchnię podłóg drewnianych warto zastosować szlifierkę przemysłową. Tego typu urządzenie możemy wypożyczyć. Pamiętajmy także o zaopatrzeniu się w trzy rodzaje papieru ściernego, który trzeba będzie umieścić na szlifierce. Najlepiej zacząć szlifowanie z papierem gruboziarnistym i stopniowo przechodzić do papieru o drobnej granulacji. Jeśli zależy nam na wyszlifowaniu podłogi w niewielkim pomieszczeniu, wystarczy wypożyczyć szlifierkę dyskową. Ten typ szlifierki poradzi sobie świetnie także z obrzeżami dużego pomieszczenia – dotrze do wszystkich zakamarków. Gdy nasza podłoga drewniana to parkiet, zastosujmy szlifierkę orbitalną.

Obsługa szlifierki

Przede wszystkim musimy odpowiednio zamocować papier ścierny. Z reguły w wypożyczalniach sprzętu dołącza się instrukcję pokazującą jak to prawidłowo wykonać, ewentualnie ktoś z obsługi powinien poinformować nas o obsłudze wypożyczanego urządzenia. Przeważnie w szlifierkach bębnowych papier owija się wokół bębna i mocuje się do szlifierki przy pomocy wałków zaciskowych. Przed uruchomieniem szlifierki bębnowej odchyl ją do tyłu, tak aby spód nie dotykał podłogi, dopiero po włączeniu urządzenia postaw je na podłodze i kieruj je tak, żeby poruszało się w linii prostej. Szlifierka sama będzie się przemieszczała, nie należy jej popychać.

Zobacz także: Panele laminowane: do sypialni, salonu, kuchni oraz na schody

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Sposób na cichą podłogę – maty kwarcowe

Zobacz także: Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA